Okrasné trávy zazimování
VytisknoutOkrasné trávy patří mezi vznešené trvalky, které mají své místo v zahradě v jakémkoliv stylu. Je jich více druhů, ale nejčastěji se setkáváme s použitím okrasných trav, které dominují zejména svými soukvětími na konci léta a na podzim a okrasná stébla, jsou stejně nádherná s jinovatkou v zimě.
Okrasné trávy najdete také v našem eshopu.
Obecně platí, že okrasné trávy vyžadují spíše sušší podmínky, slunné stanoviště, propustné půdy, některé i drenáž a zazimování, které zahrnuje svázání do snopů, případně obalení textilií, či obložení jehličnatými větvemi.
Kdy svázat trávy
Trávy začínají vytvářet květní klasy koncem léta a nejkrásnější jsou v podzimním období až do prvních mrazů. Vychutnejte si jejich vzdušnost a rozmanitost vybarvených stébel co nejdéle a potom před zimou, obyčejně koncem listopadu nebo začátkem prosince je svažte do snopů. Vyžaduje se to při: Miscanthus, Pennisetum, Cortaderia, Bouteloua, Calamagrostis, Molinia a Panicum.
Jak svázat trávu
Při velkých trsech je ideální, pokud máte pomocníka, který Vám pomůže trávu dobře přichytit již ve spodní části. Vy omotejte spodní část trsu pevným provázkem několikrát a postupujte směrem vzhůru až po květenství. U kortadérie postupujte stejně, jen trs ještě přikryjte po obvodu větvemi jehličnanů. Proč se takto tráva musí připravit na zimu? Nemá ráda nadbytečnou vlhkost. Kdyby v zimě více sněžilo, travní trs by se rozpadl a do jeho středu by se dostala vrstva sněhu a tím i vlhkost a část trsu by při nadměrné vlhkosti uhnila. Takto připravené snopy v zahradě vyniknou i během zimy jako zasněžené či pokryté námrazou.
Okrasné trávy stříhání
Okrasné trávy takto bezpečně přezimují na záhoně a s postupným oteplováním a příchodem jara se můžete zase připravit na odstraňování suchých stébel a celých nadzemních částí. Střih a jeho termín je závislý na počasí i na lokalitě. Na jihu Slovenska a ČR se podmínky na jaře mohou lišit od podmínek na severu, kde koncem března může být ještě sníh a mrazy. Podmínky by měly být již dlouhodoběji příznivé a ze spodní části by měly vykukovat první zelené lístečky. Tedy někdy konec března, duben je stále vhodný čas. Trs odřízněte, sestříhejte velkými nůžkami asi 10 cm nad zemí. Suché stébla zkraťte a použijte na založení studeného pařeniště, vyhoďte do kompostu, ideálně bez semen. Nové trávy začnou růst a už v létě se před vámi objeví ještě větší zelený trs s nádhernými listy.
Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají. Stačí odstranit poškozené listy a jemně je rukou vyčesat. Suchá stébla odstraňte a nové znovu vyraší. Věříme, že i vy podlehnete kráse okrasných trav pro jejich vznešenost, vzdušnost a nevšednost.
-
Rakytník pěstování
25. února 2021Možná jste si mysleli, že už na zahradě pěstujete všechno, ale určitě se...
-
Pěstování borůvek v kontejnerech
23. února 2021Borůvky patří v posledním období mezi atraktivní drobné ovoce...
-
Okrasné trávy zazimování
22. února 2021Okrasné trávy patří mezi vznešené trvalky, které...
-
Kvetoucí keře mrazuvzdorné
18. února 2021Okrasné keře patří mezi důležitou součást zahrady. Bez nich by nevyniklo...
-
Neopadavé listnaté stromy
17. února 2021Zahrada je místo, kde hledáte po práci své útočiště,...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
-
Péče o živý plot
30. prosince 2018Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
-
Péče o živý plot
17. května 2018Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
-
Tipy na měsíc květen
11. května 2018Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...