Ořechokřídlec pěstování - vonící ozdoba zahrady
VytisknoutOřechokřídlec (Caryopteris), známý také jako ořechoplodec, je atraktivní a dekorativní opadavý keř, který pochází z čeledi hluchavkovitých. Tento druh je původem z východní Asie, především z oblastí Číny a Japonska. Ořechokřídlec je známý svými nápadnými květy, které se objevují v pozdním létě a pokračují do podzimu.
Květy mají modrofialovou barvu a jsou bohaté na nektar, což láká do zahrady opylovače, jako jsou motýli a včely.
Keř dorůstá do výšky 1-2 metry s širokou korunou složenou z hustě rozvětvených větví. Listy ořechoplodce jsou protistojné, vejčitého tvaru s pilovitým okrajem a mají silnou aromatickou vůni. Pro úspěšný růst vyžaduje dobře propustnou půdu a dostatek slunečního svitu. V zahradách se často používá jako solitérní rostlina nebo pro tvorbu nízkých živých plotů. Kromě estetické hodnoty se tomuto keři připisuje také léčivý potenciál, neboť obsahuje některé bioaktivní látky s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky.
Ořechoplodec pěstování
Ořechokřídlec kvete od července do září a během tohoto období je vhodné jej přihnojovat hnojivy určenými pro byliny nebo kvetoucí rostliny.
Nejvíce péče vyžaduje tento keř především na jaře - v tuto roční dobu se věnujeme nejen přihnojování, případně přesazování (pěstujeme-li rostlinu v nádobě), ale také radikálnímu řezu.
Pokud se vám ořechoplodec osvědčí a budete ho chtít rozmnožit, máte dvě možnosti - řízkování a výsev semen. Necháte-li keříky nakvést i odkvést, možná se rozmnoží samovýsevem a v dalších letech tak kolem první rostliny najdete mnoho dalších.
Ořechokřídlec klandonský zvládá mrazy poměrně dobře, musí se mu ovšem pomoci - s prvními mrazíky přikryjte kořenový systém, případně celou spodní část keříku mulčem nebo chvojím. Pokud je velmi chladná zima, může rostlina zamrzat, na jaře většinou bez problémů znovu obrůstá.
Máte-li s namrzáním špatnou zkušenost nebo nemáte možnost pěstovat ořechoplodec clandonský na dostatečně chráněném místě, zvolte raději pěstování v nádobách a keříky v zimě přeneste například do skleníku, ve kterém teploty neklesají pod bod mrazu.
Ořechoplodec stanoviště
Ořechoplodec klandonský prosperuje nejlépe na slunných stanovištích s humózní půdou. Při výběru polohy zohledněte jeho rozměry - bývá jeden až čtyři metry vysoký a téměř dva metry široký, v závislosti na odrůdě.
Ořechoplodec - kdy stříhat
Vhodná doba pro řez ořechoplodce je jaro. V brzkých jarních měsících seřízneme všechny větve keře téměř u země, ponecháme jen pár centimetrů. Tohoto radikálního řezu se nebojte, keř velmi brzy znovu obroste zdravými větvemi plnými voňavých květů. Díky tomuto řezu ořechoplodce podpoříme nejen květ, ale i hustší a zdravější vzhled celé rostliny.
Ořechoplodec výška
Ořechokřídlec clandonský se obvykle dorůstá 70 centimetrů až jednoho metru. Konečná výška závisí na četnosti i načasování řezu, ale také na zvolené odrůdě.
Pěstování je poměrně nenáročné, proto se tento keř hodí do každé zahrady. Vsaďte si nádherně vonící ořechoplodec v modré barvě, který najdete také na našem e-shopu
Ořechokřídlec druhy
Do rodu ořechokřídlec (Caryopteris) patří tři druhy:
ořechokřídlec clandonský (Caryopteris × clandonensis)
ořechokřídlec mongolský (Caryopteris mongholica)
ořechokřídlec šedivý (Caryopteris incana)
V našich zahradách se nejčastěji setkáme s ořechoplodcem clandonským, kterému se věnujeme také v našem článku. Tento druh nabízí také mnoho zajímavých odrůd, které se od sebe liší například výškou, vzhledem listů, tvarem keříku nebo odstínem květů. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří například ‘Grand Blue’, ‘Blauer Spatz’, ‘Blue Baloon’ nebo ‘Heavenly Blue’.
Ořechoplodec, ořechokřídlec či bradavec - jak je to správně?
Při rozhovorech se zahrádkáři nebo brouzdání po internetu se nejspíš setkáte hned s několika názvy, pod kterými se tento keř skrývá. Nejčastěji se jedná o ořechokřídlec, který je také správným českým botanickým označením. Keř je známý také jako ořechoplodec, přičemž oba tyto názvy se používají stejně často. V některých částech našeho území se setkáme také s názvem “bradavec” - zde se jedná o slovenské označení stejné rostliny.
TIP: Dalším zajímavě vonícím keřem do zahrady je například pustoryl. Více o pěstování pustorylu najdete v našem předchozím článku.
-
Chřest pěstování - lahůdka pro skutečné gurmány
5. června 2023Chřest lékařský (Asparagus officinalis), známý také pod...
-
Pěstování okurek - od semínka po salát
31. května 2023Okurka (Cucumis) je rod rostlin patřící do čeledi Cucurbitaceae, který...
-
Vrba pěstování - ozdoba nejen k rybníku
26. května 2023Vrba (Salix) je poměrně obsáhlý rod stromovitých či keřovitých...
-
Čilimník pěstování - záplava barev od časného jara
22. května 2023Čilimník (Cytisus) je rod rostlin z čeledi bobovité a zahrnuje přibližně 50...
-
Tavolník pěstování - nenáročný keř do zahrady
17. května 2023Tavolník (Spiraea) je rod dřevin z čeledi růžovitých, který zahrnuje...
-
Pěstování exotické vanilky v bytě
30. května 2023Dobrý deň, ďakujeme za správu. Nové odrezky by ste museli držať v ideálnych podmienkach...
-
Pěstování exotické vanilky v bytě
29. května 2023Dobrý den, pěstuji vanilku v teráriu. Původní rostlina vytvořila několik metrů, ale u...
-
Kalina pěstování
15. května 2023Dobrý deň, teraz ju už musíte nechať tak a uvidíte, či ešte na nejakých spiacich...
-
Kalina pěstování
14. května 2023Dobrý den, můžu se zeptat, co mám dělat s Kalinou, která vyrasšia lístky a mráz je...
-
Ovocný živý plot
20. března 2023Jablone sa sadia od seba 3-4 m, ak sú to klasické a nie stĺpovité jablonea od suseda tak, aby...