Péče o živý plot
VytisknoutŽivý plot vyžaduje opravdu výraznou pozornost. Není to jen o jeho výsadbě. V případě, že si zajistíte soukromého zahradníka, tak jste vyhráli... Něco to však stojí. Pokud ho chcete vypěstovat vlastníma rukama, počítejte s tím, že Vám to zabere určitý čas.
Vše závisí samozřejmě na výběru dřeviny a na ploše nebo délce výsadby živého plotu. Volně rostoucí živé ploty nevyžadují takové střihání jako střižené a pravidelně upravované ploty. Všechny však vyžadují zálivku i během zimy, hnojení, případně i ošetřování vůči chorobám a škůdcům, mulčování nebo odstraňování plevele. Dřevinám se daří v mulči, která spočívá ve výsadbě do kůry nebo kamínků. Jehličnany nemají rády trvale zamokřené plochy, proto použití textilie zvažte pouze v případě, pokud je půda propustná, spíše suchá, písčitá.
V jílovitých půdách mohou trpět dřeviny nadměrnou vláhou ze spodní vody a nepropustné vrchní vrstvy, kterou navíc překryjete textilií a kameny. Pokud máte závlahu, je to plus. Nikdy však nezalévejte stylem stříkání vody na celou dřevinu. Vhodnější je kapková závlaha, která v postupných dávkách dodává vláhu přímo ke kořeni a umíte ji i kdykoli omezit, ve většině případů se jedná o samostatně řešený okruh.
Pokud vysazujete dřeviny do nového vhodného substrátu, hned nepřihnojujte. V substrátu se asi na měsíc nacházejí všechny potřebné živiny, které dřeviny potřebují pro svůj počáteční růst a zakořenění. Po tomto období můžete použít vhodná hnojiva se stopovými prvky a NPK hnojiva pro zdravý a rychlý růst, svěží barvu a vyzrávání pletiv v podzimním období.
Stříhání je sice náročná činnost, ale nejpodstatnější je termín stříhání. Estetický řez v malém množství můžete provést kdykoliv. Nikdy však neřežte do dřeva. Vzrostlé výhonky, které vyčnívají mimo Vaše očekávání, můžete odstranit. Hlavní řez se provádí v létě a na konci léta, v některých případech (v závislosti na druhu dřeviny) i v předjaří. Odpad lze drtit a použít jako mulč nebo do kompostu jako biopalivo. Péče o živý plot je opravdu hodně, ale výsledek stojí určitě za to.
-
Podzimní astry
16. září 2020Podlehli jste kráse podzimních aster? Nejsou náročné na...
-
Podzimní rozmnožování trvalek
16. září 2020Podzim je ideální...
-
Tipy na měsíc Září
13. září 2020Kalendářní léto je nenávratně...
-
Tipy na měsíc srpen
6. srpna 2020Srpen je letní měsíc, kdy léto vrcholí a...
-
Tipy na měsíc srpen - okrasná zahrada
6. srpna 2020Srpen je letní měsíc, kdy léto vrcholí a místy oznamuje, že...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
-
Tipy na měsíc květen
3. dubna 2020Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
-
Péče o živý plot
30. prosince 2018Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
-
Péče o živý plot
17. května 2018Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
-
Tipy na měsíc květen
11. května 2018Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...