+420 533 312 793

Péče o živý plot

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 15. června 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        Živý plot vyžaduje opravdu výraznou pozornost. Není to jen o jeho výsadbě. V případě, že si zajistíte soukromého zahradníka, tak jste vyhráli... Něco to však stojí. Pokud ho chcete vypěstovat vlastníma rukama, počítejte s tím, že Vám to zabere určitý čas.

Péče o živý plotVše závisí samozřejmě na výběru dřeviny a na ploše nebo délce výsadby živého plotu. Volně rostoucí živé ploty nevyžadují takové střihání jako střižené a pravidelně upravované ploty. Všechny však vyžadují zálivku i během zimy, hnojení, případně i ošetřování vůči chorobám a škůdcům, mulčování nebo odstraňování plevele. Dřevinám se daří v mulči, která spočívá ve výsadbě do kůry nebo kamínků. Jehličnany nemají rády trvale zamokřené plochy, proto použití textilie zvažte pouze v případě, pokud je půda propustná, spíše suchá, písčitá.

V jílovitých půdách mohou trpět dřeviny nadměrnou vláhou ze spodní vody a nepropustné vrchní vrstvy, kterou navíc překryjete textilií a kameny. Pokud máte závlahu, je to plus. Nikdy však nezalévejte stylem stříkání vody na celou dřevinu. Vhodnější je kapková závlaha, která v postupných dávkách dodává vláhu přímo ke kořeni a umíte ji i kdykoli omezit,  ve většině případů se jedná o samostatně řešený okruh.

Pokud vysazujete dřeviny do nového vhodného substrátu, hned nepřihnojujte. V substrátu se asi na měsíc nacházejí všechny potřebné živiny, které dřeviny potřebují pro svůj počáteční růst a zakořenění. Po tomto období můžete použít vhodná hnojiva se stopovými prvky a NPK hnojiva pro zdravý a rychlý růst, svěží barvu a vyzrávání pletiv v podzimním období.

Stříhání je sice náročná činnost, ale nejpodstatnější je termín stříhání. Estetický řez v malém množství můžete provést kdykoliv. Nikdy však neřežte do dřeva. Vzrostlé výhonky, které vyčnívají mimo Vaše očekávání, můžete odstranit. Hlavní řez se provádí v létě a na konci léta, v některých případech (v závislosti na druhu dřeviny) i v předjaří. Odpad lze drtit a použít jako mulč nebo do kompostu jako biopalivo. Péče o živý plot je opravdu hodně, ale výsledek stojí určitě za to.

Zdieľať tento blog
Jana 17. května 2018 at 18:40 Odpovědět
Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot zastříháváte vy? Jinak jsme se držela článku https://www.domky-delta.cz/blog/jak-spravne-pecovat-o-zivy-plot-tipy-a-triky/
Adriána Francová 30. prosince 2018 at 20:53 Odpovědět
Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih drevín v živom plote o 1/3 je v poriadku. Jedná sa o prvý strih po výsadbe, aby sa rastliny dobre zahustili. Ako pestovať a ošetrovať dreviny v živom plote nájdete aj na našom blogu. Všetko dobré do Nového roku 2019 Vám praje celý kolektív Rastlinky.sk, Rostlinky.cz.
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Předzahrádky
  20. dubna 2021
  Dobrý deň, určite ako dominantu môžete dať magnóliu, pripadne azalky, rododendrony,...
 • Předzahrádky
  13. března 2021
  Dobrý den, přemýšlím jaké rostliny vysadit na předzahrádku cca 7*2m, která je ale na...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Zahrada v květnu
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty
 1. Azorella trifurcata / Azorelka , K9