Rakytník pěstování
VytisknoutMožná jste si mysleli, že už na zahradě pěstujete všechno, ale určitě se mýlíte. Znáte rakytník? Rakytník / Hippophae rhamnoides má sice krkolomný latinský název, ale je to výborná dřevina se zajímavými plody, která překvapí svým mohutným růstem, hustotou a zejména všestranným použitím právě plodů.
Kromě nich získáte i výbornou dřevinu na živý plot nebo dokonalé a husté pozadí. Plocha zahrady na pěstování by však měla být větší. Jsou to opravdu mohutné keře a pro získání maxima z plodů, potřebujete 2 dřeviny. Samčí a samičí.
Rakytník samčí a samičí dřevina a rozdíly
Rakytník je dvoudomá, cizosprašná dřevina. Pro opylení a získání plodů potřebujete vysadit samčí a samičí rostlinu. Samčí rostlina dokáže opylit až 7 samičích rostlin. Jsou větrem opylivé, tedy pokud výsadba bude ve směru převládajícího větru, je to jen výhoda. Rozdíly jsou patrné zejména během rašení a kvetení. Samčí keř má viditelné a velké, složené pupeny připomínající šišku cedru, odstupující od výhonku. Opravdu je nepřehlédnete. Zatímco samičí puky jsou podstatně menší, méně složené, přitisknuté přímo ke větvičce, vytvářejí jakoby misku. Na základě těchto rozdílů si budete jistí, že máte správný pár rostlin.
Ze samčích jsou nejznámější opylovače K + a Pollmix. Samičích je mnohem více, konkrétní kultivary naleznete níže.
Kdy sázet rakytník
Rakytník je nenáročná dřevina dobře zvládající jakékoliv podmínky. Dobře odolává suchu i teplu, daří se mu i ve vlhkém, ne trvale podmáčeném prostředí. Dobře se pěstuje i v jílu. Odolává chorobám i škůdcům, dokonce i nízkým teplotám a mrazům.
Vyberte si samčí i samičí rostliny rakytníku v našem eshopu.
Vysazuje se na jaře od konce března do poloviny listopadu do předem připravené půdy. Půda by měla být propustná a můžete do ní přidat kompost. Ale i bez něj se bude rakytníku dařit. Rozestupy mezi jednotlivými dřevinami by měly být 2 m. V běžné zahradě stačí jedna samčí a 2 samičí dřeviny. Dosahují výšky 2-4 m, jeho výsadbu tedy dobře zvažte. Stačí mu slunce a zálivka těsně po výsadbě, dokud se nezakoření. Nevyžaduje ani speciální hnojení.
Jak řezat rakytník
Rakytník roste poměrně rychle a v krátkém čase dosáhnete velkého keře. Do rodivosti nastupuje po cca 3 letech pěstování, pokud jsou zakoupeny dřeviny malé.
Řez není podmínkou kvalitní úrody, plodil by i bez řezu, avšak udržet se bez řezu nedá vzhledem k jeho velikosti. Už při sklizni plodů oceníte, pokud oříznete celou větev a tak plody získáte. Plody jsou drobné, kyselé, ale plné vitamínů. Nevýhodou je, že se špatně sklízejí. Mají krátké stopky, po silnějším stlačením se rozmačkají a šťáva vyteče. Proto se nechávají projít mrazem a pod keř natáhnete velkou plachtu a plody setřesete. Keře mají ostré trny, i proto je manipulace s plody těžší, ale stojí to zato. Mnohé nové odrůdy jsou již méně trnité, až téměř bez trnů.
Rodí na jednoletém dřevě, tedy pozor, zkracují se jen do 1/3 výhonku, a to všechny, které přečnívají, jsou poškozené, suché, křivě rostoucí nebo jinak pro Vás nevhodné.
Rakytník často vyrůstá i od kořene dalšími výhonky, může se tedy chovat invazivně. Proto okolí pravidelně udržujte a klidně i posečte. Výborně se rozmnožuje těmito kořenovými odnožemi i řízkováním, které stačí zapíchnout do země.
Využití plodů
Jak jsme uvedli výše, pokud při sklizni odříznete s plody i větve, příští rok bude úroda nižší. Pokud si dáte práci a plody ručně sklízíte, můžete je sušit, vytvořit šťávu, džem, sirup, med, víno a jiné. Plody dozrávají koncem léta ale mnohé až od října do listopadu. Obsahují množství vitamínů (A, C, E, B2, K, kyselina listová), karotenoidů (α, β, ð, lykopen), flavonoidů, sterolů (ergosterol, stigmasterol, lanosterol, amyrín), minerálů a antioxidantů. Plody jsou vhodné na posílení imunity, na prevenci, posílení srdce, hojení ran, žaludeční vředy i kožní choroby.
Rakytník odrůdy
Mezi nejzajímavější, starší a odzkoušené odrůdy patří Sluníčko, Leikora, Krasavice, mezi novější a atraktivní Baltik, Podruga, Botanika, Žemčužina, Perčík či Inja. Mnohé nové odrůdy jsou již méně otrněné, což je jejich výhoda.
TIP: Říká se, že ovoce není na zahradě nikdy dost. Platí to i pro dorbné ovoce a možná vás budou zajímat například i brusinky a jejich pěstování.
-
Osteospermum pěstování
13. ledna 2025Přemýšlíte, jakou půvabnou letničkou si vyzdobit vaši zahradu,...
-
Jakon pěstování
7. ledna 2025Jakon je plodina, která byla od pradávna pěstována Inky pro svou...
-
Paulovnie pěstování
16. prosince 2024Paulovnie je krásný strom, který si vaše srdce získá...
-
Protěž alpská pěstování
9. prosince 2024Toužíte vaši skalku doplnit o skutečně zajímavou rostlinu, která...
-
Liliochvostec vs mnohokvět
2. prosince 2024Obě tyto rostliny patří mezi dominantní trvalky a jejich názvy jsou často...
-
Kalina pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, kalina veľmi dobre zvláda rez ale je dôležité naozaj zistiť o akú ide kalinu....
-
Kamélie pěstování
29. listopadu 2024Dobrý deň, deje sa to obyčajne vtedy, ak má nevhodné podmienky, prievan, chladný vzduch z...
-
Kamélie pěstování
28. listopadu 2024Prosím o radu. mám druhý rok kamelii. Právě začíná nakvétat,ale květ se zcela neotevře,...
-
Kalina pěstování
11. listopadu 2024Dobry den mam Kalinu strom bile barvy květy tak zvanou obyčejnou nechci aaby byla vysoka ted ma...
-
Mišpule pěstování
8. listopadu 2024Dobrý deň, žiaľ nie je to pravda. Neviem, kde ste to čítali ale ani odborná literatúra to...