+420 533 312 793

Rostliny do stínu

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 25. listopadu 2017 Pridať komentár Zobraziť komentáre

        Možná i Vy patříte mezi ty, kteří nedisponují slunečním pozemkem. I na zastíněném pozemku však můžete vytvořit dokonalou atmosféru starých zahrad protkaných popínavými liánami a nádhernými obrovskými a zároveň dominantními listy trvalek. Pak už jen umístit lavičku do této nádhery a relax může začít. Není umění vytvořit zahradu na holém pozemku na slunci. Umění je vytvořit zahradu s existujícím porostem, dominantními stromy a v stínu nebo polostínu.

Rostliny do stínuVětšina majitelů zahrad má v oblibě rovinatý pozemek s množstvím volné plochy s trávníkem a uspořádanými záhony. Jsou však i tací, kteří chtějí dát stávající zeleni šanci, aby zapadla do nové kompozice, která se přizpůsobí současnému stavu. V první řadě zastíněnou zahradu neberte jako problém, ale jako pozitivum nevšední krásy a romantiky, kde se kdykoliv schováte před pálícím sluncem a vychutnáte si odpočinek i v tom nejžhavějším dni. V takovém prostředí méně cítíte výkyvy počasí, půda se nepřehřívá a zůstává déle vlhká a péče o rostliny je tedy minimální. Musíte však vybrat ty správné rostliny, které nevyžadují dostatek světla, suchou půdu a nevadí jim konkurence v kořenové části.

Takových rostlin není vůbec málo. O některých jste možná ani nevěděli, že mají rádi stín, a zbytečně se trápí na slunci v již existujících záhonech na zahradě. V takové zahradě vykvetou i drobné cibuloviny. Většina z nich roste v přirozeném prostředí pod korunami stromů, v lesích, kde vynikají v době, kdy ještě nejsou na stromech listy. Mezi ně patří i sněženky (Galanthus), sasanky (Anemone), pomněnky (Myosotis), bledule (Leucojum), konvalinky (Convallaria), plicník (Pulmonaria) ...

Mezi další dominující trvalky patří rostliny atraktivní listem. Dominují kapradiny, funkie (Hosta), břečťan (Hedera), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), rododendrony (Rhododendron), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné.

Nezapomeňte, že záhony v zastíněném prostředí je třeba vysazovat tak, aby byly brzy zapojeny, aby jeden druh potlačoval druhý a aby ty rostliny, které zatahují na podzim, nebyly vedle sebe, a tak nevzniklo prázdné místo.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu