Zálivka, když nemrzne
VytisknoutPatří mezi nejčastější prováděnou práci, co se týká péče o dřeviny v zimě. Mnozí si myslí, že když přijde zima, stačí vše schovat, zakrýt a všechno už nechat na přírodě. Ano, je to řešení, ale výsledky pak uvidíte až na jaře.
Podzim nemusí být deštivý. Stačí několik dní nad 10°C a rostliny, které se začaly připravovat na zimní spánek, vlivem vyšších teplot procitnou a dožadují se vláhy. Nedostatkem trpí kořeny, výhonky, větve.
Zajímavé je, že v takovém příznivém zeleném vzhledu zůstanou téměř do jara. Když už však přijde to pravá jaro, najednou jsou bez života. Není to mrazem, i když i to se může stát. Je to ve většině případů z nedostatku závlahy.
Proto platí, že všechny nově vysázené dřeviny, trvalky a keře z podzimní výsadby a zejména jehličnany a stálezelené keře, je nutné zalévat až do období trvalého zamrznutí půdy, přiměřeně jejich podmínkám. Když půda zamrzne, zalévání nemá význam. Po odtávání je možné opět zalévat, zejména tehdy, když není sníh.
I pozdní podzim je v případě příznivého počasí vhodná pro výsadbu okrasných rostlin, které naleznete v nabídce našeho eshopu
Pokud je v okolí dostatek sněhu, ale máte na zahradě otevřená větrná místa, kde je sníh vyfoukávaný, manuálně ho tam přeneste a vytvořte rostlinám přirozený kryt. Během mrazů jsou rostliny právě takto pod sněhovou peřinou ochráněny.
Když se oteplí, sníh roztaje a je opět pro dřeviny přirozenou vláhou, která nenásilně vnikne až ke kořenům. Pletiva se roztáhnou a tak přežijí další mrazivé dny. Hrozbou paradoxně bývá i zimní slunce, které se nazývá zubaté. Přestože svítí, hřeje mírně, ale pro rostliny slunce v chladném období způsobuje rozvíjení pupenů a rozmrzání pletiv. S nočními teplotami mohou opět zmrznout. Tehdy můžeme vidět na některých dřevinách i praskání kůry.
Dřeviny, které jsou citlivé zakryjte, svažte, obalte, pravidelně zalévejte (ne však tak jako v létě) a uvidíte výsledky hned s příchodem jarních dnů.
TIP: Právě jehličnany vyniknou v zahradě během zimního období. Inspirujte se článkem o dekorativních jehličnatých stromech do zahrady.
-
Kyselomilné rostliny - co jim prospívá
7. července 2025Kyselomilné rostliny milují půdu s nízkým pH. Své...
-
Kiwi pěstování
1. července 2025Kiwi mnozí znají jako exotické ovoce ze supermarketu, ale málokdo...
-
Vistárie pěstování - nádherné popínavé dřeviny
23. června 2025Vistárie (Wisteria sinensis) jsou jedny z nejkrásnějších a...
-
Bělotrn pěstování - trvalka milující teplo a sucho
16. června 2025Bělotrn je nenáročná, ale působivá trvalka, která si...
-
Suchomilné rostliny - zahrada bez zalévání
9. června 2025Pěstování suchomilných rostlin je stále...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Je to pravda, samotná 1 rastlinka by mala problém prežiť, používa sa trs cca 3 rastlinky. ...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Prosím o radu, mám letos poprvé stříbrný déšť ze semínek, kolik rostlinek zasadit (po...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Škvrny na listoch photinie môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú choroby, škodcovia...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Dobrý den, na keřích blýskavky se objevily tmavé fleky. Prosím o radu, jak postupovat,...
-
Jak zasadit semínka
9. března 2025Text jsme upravili, došlo pouze k omylu, překladem, nakolik máme také SK web a blog. Děkujeme...