Boj proti škůdcům
VytisknoutNe vždy se dá bojovat proti škůdcům nechemicky, ale stojí za to to vyzkoušet. V minulosti nebyly žádné podpůrné látky na růst a rychlení ovoce a zeleniny, ani na ochranu proti škůdcům.
V dnešní době se i u rezistentních odrůd může stát, že se na stromech objeví molice, mšice, mravenci a hniloba.
Během léta se mnozí trápí i s náletem ptáků, kterým také chutná drobné ovoce, třešně a menší plody. Umístěte na stromy plašiče. Není to však trvalé řešení, neboť ptáci si na tyto strašáky a alobalové pásky rychle zvyknou a jsou natolik inteligentní, že si odsledují jejich pohyb a význam. Je lepší využít spleť jemnějších vláken nití nad porostem, který má být ochráněn, neboť jim znemožňuje přístup přímo k plodům. Dá se to aplikovat však jen na nízkých porostech. Keře rybízu a malin můžete zakrýt síťkou, stejně jako se zakrývají hlávky slunečnic.
Samotní mravenci nejsou až takovým problémem, ale tito malí tvorové ochraňují mšice, neboť jim chutná právě výměšek mšic. Takže tam, kde jsou mšice, jsou i mravenci, kteří jim doslova vytvářejí prostředky dopravy. Mravenci pak dokážou kromě mšic přenést i onemocnění jako padlí, roznášejí i semena plevelů. Ani mravenců se nedá jen tak jednoduše zbavit. Přesto, že umí být i užiteční, umí znepříjemnit pobyt v zahradě. Mají výborně vyvinuté čichové ústrojí, a proto nemají rádi intenzivní vůně jako skořice, rajčatové listy, citrony.
Jsou i větší živočiši, se kterými si neumíme poradit - kočky, hraboši, krtek. Kočky se nejraději vydovádí v nižší okrasné trávě nebo v trsu. Porost, který chcete ochránit, zakryjte pichlavými větvemi, aby tam nedokázali vykonat svou potřebu nebo na trvalky umístěte větvičky růží, šipek, malinčia. Případně si pořiďte psa.
Myši a krtci milují zejména cibule a hlízy. Pořiďte si plastové misky a košíky a do nich vysazujte cibule. Docílíte i toho, aby nezustupovali příliš do hloubky a vždy budete vědět, kde jsou vysazeny a také přesazení bude jednodušší.
Krtek je tvor vychytralý, pokud je u souseda, zaručeně navštíví časem i Vás. Pokud nemáte sítě pod trávníkem, za chvíli může vypadat trávník jako po bojišti. Jsou různé plašiče a návnady, jejich použití necháme už na Vás. Pokud ho konečně chytíte, přeneste ho dál do lesa, je chráněný. Jeho nepřítelem je i pes. Navzdory škodám, které dokáže v krátké době, někdy z noci do rána napáchat, je i velmi užitečný.
TIP: Přilákejte do zahrady užitečný hmyz, který pomůže i v boji se škůdci. Jedna z možností je květinová louka. Přečtěte si jak ji založit.
-
Netýkavka pěstování
22. dubna 2025Netýkavky se řadí ke krásným rostlinám, které znaly už...
-
Kakost pěstování
14. dubna 2025Kakost je oblíbená rostlina, která se objevuje v nejedné české...
-
Řebříček pěstování
7. dubna 2025Řebříček je nenáročná rostlina, která se stane perfektní...
-
Nejlevnější živý plot - tipy jak a ze kterých rostlin
31. března 2025Pusťte se do tvorby živého plotu a oddělte určitý prostor přírodní...
-
Tařička pěstování
24. března 2025Tařička se jednoznačně řadí mezi oblíbené trvalky na záhon....
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Je to pravda, samotná 1 rastlinka by mala problém prežiť, používa sa trs cca 3 rastlinky. ...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Prosím o radu, mám letos poprvé stříbrný déšť ze semínek, kolik rostlinek zasadit (po...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Škvrny na listoch photinie môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú choroby, škodcovia...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Dobrý den, na keřích blýskavky se objevily tmavé fleky. Prosím o radu, jak postupovat,...
-
Jak zasadit semínka
9. března 2025Text jsme upravili, došlo pouze k omylu, překladem, nakolik máme také SK web a blog. Děkujeme...