Co se vyplatí pěstovat v ovocném sadu?
VytisknoutSamozřejmě v první řadě to, na co máte Vy a Vaši blízcí chuť, co chcete zpracovávat, konzervovat nebo uskladnit na zimu a zároveň vhodné odrůdy podle pěstitelské oblasti.
Někdy však nestačí jen toto. Musíte brát ohled i na velikost pozemku, směr převládajících větrů, orientaci světových stran. Vždy před samotnou koupí ovocného stromku uvažujte o jeho umístění a také o čase, který musíte strávit se samotnou péčí k němu.
Patří sem zálivka, hnojení, řez, probírka plodů, sklizeň ovoce, postřiky. Případně si můžete pořídit osobního zahradníka, který se rád za finanční odměnu o váš soukromý sad postará.
Pokud máte dostatek volného prostoru pro výsadbu ovocných stromů, dodržujte rozestupy, zvolte výběr podnoží, co se týče rychlosti růstu a výšky koruny v dospělosti, zvolte pěstitelský tvar a v konečném důsledku vybírejte z odrůd podle toho, které Vám například chutnají, které Vám doporučí nebo jsou vhodné do pěstitelské oblasti, ve které se nacházíte.
Správná volba přinese ovoce
V některých případech musíte zvolit i vhodného opylovače. Mnohé druhy jsou samosprašné ale podpora druhé odrůdy, která ve stejném čase kvete, zajistí vyšší výnosy a kvalitnější úrodu.
Pak si můžete vybrat také podle toho, zda chcete plody tvrdé, šťavnaté, zelené, červené, sypké, dužnaté, na konzervování, na přímý konzum. V malém sadu si můžete dovolit jen menší množství druhů ovocných stromů, případně samosprašné odrůdy nebo sloupovité formy, které nezabírají příliš mnoho místa v korunní části. Počítejte však s nižšími sklizněmi.
Správná agrotechnika a ošetřování má přímý vliv na velikost, kvalitu a množství úrody. Bez závlahy, správného řezu a hnojení to určitě nepůjde. Proto, pokud máte pochybnosti, nechte si poradit a ptejte se zkušených ovocnářů, dokud si nezabezpečíte dostatek informací alespoň o základní péči o ovocný sad, ze kterého chcete vytěžit maximum.
V dnešní době je množství kultivarů, které se dají pěstovat téměř ve všech pěstitelských oblastech. Výjimkou jsou mrazové kotliny a extrémně svahové stanoviště s extrémními podmínkami. A také si umíte vybrat z poměrně rezistentních odrůd, kde nemusíte aplikovat tolik chemických postřiků.
-
Tipy na měsíc Prosinec
3. prosince 2019Posledním...
-
Zahrada v zimě
2. prosince 2019Fouká severák a na okenních sklech,...
-
Hvězdníky a amarylky
21. listopadu 2019Když se na ně podíváte, neuvidíte skoro...
-
Celoroční efekt na balkoně
21. listopadu 2019Máte zájem pěstovat na balkoně a terase různé dřeviny, keře a rostliny,...
-
Co se vyplatí pěstovat v ovocném sadu?
21. listopadu 2019Samozřejmě v první řadě to, na co máte Vy a...
-
Péče o živý plot
30. prosince 2018Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
-
Péče o živý plot
17. května 2018Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
-
Tipy na měsíc květen
11. května 2018Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
-
Pěstování rododendronů
16. října 2017Dobrý večer, nepíšete, jak je starý, obyčejne nemá hluboké kořeny. Koření mělce. Teď...
-
Zapomněli jste vysadit na podzim cibuloviny?
4. října 2017Dobrý deň, záleží aké ľalie. Orientálne ľalie sa na zimu vyberajú z pôdy. Ázijské...