+420 730 235 493

Samosprašné vs. cizosprašné druhy

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 29. května 2021 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Pro někoho samozřejmost, pro někoho starost. Proto Vám nabízíme jednoduché vysvětlení, řešení a tipy pro pěstování.

Samosprašné  vs. cizosprašné druhy

Opylování ovocných stromů

Opylování je pojem pro přenesení pylu z tyčinky na bliznu pestíku. Pokud se to děje v rámci jednoho květu, jedná se o samosprašnost. Pokud je pyl z jednoho květu přenesen na jiný květ pomocí hmyzu nebo větru, jedná se o cizosprašnost.Samosprašné a cizosprašné ovoce

Samosprašné druhy

se tedy dokážou opylit vlastním pylem pomocí včel, větru a jiného hmyzu.

Cizosprašné druhy

vyžadují na opylení cizí pyl, z jiných odrůd kvetoucích přibližně ve stejnou dobu. Tyto odrůdy musí být však vhodným opylovačem. Při určitých kultivarech je například i uvedena odrůda, která se má vysadit spolu s daným stromem, aby se navzájem vhodně opylily, a tak se zajistila kvalitní úroda. Tedy pokud jste si všimli, že na zahradě máte každoročně zakvetlou starší třešeň, která by obvykle již plody přinesla, je to tím, že nemá vhodného opylovače a ani v jejím blízkém okolí se nenachází jiný kultivar tohoto druhu. To bývá nejčastějším jevem neplodících ovocných stromů.

Samosprašné třešně

V současné moderní době jsou však na trhu i samosprašné třešně na podnožích s přiměřeným růstem, postačí vám tedy jen jeden strom v zahradě. Mezi samosprašné třešně patří například odrůda 'Lapins', 'Halka', 'Sunburst', 'Stella'.

Višně jsou obyčejně samosprašné nebo částečně cizosprašné. Opylovače potřebuje například odrůda ´Vackova´.

Některé ovocné druhy jsou schopny vyvinout plody i bez opylení, ale tyto plody jsou malé a deformované. To, že stromy vykvetou, ještě neznamená, že i zarodí, přestože mají v blízkosti vhodnou odrůdu na opylení. Závisí to i na počasí, množství včel, zralosti pylu a schopnosti blizny přijmout pyl. Často se stává, že stromy bohatě rozkvetou, pak se náhle ochladí a včely neopylí květy, případně začne mrznout. Tehdy je úroda ohrožena.

Další zajímavostí je, že i samosprašné druhy mají větší a kvalitnější úrodu, pokud se květy opylují cizím pylem.

Cizosprašné jsou jabloně, hrušně, třešně, blumy.

Samosprašné jsou většinou švestky, meruňky, broskve, rybíz, jahody, maliny, angrešt, ořech.

Černý rybíz, líska a ořech se dokáží opylit i vlastním pylem, ale je lepší, pokud je v blízkosti vysazeno více dřevin.

Samozřejmě pokroky nastaly i v oblasti ovocnářství, a proto je možné dnes zakoupit i samosprašné třešně a višně, nebo si můžete zakoupit dřeviny, kde jsou na jednom stromě naroubované 2 druhy, případně 2 kultivary. Např. na jednom kmeni je třešeň i višeň, které se navzájem mohou opylovat, nebo na jednom stromě najdete 2 kultivary hrušek se vzájemnou podporou v opylování, nebo 2 kultivary jabloní, které se navzájem opylují.

Samosprašné jabloně a hrušky

Zde vznikají různé mýty a dohady. Samosprašné jabloně však neexistují. Jedině, jak jsme zmínili, pokud na jeden strom naočkujete 2 kultivary, které se navzájem opylují. Jinak platí, že potřebujete jabloň a druhého opylovače. A hrušku a druhého opylovače.

Například: Gala + Luna, Julia + Melodie, Karneval + Luna, Karneval + Rubinola, Pinova + Rubinola, Red Topaz + Pinova, Šampion + Florina

Hrušky: Bohemica + Clappova, Dicolor + Bohemica, Konference + Boskova láhev, Nashi hrušky + Boskova láhev, Williamsova + Clappova

Zajímavostí je, že příbuzné dula, jeřabina a mišpule jsou samosprašné.

Samosprašné a cizosprašných meruňky

Zde platí, že cca polovina odrůd je samosprašná a polovina cizosprašná.

Samosprašné meruňky: Bergeron, Maďarská, Veharda, Velkopavlovická, Kioto Cizosprašných meruňky: Bharat + Maďarská, Goldrich + Bharat, Vesna + Velkopavlovická, Big Red + Sweet Red

Neméně důležitá při výběru vhodného ovocného stromu je i podnož. Pokud se chystáte zasadit například jabloň, přečtěte si článek o tom, které odrůdy jabloní jsou vhodné do severnějších poloh.

Sdílet tento blog
Přidat komentář Feed komentářů
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu