+420 730 235 493

Trávy - návod na pěstování

Vytisknout
Autor: Adriána Francová 3. června 2021 Přidat komentář Zobrazit komentáře

Trávy přinášejí půvab do zahrádky po celý rok. Myslíme tím samozřejmě ty okrasné trávy, dominantní a vznešené, se zajímavými soukvětími. Zajímavě působí svěží a sytá zelená barva dlouhých listů, jakož i žluté, panašované, červeno-hnědé a zejména velmi ozdobné namodralé a stříbřité zbarvení listů.

Okrasné trávy pěstování

V podzimním období jsou vyhledávány zejména pro atraktivní květenství, které jsou vhodné pro zimní výzdobu interiérů a na aranžování.

Okrasné trávy pěstování

I když některé z okrasných trav jsou cizokrajného původu, patří i v našich klimatických podmínkách k rostlinám dobře odolným proti zimě. Mnoha z nich vyhovuje slunečné a suché stanovisko, jiným zase velmi vlhké místo.Okrasné trávy eshop

Aby si okrasné trávy zachovaly přirozený vzrůst, pěkný vzhled a zejména typické zbarvení listů, je třeba je vysazovat podle osobitých požadavků buď na slunečná místa nebo do polostínu, vždy raději do chudší propustné půdy, případně s příměsí říčního písku.

Všechny druhy trav dobře kryjí půdu, zabraňují jejímu vysychání, jsou pevné a vytrvalé a dobře se rozrůstají.

Při výsadbě trav postupujeme podobně jako při výsadbě trvalek, po výsadbě je třeba je důkladně zavlažit.

Větší druhy trav se doporučuje na zimu svázat, suché stébla se seřezávají až na jaře, když pomine nebezpečí jarních mrazů. Přečtěte si článek jak správně zazimovat okrasné trávy.

Samotná výsadba a rozestupy jsou závislé na použitém druhu.

Ozdobnice (Miscanthus) jsou trávy vyšších rozměrů a také širší. Za 5 let dokáže trs vyrůst i na šířku 60-100 cm. Proto pokud je máte v plánu vysazovat vedle sebe, nezapomeňte na tento údaj.

Dochan (Pennisetum) je nižší, do 60 cm v květu, ale zato vyžaduje více prostoru do šířky. V případě, že chcete pěstovat 3 ks ve tvaru trojúhelníku, potřebujete šířku i 1,5 m, aby pěkně yynikly samostatně.


Okrasné trávy najdete také v nabídce našeho eshopu


Okrasné trávy jsou nenáročné na pěstování a mnohé dokáží růst i na extrémně suchých místech v písku a štěrku.

Kortadérie pěstování

Kortaderie je jednou z náročnějších trav na pěstování. Vysazuje se na slunečné a teplé stanoviště, přičemž půda musí být drenážována.

Na zimu je třeba rostlinu kromě svázání i překrýt plastovým pytlem, který zabrání proniknutí vlhkosti doprostřed trsu. Vlhkost spojená s mrazem by způsobila vyhnití rostliny. Spodní část rostliny je vhodné obsypat suchým listím, hoblinami, případně jiným lehkým a vzdušným izolačním materiálem.

Nenechte se nachytat na krásné fotky na internetu, kde jsou právě tyto kortadérie a jejich květenství přibarvované do neonově růžových či zářivě fialových barev. Opravdu nic takového neexistuje. Kortadérie jsou přirozené pouze bílé a jemně růžové.

Kortaderie pěstováníObr 1.

A – místo svázání kortadérie

Obr 2.

A – místo svázání, B – juta, C – otvor na proudění vzduchu

Obr. 3.

Jarní řez kortadérie na 20 cm  

 

Sdílet tento blog
Olga 1. září 2024 at 12:46 Odpovědět
Dobrý den,
Mám ze semínka vypěstovanou kortaderii. Předloni vykvetla, vloni už ne a letos zatím nevím. Mohlo by to být tím, že vyrůstá z hodně hustého uschlého trsu? Nevím, zda jej odkopnout nebo nechat. Poradíte mi prosím? Nikde jsem se to nedocetla.
Adriána Francová 1. září 2024 at 20:40 Odpovědět
Ťažko posúdiť bez fotografie, skúste nám poslať
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty
  1. Schisandra chinensis / Klanopraška čínská, C2