+420 533 312 793

Živý plot - výsadba a ošetřování

Vytisknout
Autor: Ing. Adriána Francová 20. června 2015 Pridať komentár Zobraziť komentáre

Živý plot - výsadba a ošetřování        Pokud se rozhodnete pro výsadbu živého plotu, důkladně zvažte výběr druhu, umístění, půdní podmínky, směr převládajícího větru a zajistěte závlahu. Možná je toho víc, než jste čekali, ale živý plot je investice a také trvalá výsadba, která Vás má těšit. Bude sice vyžadovat hodně času, abyste ho vypěstovali a udrželi v takovém stavu, aby byl opravdu dominantou. Ti z Vás, kteří nemají vztah nebo dostatek času a energie věnovat se dřevinám, zajistěte si raději pevný plot z materiálů, které vyžadují minimální údržbu. Živý plot, jak má uvedené již v názvu, je živý materiál, který vyžaduje Vaši pozornost. Od oplocení by měl být živý plot vzdálen minimálně0,8 mkvůli údržbě, závlaze a zároveň se vyhnete poškození plotu.

Mnozí často řeší samotnou výsadbu a dřeviny, zejména jehličnaté, vysadí ve vzdálenosti 30 cm od sebe s tím, že výsadba na první pohled vypadá hezky a plot je již od mládí zapojen. Není to však správná volba. Jehličnany se vysazují ve vzdálenosti 0,7 -0,8 m, aby měli dostatečný prostor pro růst i v pozdějším věku, nekonkurovali si v oblasti živin a vody, a tak se zároveň předcházelo i výskytu houbových onemocnění. Pokud jste tak již učinili, v budoucnu budete muset některé dřeviny odstranit.

Listnaté dřeviny se vysazují do 2 až 3 sponu, ve vzdálenosti 0,3 až 0,5 m. Správným výběrem druhu na živý plot se do budoucna vyhnete pravidelné dosadbě vyhynulé dřeviny. Zvažte světelné poměry i převládající, zejména severní vítr. Nezapomínejte na to nejdůležitější - závlahu a hnojení. I rostliny a dřeviny potřebují růst, a na to potřebují i vhodné podmínky a živiny. V jílovité půdě, na trvale zamokřených půdách budou určité druhy trpět, můžete však vysadit vrby, kterým se bude dařit.

Uvědomte si, že některé druhy jako jilm, habr, buk se stříhají i 3x do roka a počítejte i se značným odpadem, který je třeba nějak zpracovat nebo uklidit. Máte na to prostor, možnosti a chuť pracovat? Pokud si odpovíte na všechny otázky „ano“, tak živý plot není pro Vás žádný problém a pak se to i značně odrazí na zhledu Vaší zahrady, protože živý plot je určitě něco víc než betonové panely bez života. Tak se dejte do toho a neváhejte nás kontaktovat v případě potřeby.

Zdieľať tento blog
Pridať komentár Feed komentárov
Žádné komentáře
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Nebo si také vysadit doma jahodníky s postupním zběrem. ...
 • Tipy na měsíc květen
  3. dubna 2020
  Omlouváme se za pozdní reakci, nevíme zda ste to vyřešili, ale opravdu může jít o pilatku....
 • Péče o živý plot
  30. prosince 2018
  Ospravedlňujeme sa za neskorú odpoveď. Nezobrazovali sa nám prichádzajúce otázky. Zostrih...
 • Péče o živý plot
  17. května 2018
  Dočetla jsem se, že výhony je vhodné první rok zkrátit na 1/3. Jak svůj plot...
 • Tipy na měsíc květen
  11. května 2018
  Prosím o radu.Letos se nám na malých plodech jablek,broskví i meruněk objevily vyžrané...
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty