+420 730 235 493

března 2021

Dlouho kvetoucí trvalky

Autor: Ing. Adriána Francová 15. března 2021 Žádné komentáře

Trvalky jsou velmi vděčným rostlinným materiálem na záhoně. Nemají speciální požadavky na ošetřování a výhodou je, že je nemusíte každoročně vysazovat na stanoviště. Postupem času nabírají na objemu a tím vyplní prázdné místo v záhoně a zároveň poskytnou množství květů pro radost a včelám a motýlům pro pastvu. Díky trvalkám přilákáte do zahrady hmyz, což se Vám jistě nepodaří, pokud máte zahradu osázenou jen z jehličnanů.

Dlouho kvetoucí trvalky

Trvalky rozlišujeme podle termínu kvetení, vysoké, nízké, doplňkové, okrasné listem, na přímé slunce nebo do stínu. Představíme Vám nejkrásnější kvetoucí trvalky na slunce pro nenáročný záhon.

Nejkrásnější trvalky

Mezi nejkrásnější trvalky patří levandule (Lavandula), třapatka (Echinacea), třapatka (Rudbeckia) a krásnoočko (Coreopsis). Díky nim záhon v létě ožije a jejich květy Vás budou těšit až do pozdního podzimu. Květy jsou vhodné i na řez a do aranžmá.

Kvetoucí trvalkyLevanduli a krásnoočko umístěte do popředí záhonu, echinaceu a třapatky do pozadí. Díky kultivarům si můžete vybrat i z barevných provedení. Vyžadují sluneční záhon, lehkou propustnou až písčitou půdu, průměrnou závlahu, spíše nižší než přehnanou péči, bez hnojení. Levandule vyžaduje písčitou půdu, bez pravidelného polévání, kromě období po výsadbě. Po zimě se upravuje řezem, aby zůstala dlouhá léta kompaktní. Nestříhejte ji pravidelně do dřeva. Řez do dřeva se vyžaduje až po cca 7 letech pěstování, když ji chcete zmladit. Řez se provádí na jaře, po uplynutí největších mrazů. Levandule se pak řeže ještě během kvetení, nebo po odkvětu, ale sestříháváme jen květní stonky.
Dá se pěstovat i v nádobě nebo na kmínku. Francouzská levandule v našich podmínkách nepřezimuje, resp. v teplejších lokalitách je to možné.

Coreopsis - krásnoočko, patří mezi nádherné trvalky, které rozzáří záhon svými žlutými květy. Tvar je podle kultivaru kompaktní nebo vysoký. V závislosti na tom je umístíte i v záhoně. Nevyžaduje speciální péči, na jaře můžete trsy rozdělit a přesadit.

Echinacea patří mezi nejžádanější trvalky vyššího vzrůstu. Dominuje svými květy, kromě klasické léčivé (E.purpurea) najdete v naší nabídce i licenční odrůdy, které bohužel nelze rozmnožovat pomocí semen. Jsou nenáročné na pěstování. V krátkém čase vytvoří bohatý trs kvetoucích stonků a potěší Vás až do podzimu. Květy jsou různých barev a dlouho kvetou.


Všechny trvalky různých barev najdete také v aktuální nabídce našeho eshopu


Rudbeckia - třapatky jsou velmi podobné echinacee, vyžadují stejné nároky na stanoviště, slunce, teplo, propustnou půdu a také se odvděčí kvetením až po mrazy. Mnohé z nich jsou ale jen letničkami nebo krátkověkými trvalkami, dobře se však rozmnožují samovýsevem, tedy na záhoně Vám jistě v krátkém čase narostou nové rostlinky.

TIP: Inspirovali jsme vás a chystáte se pěstovat trvalky? Přečtěte si, jak založit trvalkový záhon.

Vertikální pěstování jahod

Autor: Ing. Adriána Francová 11. března 2021 Žádné komentáře

Představujeme Vám výborný způsob pěstování jahod, který kromě bohaté úrody vyzvedne Vaši zahradu a ta se stane neobyčejně praktickou. Při tomto způsobu pěstování Vám zbývá více místa na jinou zeleninu nebo květiny. Stěna se dá napojit na kapkovou závlahu z vedlejší sekce závlahového systému. 

Budete potřebovat:

- vrtačku, která dokáže vrtat otvory 5 - 7 cm a vrták na vyvrtání otvorů 2 - 3 mm

- trubku na zalévání s průměrem cca 15 mm (do ní se budou vrtat 2 - 3 mm díry), musí být o 8 - 10 cm delší než plastová trubka

- PVC trubka průměr 100 - 150 mm, výška podle toho, jakou vysokou stěnu chcete vytvořit - ideální cca 160 cm max. 200 cm kvůli zalévání, plnění

Vertikální pěstování jahod- koncovky na trubky

- korek

- nůž

- lepicí pásku

- textilii na obalení zavlažovací trubice

- provázek na ovázání textilie

- zahradnický substrát

- hrubý štěrk na dno

- sazenice jahod

- můžete doplnit i letničky (aksamitník, měsíček)

- velké nádoby

- upevňovací materiál na jednotlivé trubky a trouby navzájem

 

Postup:

  • Řezání

Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší.

  •  Vrtání do zavlažovací trubky

Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor. S navrtanými dírkami stejného průměru docílíte rovnoměrné zavlažování.

  •  Ukončení zavlažovací části

Obalte trubku pytlovinou nebo textilií a omotejte provázkem. Do otvorů se tak nedostanou kořeny sazenic a nebudou je ucpávat a přes textilii voda proteče ke kořenům rostlin.

Nožem opatrně vytvořte pomocí korku uzávěr. Zaizolujte páskou, aby korek nevypadl.

  •  Řezání otvorů do PVC trubky

Pamatujte na to, že otvory musí být jen tam, kde se k rostlinám dostane slunce. Měly by být ve stejných vzdálenostech. Můžete vytvořit středový pás a boční pásy střídavě, čili vzniknou 3 řady. Od spodu vynechejte cca 20 cm, protože tato část bude zasazena v nádobě se zeminou.

  •  Plnění

Připravte si středovou zavlažovací trubku. Na její konec dejte krytku. Na dno vysypte hrubý štěrk. Vložte PVC trubku. Připravte si substrát a rostliny. Do spodních děr můžete vysadit letničky, které se výborně hodí jako ochrana jahod. Mnohé svou vůní odpuzují škodlivý hmyz. Částečně tak ochráníte sazenice a plody i před mšicemi i slimáky.

Nejlepší je, pokud začnete sypat substrát svrchu a postupně ho dostáváte až k otvorům, do kterých zasadíte sazenice jahod.


Vybrat si můžete také z jahod nabízených v našem eshopu


Zvolte různé odrůdy pro postupný sběr. S tímto bodem požádejte někoho o pomoc, abyste to měli rychlejší a jahody nebyly dlouho bez vláhy.

Stanovište

Stanoviště vyberte sluneční nebo jen částečně zastíněné řídkou korunou. Myslete na to, že v létě budou jahody potřebovat pravidelně vláhu. Plast se bude přehřívat. Takto naplněné trouby zasaďte do stabilních nádob nebo do země. Navzájem je upevněte. Umístěte je i mimo větrného místa. Nechcete přece o takovou unikátní vertikální stěnu přijít jen kvůli špatnému stanovišti.

Přečtěte si také podrobnější článek o pěstování jahod.

Jak se starat o jahody během roku

Autor: Ing. Adriána Francová 10. března 2021 Žádné komentáře

Aby se jahodám dařilo na záhoně nebo v nádobách, vyžadují péči, kterou můžeme rozdělit podle ročního období. Nedá se přímo říct, které roční období je nejdůležitější na péči o porost, neboť v každém čtvrt roce je něco důležité, co zásadně umí ovlivnit růst nebo i samotné plody a jejich velikost či zdravý vzhled.

Jak se starat o jahody

Péče o jahody na jaře

V tomto období je možné sazenice jahod i vysazovat do řad, vyvýšených záhonů, volně nebo do nádob. Příhodnější dobou je však podzim.

 

Nabídka zdravých sazenic jahod z našeho eshopu.

 

Stávající porosty je třeba brzy na jaře okopat, odplevelit a zejména odstranit všechny suché a skvrnité či jinak poškozené listy extirpací. Trháním byste mohli poškodit celou rostlinu a srdíčko, ze kterého vyrůstají nové listy. Po okopání dobře zavlažte, pokud je suché jaro nebo byla zima bez sněhu. S hnojením začněte ještě před kvetením. Během násady plodů již nehnojte.

Péče o jahodyV jarním období se tvoří základ budoucích plodů a to již během kvetení. V květnu nás čekají ještě mrazíky, proto je lepší porosty zakrývat textilií nebo speciálními kryty, které se nedotýkají porostu. Jahody tak ochráníte před omrznutím.

Jahody v létě

Období, na které se velmi těšíme, protože jahody by měly vyprodukovat množství sladkých červených plodů. Plochu výsadby jahod musíte pravidelně zavlažovat a záhony nesmí dlouhodobě proschnout. Pokud chcete maximálně udržet vlhkost půdy, nastýlejte plochu mezi řadami trávou, slámou nebo textilií, která propouští vláhu. Fólie jsou méně vhodné. Časem se trhají a neprosáknou.

Záhony udržujte vždy čisté. Pokud nemáte žádný mulč pod porostem, pořiďte si plastové podložky pod plody, aby zůstaly čisté i po dešti a nedotýkaly se půdy, která rychle způsobuje hnilobu a ta se rychle šíří i na ostatní plody. Plody sbírejte pravidelně a průběžně. Můžete je mrazit, zpracovat na džem, kompot nebo si pochutnat na čerstvých plodech.

Jahody na podzim

Je to období, kdy některé druhy stále kvetou a plodí, čili pro ně platí péče jako v létě.

Pro jednou rodící jahody skončilo období plodů a rostlina vytváří dceřiné hříženci, které jsou vhodné pro další reprodukci nebo i darování známému. Více na toto téma najdete v článku o rozmnožování jahod. Jedinci nechte pak zakořenit a koncem léta vysazujte na nové stanoviště. Na podzim se vysazují jahody velmi dobře. Nejpozději však do konce srpna. Všechny ostatní hřížence z rostliny odstraňte, aby ji zbytečně nevysílily. Znovu rostliny okopejte, zbavte plevele a zavlažujte. Listy, které jsou suché, odstraňte.

Před zimou musí být připraveny. Na konci podzimu můžete porost jahod trochu přikrýt listím, ale pozor na přílišnou přikrývku, aby srdíčko neodhnilo. Vhodné jsou i větve jehličnanů navolno položené na porostech. Je to vhodné zejména na mladou výsadbu. Porost kontrolujte kvůli výskytu škůdců a chorob a včas zakročte.

Jahody v zimě

V tomto období, jestliže je porost jahod zakryt, úspěšně přežije až do jara. V období bez mrazů a v případě teplého počasí můžete jahody zalévat. Těsně před jarem je můžete i okopat, odstranit kryty a opět zavlažovat.

Věříme, že při dodržení těchto jednoduchých zásad péče o jahody, vám budou přinášet bohatou úrodu chutných plodů.

TIP: Určitě se nechcete při pěstování ovoce omezovat pouze na jahody. Pokud máte možnost a chuť, vyzkoušejte například révu. Více o pěstování vinné révy se dočte v našem článku.

Okrasné trávy vyniknou i na terase

Autor: Ing. Adriána Francová 2. března 2021 Žádné komentáře

Okrasné trávy patří mezi typické podzimní rostliny, bez kterých nevynikne žádná zahrada. Stejně to platí i pro terasu a balkon. Bude se jim dařit i v nádobě. Příjemně zjemní prostor svým vzhledem a lehkostí. Jemné šveholení stébel během větru vytvoří tu pravou odpočinkovou atmosféru.

Okrasná tráva do květináče

Okrasné trávy v květináči

Na velké ploše si můžete dovolit větší rostliny i vyšší druhy okrasných trav. Výborně se kombinují a jsou variabilní. V zimním období je však musíte svázat a zazimovat. Druhy, které jsou citlivé na mráz nebo přezimování, uvítají velkou nádobu s drenáží a pak umístění ve sklepě nebo dobré zazimování.Okrasné trávy do nádob

Citlivé jsou impérie, citronová tráva i kortaderie. V jedné nádobě můžete pěstovat i 2 druhy, jeden vyšší než ozdobnici a druhý nižší vytvářející převis, např. kostřava, ostřice, vousatec.

Pokud plánujete doplňkově vysadit trávy mezi stálezelené dřeviny a jehličnany, vhodné jsou zejména drobnější druhy kostřavy a ostřice. Pro zakvetlý podzimní efekt vysaďte trávy mezi rozchodníky, podzimní astry a vřesovce  do podlouhlých nádob, kterými terasu olemujete. Jako vrchní vrstvu upřednostněte štěrk a kameny. Už koncem léta vytvoříte nádherně osázenou terasu a balkon, které vydrží kvést až do mrazů.

Nejvhodnějším nádobami jsou určitě keramické květináče, nádoby z pálené cihly, dokonce i betonový květináč je vhodnější než plastový.

Více o pěstování okrasných trav najdete v našem návodu.

Pokud chcete okrasné trávy v nádobách nechat venku i během zimy, je nutné zabezpečit nepromrznutí kořenového balu.

Občasné zalévání během bezmrazích dní je ideální. Nádoby pak vložte do pletených košíků, které budou mít větší průměr nebo do dřevěných bedýnek a kolem vysypte listí, případně natlačte polystyrenové bloky.

Nádoby můžete také obalit jutou, pytlovinou i bublinkovou fólií. Vhodnější a estetičtější jsou jutové obaly, na které můžete ještě přilepit mušle, kamínky nebo velkou mašli.


Prohlédněte si náš sortiment a vyberte si okrasnou trávu na balkon nebo terasu


Okrasné trávy se výborně kombinují s kvetoucími trvalkami, břečťanem, astrami a rozchodníky a cibulovinami. Nezapomínejte nakombinovat nádoby tak, aby vynikly i brzy na jaře i pozdě na podzim či v zimě.

TIP: Chcete-li zkombinovat okrasné trávy například s cibulovinami, přečtěte si článek o pěstování lilie.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu