+420 730 235 493

Druhy růží

Autor: Ing. Adriána Francová 10. srpna 2021 Žádné komentáře

Růže patří mezi stále oblíbené a obdivované rostliny a často je vídáme i v zahradách. Mají široké uplatnění, různé barvy, výšky, použití a navíc příjemně voní.

Druhy růží

Vyznáte se ovšem v nich? Pro pěstitele, případně nakupujícího je důležité vědět, jaký druh růže kupuje, aby mohl následně aplikovat i péči o ni a nestalo se, že by popínavou růži pravidelně na jaře hluboko seřezával.

Růže se rozdělují na:

Záhonové růže

tam patří polyantky, floribundky, které jsou charakteristické bohatým kvetením, nevýraznou vůní a výškou kolem70 cm a tvoří vzpřímený keř. Květy vyrůstají v bohatých soukvětích, jsou různých barev a používají se do skupinových výsadeb nebo samostatných výsadeb specializovaných na výsadbu růží.

Velkokvěté růže

často označované také jako čajohybridy, jsou nejoblíbenější. Obyčejně nádherně voní. Květy jsou pevné, plné na dlouhých a zdravých stoncích. Stonky jsou obyčejně zakončeny jedním květním pukem. Málokdy se stává, že jsou vícekvěté.Používají se na řez, a proto je nejčastěji vídáme i v květinářstvích. Dlouho vydrží i ve váze.


Oblíbené čajohybridy najdete také v našem eshopu


Náš tip: každodenně vyměňujte vodu a seřízněte část stonku. Ještě déle vydrží, pokud do vody dáte polovinu Paralenu. Pokud je dostanete značně uvadlé, ponořte celou kytici nebo růže do vany s vodou. Určitě se proberou k životu.

Dorůstají do výšky i 1-2 m, ale na péči a pěstování jsou náročnější než záhonové růže. Také na výběr stanoviště. Mohou být i pěstované na kmínku.Růže druhy

Keřovité růže - vysoké

jsou mimořádně mohutně rostoucí odrůdy dorůstající i do 2 m a více. Obyčejně kvetou vícekrát do roka. Jsou však i druhy, které kvetou jen jednou. Mají různé květiny. Plné i prázdné, nostalgické i elegantní.

Používají se na živé ploty a stěny i na solitérní pěstování. Dokonce některým se daří stejně dobře jako popínavým růžím, díky mohutným výhonů, které je třeba ke konstrukci vyvazovat.

Květy příjemně až sladce voní, lákají motýly a včely, na podzim se někdy objevují i červené šípky. Mnohé připomínají divoce rostoucí růže.

Keřovité růže - nízké

jsou vlastně pokryvné růže. Tento termín se objevuje ve starší literatuře. Nejde však o půdopokryvné růže, které pokrývají zem a plazí se. Jde o druhy, které dokážou překrýt nevhodná místa díky hustým a vhodným výhonkem. Pokud jsou vysázeny hustě vedle sebe, umí vyplnit záhon, nepěknou plochu a dokážou i zabraňovat růstu plevelům.

Používají se ve velkých zahradách i v parcích. Květy jsou obyčejně mnohočetné, jednoduché i plné, vonící, různých barev.

Popínavé růže

jsou opravdu rozmanitou skupinou nejen kvůli použití ale i kvůli vzhledu. Jsou to růže s velkými květy nebo naopak s drobnými zmnožení květy.


Všechny popínavé růže z naší nabídky jsou přehledně seřazeny ve své kategorii


V odborné terminologii jde v prvním případě o „climbery“ - pevné velké květy na pevných výhonech, které je třeba ke konstrukci vyvazovat. Obyčejně kvetou vícekrát za rok. Vhodné na altánky a ozelenění stěn.

Nebo jde o „ramblery“ - drobné, malé květy v bohatých soukvětích, s měkkými a ohebnými stonky a výhonky, které kvetou jednou za rok a jsou vhodné na oblouky a pergoly.

Staré zahradní růže

tvoří samostatnou skupinu. Je jich už velmi málo a jsou vzácné. Patří tam všechny kultivary před vyšlechtěným prvních velkokvětých růží. Mají křovitý vzhled a kvetou jen jednou v roce. Známé jsou růže galská, stolistá, bílá a damascénska. Mají nádherné plné květy většinou růžové barvy a jejich odstínů s nádhernými vůněmi.

Mini růže

jsou drobné a nízké růže s drobnými kvítky, nejčastěji prodávané v obchodních řetězcích v nádobách a také jsou vhodné pro pěstování ve skalkách. Dorůstají jen do výšky30 cm. Výborně se jim daří jako lemovacímu prvku v zahradě i v nádobách na terase a balkoně.


Nebo si jednoduše prohlédněte všechny dostupné růže z naší nabídky


Jak bylo zmíněno již na začátku, každá odrůda potřebuje specifickou péči, která se samozřejmě liší i podle ročního období. V tomto článku najdete přehled péče o růže během celého roku.

S čím kombinovat růže

Autor: Ing. Adriána Francová 6. srpna 2021 Žádné komentáře

Růže se mohou v zahradě pěstovat samostatně jako solitérní rostliny v trávníku, popínavé druhy na pergole nebo jiné vhodné konstrukci,trelážích nebo jako stromečková forma v předzahrádce. Možností je mnoho.

S čím kombinovat růže

Trvalkový záhon s růžemi

Vynikají však i v kombinovaných záhonech s okrasnými travinami a jinými dlouhokvetoucími trvalkami, kdy umí toto období prodloužit až do mrazů, dokonce i do prvního napadeného sněhu.


Doplňte záhon růži trvalkami nebo okrasnými trávami


Trvalky vhodné k růžím

Růže jsou vhodné na slunce i do polostínu, a proto jsou jejich půdní podmínky podobné těm na pěstování trvalek. Výborně vyniknou vysoké trvalky a keřovité růže v pozadí, např. se stračkou, rudbekiemi, echinaceou, diviznou. Nižší druhy vyniknou s kontryhelem, šaterem, žebříčky, kosatci.Trvalkový záhon s růžemi

Také vyniknou v jednobarevných nebo v dvoubarevných kombinacích.

Dobře se kombinují i s okrasnými travinami, které spolu s růžemi vytvoří dokonalou dvojici. Trávy elegantně dodají lehkost a jemnou krásu. Ačkoli trávy nekvetou barevnými a ohromnými soukvětími, jsou velmi důležité pro kompozice a zejména podzimní efekt. Stříhají se až v jarním období stejně jako většina růží.


Krásně vynikne záhon růží s levandulí


Vytvořte si zajímavé záhony, na kterých kromě klasických trvalek budou dominovat nostalgické a nádherně voňavé růže. Najdete je v různých barvách a každá je výjimečná něčím jiným.

Popínavé růže patří do zahrad s romantickým podtónem, ale i do venkovských a moderních zahrad, kde dominuje pergola nebo oblouk.

Kritériem bývá většinou vzhled, množství květů a vůně. Růže jsou stvořené pro oblouky a pergoly. Pokud je vysadíte vhodně, splní účel i požadavek. Je třeba si však uvědomit, že množství květů a vůně kromě nás láká i včelstvo a jiný hmyz, což může být ve větším množství  i nepříjemné. Stejně to platí i o výsadbě vistárie (Wisteria) a zimolezu (Lonicera).

Růže jsou v dospělosti dřevité keře, proto je třeba adekvátně zvolit i pevnost opory, po které se budou pnout. Vhodné jsou kovové oblouky, dřevěné trámy a kombinované cihlově dřevěné konstrukce. Výhony pravidelně privazujte a ohýbejte. Odstraňujte i nevhodně rostoucí výhony. Růže poměrně dlouho i opakovaně kvetou od léta do podzimu, v závislosti na druhu a kultivaru.


Zkombinujte popínavé růže s vhodnými popínavkami z naší aktuální nabídky


Jiné vhodné rostliny na popínání jsou: aktinidie (Actinidia), plamének (Clematis), zimolez (Lonicera), trubač (Campsis), jasmín (Jasminum), přísavník (Parthenocissus), akebie (Akebia), klanopraška(Schisandra).

TIP: Více informací k péči o růže najdete také v našem dalším článku.

Jak založit trvalkový záhon

Autor: Ing. Adriána Francová 5. srpna 2021 Žádné komentáře

Často se setkáváme s faktem, že v zahradě chybí trvalkové záhony. Většinou vsadí lidé kvůli pracovní vytíženosti na jehličnaté dřeviny a trávník. Neuvědomují si, že se ochuzují o množství květů, vůni i nádherné motýly.

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Založení trvalkového záhonu není složité a navíc je to výsadba na dlouhá léta, kdy už nemusíte zvlášť zasahovat do výsadby. Po několika letech je nutné trvalkové trsy rozdělit, zmladit a samozřejmě vyžadují klasickou péči jako hnojení, zalévání, stříhání.

Ideální trvalkový záhon je takový, který je barevný, kvete během celého roku, nevznikají na záhoně prázdná místa a je variabilní výškou. Pro jarní kvetení vyžaduje výsadbu cibulovin v podzimním období, pro podzimní kvetení vyžaduje rostliny kvetoucí od konce léta až do mrazů. Nejvíce rozkvetlé je léto. V tomto období kvete nejvíce trvalek. Ne všechny jsou však vhodné do každého prostředí.Trvalkové záhony

Na začátku je velmi důležité vybrat správné rostliny. Také je třeba si všímat i jiných faktorů, než je druh půdy, návětrné, závětrné strany, vláhy, existence původních druhů, které chcete ponechat, velikost plochy.

Plochu je třeba pečlivě připravit, odplevelit, případně doplnit kvalitním substrátem, pískem. Pokud máte na pozemku travnatý porost, musíte ho v místě plánovaného záhonu zlikvidovat.  Buď ho vyberte rýčem i s kořeny, nebo opatrně odřízněte drn a pěkně vypěstovaný trávník v rolích umístěte na předem připravené podloží, kde chcete mít trávník.

Rostliny volte zdravé, silné, s dostatečným kořenovým balem. Podle velikosti rostlin v dospělosti zvolte místo na výsadbu, do pozadí, solitér nebo jako podrost, do popředí, na lemy. Bohužel, někdy se budete muset zříci rostlin, které se Vám líbí, pokud jim nevyhovuje stanoviště nebo půdní podmínky. Můžete je zkusit pěstovat v nádobách a přenosných mísách na terase, balkoně.

Pokud máte v zahradě stín, nepěstujte levanduli (Lavandula) a jiné trvalky, které milují slunce a sucho.


Trvalkový záhon - výběr trvalek do stínu


Naopak na velmi slunných místech, nepěstujte rostliny, které mají rádi stín, například kapradiny, srdcovka (Dicentra), funkie (Hosta), pomněnky (Myosotis).


Trvalkový záhon, trvalky na slunce - sázíme například levanduli nebo třapatku


Dbejte na to, že vzrostlé druhy nebo rozpínavé do šířky vyžadují svůj prostor a už po několika sezónách nabudou na svém objemu. Ostatní rostliny by mohly být vytlačeny a udušeny, případně se jim nebude dařit v těsné blízkosti silnějšího druhu. Každý rostlinný druh bojuje o živiny a vodu. Vyšší druhy umísťujte dozadu, středně vysoké do středu a nízké do popředí, jako lemy nebo podrost.Záhon s trvalkami

Trvalky jsou různých velikostí a proto si při koupi všímejte i jejich výšky a šířky v dospělosti. V budoucnosti se vyhnete přesazení a výměně rostlin z pozadí do popředí a naopak.

Záhon s trvalkami

Mezi nejkrásnější trvalky patří třapatka (Echinacea) v bílé, růžové, červené i žluté barvě, rudbekie (Rudbeckia), krásnoočká (Coreopsis), levandule (Lavandula) v klasické fialové, bílé i růžové barvě, ježibaby (Echinops), vysoké rozchodníky (Sedum) a astry (Aster). Doplňte okrasné trávy jako vousatec (Pennisetum), ozdobnice (Miscanthus) a nádhernou kortaderii (Cortaderia).

Trvalkový záhon nemusí být striktně trvalkový. Pokud je záhon dlouhý, zvolte více dominujících rostlin, které mohou mít převislou formu, nebo mohou být zajímavé barvou, květem, vzhledem.

Dodržujte také rozestupy, aby jednotlivé druhy mohly v budoucnu růst. Nezaplňujte prostor jen proto, že nyní jsou rostliny malé. Ony narostou.

Pokud vysadíte do záhonu jehličnany a okrasné trávy budete mít efekt i na podzim a během zimy. Záhony by neměly v zimním období zůstat prázdné. Hodně rostlin se na podzim zatahuje, odumírá, vysychá a znovu se objeví až s jarní teplotou.

Přejeme vám mnoho úspěchů a skvělých nápadů při tvorbě nejen trvalkových záhonů.

TIP: Toužíte po tom aby váš záhon zůstal dlouho rozkvetlé? Přečtěte si článek o dlouho kvetoucích trvalkách.

Řebčík královský pěstování

Autor: Adriána Francová 4. srpna 2021 Žádné komentáře

Tato dominantní královna cibulovin se jinak nazývá také korunovka královská, císařská koruna. Její název je odvozen od latinského slova fritillus - pohár na hrací kostky. Její obrovské květy ve tvaru obráceného kalichu zdobí rostlinu po celém obvodu pevné stonky.

Řebčík královský péstování

Řebčík představení

Původní druh, císařská koruna - Fritillaria imperialis, dosahuje výšky až 1m a stává se tak opravdovou dominantou záhonu. Kromě ní je však ještě mnoho jiných druhů a kultivarů, které si zaslouží obdiv a určitě i místo ve Vaší zahradě.

Zajímavá Fritillaria meleagris zaujme menším vzrůstem a menším květy, ale zato neobyčejným šachovnicovým vzorem na lupenech. Její temná barva Vám vyrazí dech.

Naopak Fritillaria michailovski patří mezi ty menší a atraktivní dvoubarevným květem. Vhodné do skalky nebo do popředí záhonů.

Všechny vydrží na stanovišti mnoho let. Dopřejte jim však propustný substrát, drenáž a slunné polohy. Nesnášejí provlhčený substrát a dlouhou zimní vláhu. Dají se pěstovat i v nádobě. Dlouhodobě cibule neuskladňujte. Rychle proschnou a už nevyklíčí.

Zajímavého záhonu docílíte správným výběrem cibulnatých rostlin. Ne vždy to musí být klasické tulipány a narcisy Zkuste pěstovat něco jiného. I když v zahradách našich babiček tyto krásky určitě nechyběly v předzahrádce.Řebčík

Proč nekvete řebčík královský

Opakují se nám dotazy zákazníků ohledně pěstování řebčíku, (Fritillaria imperialis). Připravili jsme pro Vás pomůcku, jak vytvořit ty nejlepší podmínky pro pěstování. Podzim je období výsadeb nových cibulovin a úprav záhonů. Mnozí z Vás již tyto cibule  v zahradě mají. Pokuste se v těchto bodech najít odpovědi na otázku: proč nekvete?


1. Špatné stanoviště, má v oblibě humózní půdu, ne příliš mokrou, slunce až polostín, ne celodenní úpal.

2. Cibule jsou příliš hluboko v zemi. Vykopejte je koncem srpna a zasaďte nanovo. Cibule se vysazují šikmo, aby se na místě, kde budou klíčit nedržela voda. Pozor, cibule jsou křehké, podobně jako cibule lilií.

3. Cibule shnily z nadměrné zimní vlhkosti nebo závlahy. Snažte se je vysadit tam, kde se dlouho nedrží sníh.

4. Pokud máte příliš těžkou jílovitou půdu, vytvořte cibulím drenáž. Dno jámy vysypte štěrkem. Vyžadují stejné podmínky jako lilie.

5. Cibule již nejsou, sežrali je myši a jiní hlodavci. Zkuste vysazovat do plastových košíků na cibuloviny.

6. Rostlina vytvoří pouze listy a nekvete -  cibule je zasazena hluboko.

7. Rostlina vytvoří listy i květy, ale ty hned seschnou - nedostatečná zálivka, příliš slunné stanoviště, nevýživných půda.

8. Rostlina je slabá, neduživá, postupně celá usychá - cibule jsou příliš hluboko v zemi


Různé odrůdy fritillarie najdete mezi květinami cibulovin i v našem eshopu


Řebčíky patří k majestátním trvalkám jarního záhonu. Už naše babičky tyto cibuloviny s láskou pěstovaly a fritillarie byly téměř v každé předzahrádce. Momentálně je na trhu mnohem více druhů a kultivarů. Je si opravdu z čeho vybrat. Zvolte pro cibule správné stanoviště a budete se i Vy těšit z jejich krásy a dominance. Věříme, že také tento článek přispěl k tomu abyste v jejich pěstování byli úspěšní.

TIP: I lilie jsou nádherné, s oblibou pěstované cibuloviny. Podívejte se na náš návod k jejich pěstování.

Hvězdníky a amarylky

Autor: Ing. Adriána Francová 3. srpna 2021 Žádné komentáře

Když se na ně podíváte, neuvidíte skoro žádný rozdíl. Mnozí žijí v domnění, že se jedná o tutéž rostlinu. V tomto čase mnohé již těší první květy. Ti, kteří začínáte s pěstováním, vězte, že k tomu, aby kvetly, vyžadují období sucha, chladu a předchází mu také bohaté letní hnojení a zálivka.

Amarylky

Mezi amarylkou (Amaryllis) a zornicí (Hippeastrum) je zásadní rozdíl. Podívejme se na obě rostliny podrobněji a představme si je.

Amarylka

Amaryllis vs Hippeastrumje v podstatě jen jeden druh na podzim kvetoucí cibulnatá trvalka. U nás se však pěstuje jako hrnková rostlina, protože nezvládne mrazivé období.

Amarylku charakterizuje amarylka krásná (Amaryllis belladonna), která má několik kultivarů bílé a růžové barvy a jejich odstínů. Amarylka kvete bez listů. Vyroste květní stonek a až potom listy. Květy jsou menší a na jednom stonku jich může být 6 a více.

Takže pokud pěstujete doma zářivě červenou amarylka nebo dokonce s pásky a vícebarevnou, není to amarylka, ale zornice.

Hvězdník

má asi 80 druhů cibulnatých trvalek, které se v našich podmínkách také pěstují v nádobách. V létě však mohou být na záhoně, kde naberou do cibulek více živin.

Kvetou od zimy do jara. Není pravidlem, že květy vyrůstají spolu s listy nebo jsou květní stonky podobně bez listů jako u amarylky. Není to až tak důležitý rozlišovací prvek. Ve většině případů se však vyvíjejí současně listy i stonky. Květenství je velké a má 3, 4 až 6 květů.

Mají různé zbarvení od bílé, přes růžovou, červenou, dokonce jsou dvoubarevné, s lemem nebo proužky, zeleným panašované kultivary.


Vyberte si z nabídky hvězdníků v našem eshopu


Toto jsou nejzákladnější rozdíly, které Vám pomohou při identifikaci a také při správném pěstování.

Amaryllis pěstování

Důležitá je výsadba. Cibule se sázejí do vhodného vzdušného a výživného substrátu, asi do poloviny cibule, čili část cibule bude trčet ze substrátu. V období kvetení i v období růstu listů a po odkvětu vyžadují hnojení a bohatou zálivku. Když zaznamenáte žloutnutí listů, zálivku omezte postupně až na minimum a cibule přeneste do tmavé a chladné místnosti. Nezalévejte. Takto je můžete ponechat 2 - 3 měsíce.

Hvězdník pěstování

Jak pěstovat hvězdník? Pěstování je v podstatě shodné, jen zornice v zimě, po období odpočinku přeneste do teplejší místnosti a začněte se zaléváním. V průběhu ledna až března Vás překvapí nádherné bohatě kvetoucí stvoly květů.

Dejte při koupi pozor na jejich kvalitu. Cibule musí být pevná, ne měkká a bez poškození. Před výsadbou ji ponořte na pár hodin do vlažné vody a pak vysaďte.

TIP: Mezi oblíbené cibuloviny patří i lilie. Přečtěte si článek, ve kterém se zabýváme právě pěstováním lilie.

Zahrada v srpnu

Autor: Ing. Adriána Francová 2. srpna 2021 Žádné komentáře

Srpen je letní měsíc, kdy léto vrcholí a místy oznamuje, že brzy přijde podzim a s ním změna počasí. Dny v srpnu jsou kratší, přesto jsou příznivé teploty na množství aktivit v zahradě i na práci v záhonech či v ovocném sadě.

Zahrada v srpnu

V naší zahradě nás čeká stále spousta práce, ale už se těšíme a vychutnáváme si úrodu, kterou se nám zahrada odměnila za naši péči. Podívejme se blíže, co všechno bychom měli v tomto meiaci stihnout.

Práce na zahradě v srpnu

Okrasná zahrada v srpnu

Patří mezi nejkrásnější právě v tomto období. Naplno kvetou tigrídie a monbrécie, letničky a trvalky. Vyvíjejí se základy poupat podzimní flóry, a proto je závlaha a odplevelování záhonů na prvním místě. Trávník během léta trpí více než během zimy, proto ho ještě přihnojte a sekejte. V tomto měsíci vykonáváme:Okrasná zahrada v srpnu

- Pravidelně zavlažujeme

- Postupně omezujeme a snížíme dávky hnojení

- Trávník sekáme a zavlažujeme

- Dokončíme řez a tvarování živých plotů

- Vysazujeme kosatce, pivoňky

- Koncem měsíce můžeme začít s výsadbou jarních cibulovin, ale není nutné s ní spěchat


Jarní cibuloviny z naší nabídky


- Vyseté dvouletky na záhonu prořídnou a přihnojíme

- Sklízíme a sušíme léčivé rostliny a květiny do aranžmá

- Rostliny pěstované v nádobách (muškáty, fuchsie, oleandry) rozmnožujeme řízkováním

- Řízkováním rozmnožujeme i okrasné keře a jehličnany

- Koncem měsíce začínáme s výsadbou okrasných keřů a dřevin s kořenovým balem

- Rozmnožujeme trvalky dělením trsů

- Plejeme záhony

- Připravíme nové plochy záhonů nebo zahradu na celkovou novou výsadbu

- Vydatně zaléváme vřesy, vřesovce, azalky a rododendrony

- Postaráme se o vysazené růže, kontrolujeme výskyt škůdců, odstraňujeme odkvetlé květenství

- V polovině měsíce je ideální čas na radikální řez jednoletých výhonů vistárie

- Sbíráme semena letniček a dosušíme je na stinném místě v papírových sáčcích

- Připravíme si nádoby na jejich uskladnění

- Vyšším trvalkám a popínavým rostlinám upevníme opory a přivážeme je ke kůlům

Zeleninová zahrada v srpnu

I zeleninová zahrada vyžaduje naši pozornost. Nazrálou zeleninu je třeba vybírat, dosušit a vhodně uskladnit, novou naopak vysít a vysadit do připravených záhonů a dostatečně zavlažovat, protože v tomto měsíci je méně srážek.

Zeleninová zahrada v srpnu- dokončíme sklizeň česneku a cibule

- připravíme prostor na uložení zeleniny

- koncem měsíce zkrátíme rajčata nad posledním rozkvetlým květenstvím

- rajčatům vylamujeme fazochy a odstraňujeme suché listy, listy stínící plodům, aby stihly dozrát

- část květů na rajčatech také můžeme odstranit, do podzimu by už nestihly plody dozrát a zbytečně vysilují rostlinu, ponecháváme tak 3 - 4 květenství

- zavlažujeme záhony zeleniny, košťáloviny a kořenovou zeleninu

- připravíme a zavlažíme záhony na výsev salátu, ředkvičky, špenátu pro podzimní sklizeň

- sklízíme okurky, rajčata, papriku, lilky, melouny, tykve a cukety

- kontrolujeme košťáloviny, zejména zelí, zda je nenapadly housenky, které následně musíme posbírat

- zkontrolujte i výskyt škůdců během sklizně kedluben

- tento měsíc je nejdůležitější pro růst celeru a proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku a odtrhávání spodních listů

- sklízíme kopr, petrželku a uskladňujeme v mrazničce

- ve sklenících větráme a stíníme

- kontrolujeme škůdce a choroby a v případě jejich výskytu zasáhneme

Ovocná zahrada v srpnu

V tomto měsíci nám ovocné stromy nabízejí své plody a plody naší práce. Proto neváhejte a zpracujte maximum plodů. Sbírejte i ty, co spadnou na zem. Zamezíte výskytu hmyzu. Připravte se na řez peckovin.

- zavlažujeme stromy s násadou plodů

- prosvětlujeme peckoviny, drobné ovocné keře

- pokračujeme v očkování podnoží na spící očko

- rouby třešně a višně

- tvarujeme, ohýbáme a řežeme větve a koruny stromů

- stříháme, řežeme meruňky, broskve a švestky

- vysazujeme nové záhony jahod z mladých sazenic získaných z odnoží*

- připravíme sklad pro uložení sklizené úrody ovoce

- v polovině srpna zkracujeme výhony broskví o jednu třetinu

- postřikujeme proti obaleči

* V tomto období je čas i na založení nového jahodoviště. Použít můžete mladé dceřiné rostliny. Nové jahodoviště vysaďte na nové místo na slunci nebo v polostínu. Vhodným místem je i pod korunou stromu s řídkou korunou. Sazenice dobře zalijte. Pokud chcete sbírat úrodu jahod déle, vysaďte odrůdy s postupným sběrem.

Děti v zahradě

Děti patří neodmyslitelně k rodině a k zahradě. Vyžadují své místo v ní a proto kromě dětského hřiště zvolte i něco praktického, naučného a zajímavého.

Vytvořte jim vlastní mini zahrádku, kde mají možnost získat praktické zkušenosti s výsadbou i výsevem květin, zeleniny, naučí se mnoho o pěstování a nutné péče o vypěstované rostlinky a v konečném důsledku budou mít opravdu radost ze své zahrádky a vypěstovaných plodů.

Určitě se pochlubí každému, kdo vstoupí na Vaši zahradu. Naučte je poznávat kouzlo přírody, naučte je šetřit vodou, starat se o rostliny, zvířata, poznávat hmyz a motýly.

Nápaditost překvapí

Ve své zeleninové zahrádce vyčleňte kousek půdy na první výsevy. Začít můžete s rychlerostoucí zeleninou s krátkým vegetačním obdobím: ředkvička, špenát, salát, raná mrkev, hrášek. Zeleninu můžete vysévat zajímavě střídavě v jedné řadě. Pozor však na velikost jednotlivých rostlin. Pokud zvolíte barevné kultivary ředkvičky nebo mrkve, o to větší překvapení bude pro děti, když je překvapí fialová nebo žlutá mrkev, která je sladší než ta klasická červená.

Hrášek pěstujte na zajímavých konstrukcích, které děti samy mohou vyrobit z tenkých větviček. Každodenní péče o vyseté nebo vysazené rostliny naučí mladé pěstitele lásce ke všemu živému. Všechny práce, které provádíte v zahradě, vysvětlete a dovolte dělat i dětina svém záhonku. V každém věku jsou děti schopny naučit se pomáhat. Nezlobte se na ně, pokud vám místo plevele, vytrhnou i zeleninové rostlinky.

Kromě zeleniny vypěstujte květiny, barevné a voňavé, možná i pro babičku. Veďte je k pravidelnosti a péči a později z nich lze opravdu uděláte milé pracovité pomocníky a zahradníky.

Přečtěte si náš článek pokud jste náhodou nestihli všechny práce v červencové zahradě, příští měsíc se podíváme na práce v zářijové zahradě.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada

Rozmnožování jahod

Autor: Adriána Francová 1. srpna 2021 Žádné komentáře

Pokud jste si v zahradě našli místo a plánujete výsadbu jahod, je to výborný způsob, jak si doplnit zdravý jídelníček, potěšit děti a vyměnit sladkosti za sladké a voňavé jahody.

Rozmnožování jahod

Pokud si je zakoupíte jednou, můžete si je do dalších let rozmnožovat. Zajímavé jsou i kolekce jahod pro postupný sběr nebo kolekce středně časných, velkoplodých jahod. Pokud se chystáte na výsadbu, přečtěte si naše tipy na pěstování jahod. Nyní se však blíže podíváme jak množit jahody.

Množení jahod šlahouny

Množení jahodJahody se rozmnožují pomocí dceřiných produkčních odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny a dosahují i 1,5 metru. Na tomto úseku najdete i 5 ks nových rostlin.

Odebírejte však jen první dvě rostlinky rostoucí od mateřské rostliny. Právě ty jsou totiž nejkvalitnější. Odstřihněte je a zasaďte do truhlíků, nebo pokud mají již dostatečně vyvinuté kořeny, přímo do půdy stejně, jako když jste záhon jahod zakládali.

Ostatní hřížence odstraňte, aby rostlinu zbytečně nevysílily. Porost tak bude upraven před zimou.

Vysazujte dostatečně hluboko. Srdíčko s listy nesmí být pod povrchem půdy. Je už na Vás, zda využijete klasické řádkové výsadby, pěstování v textilii, záhonové výsadby. V každém případě dbejte na to, aby byla plocha vždy odplevelení, aby se zálivka vždy dostala ke kořenům. Po výsadbě zavlažte. Nezavlažujte neustále na srdíčka, mohli by začít hnít.

Pokud Vysazujete v jarních měsících, pozor na pozdní mrazy. Raději výsadby zakryjte pod fólii nebo textilii tak, aby se kryt porostů nedotýkal.

Hnojit začínáme na jaře (pouze stávající porosty) a pak po sklizni. Vhodné jsou speciální hnojiva pro jahody nebo NPK, Cererit.

Některé druhy jahod nelze pěstovat pomocí odnoží, neboť je nevytvářejí. Jsou to tzv. měsíční jahody a ty se rozmnožují pomocí semen.


Sladké a voňavé jahody najdete také v nabídce našeho eshopu

Výsadba cibulovin pro jarní efekt

Autor: Ing. Adriána Francová 30. července 2021 Žádné komentáře

Okoukal se Vám Váš zelený svěží trávník a hledáte něco originálního, co by upoutalo Vaši a sousedovu pozornost přímo v zahradě? Vysaďte si do trávníku drobné jarní cibuloviny a už nikdy nezatoužíte po zeleném trávníku v jarním období. Zelená barva je to první, čeho si v jarním období všimneme.

Cibuloviny kvetoucí na jaře

Kdy sázet cibuloviny

Jarní cibuloviny se vysazují od září až do prosince. Podle počasí, až do trvalého zamrznutí půdy. Vysazují se do hloubky zpravidla podle velikosti cibule.

Drobné cibulky jako šafrán, modřence, Scilly se vysazují do hloubky 5 - 7 cm, větší cibule do 8 cm, největší do 10 - 15 cm. Pokud chcete vytvořit smíšenou výsadbu z různých druhů cibulovin (šafrán, tulipány, narcisy) vysazujte je podle velikosti cibulek a jednoduše je vrstvěte nad sebe a přesýpejte zeminou. Nejideálnější je vysazovat do kruhu.

 

Aktuální nabídka jarních cibulovin z našeho eshopu

 

Na záhonech vysazujte do plastových košíků určených pro výsadbu cibulovin. Tyto plastové koše různých velikostí mají několik výhod. Cibule jednoduše najdete - kdykoliv spolu, ochráníte je před hlodavci a zabráníte každoročnímu zatahování hlouběji do země, protože to cibule dělají. Kdykoliv je umíte jednoduše z půdy vyjmout a přesadit na jiné místo. Samozřejmě, ve vhodném období k tomu určeném je zárukou dalšího kvetení.Cibuloviny kvetoucí na jaře

Pokud již máte nějaké cibuloviny na záhoně a postupem času let kvetou méně a méně, je to znamení toho, že cibule sestoupila příliš hluboko do země, odkud dokáže vyhnat jen listy ale ne květní pupeny. Musíte je přesadit na jiné místo a vysadit je mělčeji. Dále se mohlo stát, že je napadla nějaká houbová choroba, případně je požírají hlodavci. Pěstováním v plastových košíčcích byste tou zabránili.

Pokud chcete vytvořit záhony cibulovin podobné, jako jsou vysazeny v Nizozemsku, nepotřebujete plastové košíky, ale množství cibulek, velký prostor a vhodnou půdu.

Cibuloviny vyžadují slunné místo až řídký polostín. Vyhovují jim propustné lehké až písčité půdy, výživné a kypré půdy, ne trvale zamokřené plochy. Nevyžadují hnojení. Nezapomínejte však na zálivku.

Pokud je chcete pěstovat na záhonech pokrytých geotextilií, musíte si uvědomit, že zimu přežijí jen cibule, které pěstujete v lehké písčité půdě. Nedostatek vzduchu, přemokření a zvýšená vlhkost je nepřítelem cibulek. Ty často hynou zejména v těžkých jílovitých půdách, kde je navíc povrch zakryt mulčem.

Jarní cibuloviny se výborně kombinují. I když nekvetou dlouho, z různých kultivarů si dokážete vytvořit postupně kvetoucí záhon. Barevně dokážou konkurovat dokonce i letničkám či trvalkám. Jejich vůně je nenapodobitelná.

Cibuloviny kvetoucí na jaře

Umíte si jaro představit bez tulipánů a narcisů? Určitě ne, proto je nejvyšší čas na jejich nákup i samotnou výsadbu. Zimu určitě přečkáte s očekáváním na jaro a Váš záhon jistě překvapí nejen Vás, ale všechny, kdo uvidí zahradu plnou zajímavých květů.

Rozkvetlá louka

Vhodné období pro založení rozkvetlého trávníku je konec léta až podzim. Zakládat jej můžete již do hotového trávníku. Může být založen i z travnatých koberců. Postačí vám ostrý nůž, lopatka, trochu substrátu a cibulky. Opatrně odřízněte vrchní vrstvu trávníku v podobě rolky nebo čtverce tak, aby se Vám nerozpadl.

Naše rada pro výsadbu lilii

Lilie nemají na cibulích ochranné slupky jako hyacint, narcis nebo tulipán, a proto jsou náchylnější k vyschnutí. Uchovávají se tedy na chladném a tmavém místě.

Vysazují se na podzim. Během sázení buďte opatrní. Cibule je křehká a nemělo by se z ní nic ulomit. Rány vzniklé na cibulích mohou způsobit různé infekce, hnilobu. Pokud jsou cibule před výsadbou zvadlé, namočte je na 24 hodin do vody. Cibule jsou obyčejně velké cca 10 cm, proto potřebují jít do hloubky minimálně 20 cm. Mají rádi kypré a zároveň provzdušněné půdy a povrch s mulčem. Nejvíce jim škodí zimní a jarní přebytečná vláha. Pokud máte na pozemku příliš těžkou a zamokřenou půdu a chcete pěstovat lilie, vyhlubte dostatečně velkou jámu i 50 cm, dno vysypte drenážní vrstvou a až potom vysazujte do vhodného substrátu s příměsí rašeliny. Nepoužívejte na takové půdě geotextilii. Lilie dále nesnášejí ani zálivku na list a květ. Mohou se vysadit i na jaře.

TIP: Přečtěte si také článek o tom jak založit květinovou louku.

Letní zahrada

Autor: Ing. Adriána Francová 29. července 2021 Žádné komentáře

Léto není pouze o odpočinku a dovolené, ale také o práci v zahradě. Rostliny vyžadují pravidelnou péči. Pokud jim ji věnujeme v dostatečné míře, odmění nás svou krásou a zdravým růstem.

Letní zahrada

Zahrada v létě bude vypadat svěže jen za předpokladu závlahy a správné výsadby. Musíte myslet na to, že v tomto období má být zahrada nejvíce rozkvetlá a to díky letním cibulovinám, trvalkám a letničkám.


Vyberte si z nabídky letních cibulovin, semen letniček nebo nádherných trvalek


Mnozí těmto kráskám odolávají jen kvůli tomu, že je třeba na jaře vysazovat a na podzim vykopat a uskladnit v bezmrazových podmínkách. Letničky je také třeba manuálně předpěstovat a až potom se rozvinou do plné krásy. Ti, kteří již pochopili kouzlo této práce a květů, je už v zahradě pěstují.Zahrada v létě

Vyzkoušejte si to i vy nejdříve v malém, v nádobách. Celou nádobu na podzim můžete uskladnit ve sklepě. Lilie vydrží zimu i venku. Acidantery, montbrécie, jiřiny a gladioly musíte na podzim vybrat z půdy. Některé by možná mírnější zimu přežili, ale nikdo neví, jaká bude ta následující zima, tak neriskujte. 

Pokud máte rádi grilování a opékání, neobejdete se bez bylinek. Na konci léta je vhodný čas na založení bylinkového záhonu, který vytvořte v blízkosti posezení s krbem nebo grilem. Bylinky budete mít vždy po ruce a už se nic nevyrovná výborné kořenité chuti grilované zeleniny nebo masa.


Vypěstujte si své vlastní bylinky


Bylinky jsou nenáročné na pěstování, nenapadají je téměř žádné choroby a škůdci, nevyžadují pravidelnou péči. Vyžadují jen sušší propustnou půdu bez hnojení, přiměřenou zálivku, hodně slunce, pravidelné střihání a používání v kuchyni, aby si udržely svůj kompaktní tvar.

V tomto období si můžete ještě vypěstovat petržel na nať, ředkvičky a špenát. Využijte maximum slunečních dnů. Pak nás opět čeká podzim a s ním sezóna sklizní, uskladňování a babího léta. V každém ročním období najdeme pozitiva.

TIP: Přečtěte si více o pěstování bylinek.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada

Okrasný česnek pěstování

Autor: Ing. Adriána Francová 28. července 2021 Žádné komentáře

Pamatujete si období, kdy mezi rod Allium běžně patřily jen kuchyňská cibule, česnek a pórek? Už dávno to tak není. Do tohoto rodu nyní patří množství okrasných česneků, které neodmyslitelně patří k dominantám architektonického záměru v zahradním designu.

Okrasný česnek pěstování

Jedná se zejména o vysoké kultivary, které se vznešeně tyčí nad všemi ostatními trvalkami i cibulovinami v zahradě. Okrasné česneky se vysazují na podzim a už na jaře udělají nádherné představení.

Jak pěstovat okrasný česnek

Cibule zejména vysokých česneků jsou dost velké, proto musí být i vysazeny dostatečně hluboko. Vysazují se do hloubky trojnásobku velikosti cibule. Drobné česneky se vysazují mělce, 6-8 cm pod povrch půdy. Výsadbu můžete zamulčovat kůrou. Pokud máte jílovitou půdu, doporučujeme vysazovat do štěrkového nebo pískového lůžka.


Inspirujte se sortimentem okrasných česneků z naší nabídky


Allium giganteum patří mezi jeden z nejkrásnějších okrasných druhů česneku. Vykvétá koncem jara fialovými kulovými soukvětími o průměru až 15 cm, které se vyjímají na vysokých pevných stvolech. V chladnějších regionech se doporučuje na zimu cibule zamulčovat. Jinak je nenáročný na pěstování. Dosahuje výšky 150 cm. Vynikne zejména v monokulturní samostatné výsadbě s jemným podtržením středně vysokých trvalek, jako například kontryhel nebo kavyl.Jak pěstovat okrasný česnek

Pokud chcete výsadbu umocnit a vychutnat si tento pohled i v pozdějším létě, vysaďte ho spolu s Echinops ritro. Nevýhodou je, že okrasné česneky během kvetení ihned ztrácejí listy, které později působí neesteticky.

Pokud však použijete nízké trvalky, listy česneku zakryjete a budete se dále těšit z pěkného záhonu díky dominantním kulatým květenstvím. Můžete je vidět ve fialové, růžové a bílé barvě. Výborně se pěstují i v polostínu, řídkém stínu spolu s kapradinami, dlužichami a bohyškami.

Atraktivní jsou i kultivary Gladiator a Globemaster.

Allium aflatunense dorůstá do výšky 70-90 cm a má tmavě fialovou barvu. Nebojte se kombinovat více druhů na jedné ploše, výškově vytvoříte zajímavý pohled na jarní záhon.

Allium Christophii Vás zase okouzlí růžově zbarvenými a střapatějšími hlávkami. Dosahuje výškuy 50 cm.

Mezi oblíbené česneky patří i zajímavý Allium karataviense. Hlávka vyrůstá z růžice silných listů a působí jako tulipán. Hlávka je krémová nebo bílá dle kultivaru. Jedná se o nižší česnek do 20 cm. Dá se pěstovat i v nádobě.

Mezi drobnokvěté a úzkolisté česneky patří Allium molly, Allium neapolitanum, Allium ostrowskianum, Allium cowanii.  Používají se na okraje záhonů, výška těchto česneků je max. do 20-30 cm. Dají se pěstovat také v nádobě a skalce.

Mezi novější, méně známé a zajímavé česneky patří určitě Allium Red Mohycan, Allium Hair.

Red Mohycan se vyznačuje menšími hlávkami barvy bordó. Upoutá v předzahrádce i v trvalkovém záhoně. Avšak pozor - je vysoký i 100 cm a vynikne spíše ve skupině, nikoli jednotlivě. Působí rozcuchaně a na konci květenství vyrůstají ještě malé kytičky. Dá se dobře sušit a aranžovat. Výborný je i do kytic, často kvete až do léta.

Druh Hair je dokonalost sama. Uvnitř bordó základ a z něj vyrůstají zelené "vlasy". Jedná se také o vyšší česnek, vynikne ve skupině, proto vysaďte více cibulek do jednoho hnízda.

Sortiment je opravdu široký, stačí si jen vybrat, které budou zdobit nádoby nebo vaši zahradu. Není nutné je vybírat na podzim z půdy, jsou mrazuvzdorné. Ve vyšších polohách jim stačí mulčování.

TIP: Pokud nemáte v pěstování cibulovin zcela jasno, přečtěte si také článek s návodem na pěstování cibulovin.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu