+420 730 235 493

června 2021

Okrasné stromy do malých zahrad

Autor: Ing. Adriána Francová 11. června 2021 2 Komentář

I malá zahrada se koncepčně dá vyřešit tak, aby splňovala všechny předpoklady dokonalé zahrady, která má poskytovat místo pro relax a odpočinek. Na malém prostoru však není místo pro chyby, které se později opravdu těžko odstraňují.

Okrasné stromy do malých zahrad

Stromy patří mezi výborné dominanty zahrady, které kromě stínu a estetické stránky poskytují dokonalou ochranu proti větru, prachu, poskytují útočiště pro mnohé ptáky, drobná zvířata a během ročních období dokonale promění zahradu. Ve velké zahradě je místo pro několik stromů, v malé zahradě vynikne alespoň jeden dominující strom a křovitá výsadba.

Stromy do malé zahrady

Vybrat lze z různých forem - kulovitá, deštníkovitá, převislá, stálozelené i opadavé druhy s barevnou kůrou, případně barevnými listy během podzimu. Strom dotvoří prostor, obohatí trávník, ale musí být vhodně umístěn.


Malé stromy do zahrady můžete vybírat i ze sloupovitých stromů


Dbejte kromě výběru i na světové strany, blízkost sousedního pozemku a oplocení, typu půdy, větrnost, odolnost vůči chorobám a škůdcům. Výběr opravdu zvažte, protože pokud budete vybírat strom jen podle toho, že se Vám líbí, v budoucnu Vám i ostatním dokáže znepříjemnit život, dokonce Vás může ohrozit na životě a také může poškodit majetek.Malé stromy

Příliš vysoký strom nebo se širokou korunou a jemnými větvemi se během bouřky naklání do všech stran a umí být opravdu nebezpečný. Do malých zahrad patří malé stromy, které jsou něčím zajímavé.

Vyvarujte se vysokým a rychle rostoucím parkovým stromům, stromům se širokou rozloženou korunou a jemnými větvemi, stromem s barevnými plody, které umí znečistit pevné plochy, oblečení. Pokud máte děti, nepoužívejte ani jedovaté a pichlavé druhy, které děti lákají i nejedlými plody.

Pokud je zahrada opravdu malá, vyberte si spíše jehličnatý strom, ze kterého je mnohem méně odpadu než z listnatých druhů. Listy jsou výborné na kompostování.


Aktuální nabídka jehličnanů


Zahrada i malá může být pojatá i užitkově. Každý si ji vytváří podle svého obrazu a praktického využití. Pro někoho je relax práce v zahradě, pro někoho lenošení pod stromem.


Malé stromy do zahrady můžete vybírat i z následujících druhů:

Na sluneční místa:

Betula pendula Nana - bříza nízká, trpasličí

 Acer platanoides Globosum - javor mléčný kulovitý

Cedrus atlantica - cedr atlantský

Cornus mas - dřín obecný

Catalpa bignonioides Nana - katalpa trubačovitá nana - kulovitá

Prunus serrulata Kanzan - třešeň pilovitá, sakura, sakura

Laburnum x watereri pendulum - štědřenec

Magnolia grandiflora, Magnolia x soulangiana - magnólie

Salix pendula - vrba bělokorá

Prunus subhirtella pendula rubra - višeň převislá

Malus - jabloň, i okrasná

Platanus acerifolia Alphens Globe - platan javorolistý, kulovitý

Do polostínu:

Acer japonicum - javor japonský

Acer palmatum - javor dlanitolistý

Fagus sylvatica purpurea pendula - buk lesní, převislý

Acer platanoides drummondii - javor mléčný drummondii

Jehličnany:

Picea omorika - smrk omorika

Thuja occidentalis Globosa - zerav západní, kulovitý

Thuja occidentalis Smaragd - zerav západní Smaragd

Picea abies Nidifirmis - smrk ztepilý

Pinus leucodermis Compact - borovice bělokorá

Larix kaempferol Stiff weeper - modřín japonský na kmínku

Tip: Přečtěte si také článek o zajímavých keřích do zahrady.

Rostliny do stínu

Autor: Ing. Adriána Francová 10. června 2021 Žádné komentáře

Možná i Vy patříte mezi ty, kteří nedisponují slunečním pozemkem. I na zastíněném pozemku však můžete vytvořit dokonalou atmosféru starých zahrad protkaných popínavými liánami a nádhernými obrovskými a zároveň dominantními listy trvalek.

Rostliny do stínu

Pak už jen umístit lavičku do této nádhery a relax může začít. Není umění vytvořit zahradu na holém pozemku na slunci. Umění je vytvořit zahradu s existujícím porostem, dominantními stromy a v stínu nebo polostínu.

Většina majitelů zahrad má v oblibě rovinatý pozemek s množstvím volné plochy s trávníkem a uspořádanými záhony. Jsou však i tací, kteří chtějí dát stávající zeleni šanci, aby zapadla do nové kompozice, která se přizpůsobí současnému stavu.

V první řadě zastíněnou zahradu neberte jako problém, ale jako pozitivum nevšední krásy a romantiky, kde se kdykoliv schováte před pálícím sluncem a vychutnáte si odpočinek i v tom nejžhavějším dni. V takovém prostředí méně cítíte výkyvy počasí, půda se nepřehřívá a zůstává déle vlhká a péče o rostliny je tedy minimální.Záhon ve stínu

Musíte však vybrat ty správné rostliny, které nevyžadují dostatek světla, suchou půdu a nevadí jim konkurence v kořenové části.

Takových rostlin není vůbec málo. O některých jste možná ani nevěděli, že mají rádi stín, a zbytečně se trápí na slunci v již existujících záhonech na zahradě.

V takové zahradě vykvetou i drobné cibuloviny. Většina z nich roste v přirozeném prostředí pod korunami stromů, v lesích, kde vynikají v době, kdy ještě nejsou na stromech listy. Mezi ně patří i sněženky (Galanthus), sasanky (Anemone), pomněnky (Myosotis), bledule (Leucojum), konvalinky (Convallaria), plicník (Pulmonaria) ...


Kompletní nabídka cibulovin


Další vhodná výsadba do stínu může být tvořena dominantními trvalkami, které jsou ozdobné listy.


Výběr trvalek do stínu


Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera). Mezi keři dominuje rododendrony (Rhododendron), ale v nabídce jsou i další.


Okrasné keře do stínu najdete také v našem eshopu


Nezapomeňte, že záhony v zastíněném prostředí je třeba vysazovat tak, aby byly brzy zapojeny, aby jeden druh potlačoval druhý a aby ty rostliny, které zatahují na podzim, nebyly vedle sebe, a tak nevzniklo prázdné místo.

Tip: Zajímá vás, které jehličnany jsou vhodné do stínu?

Stálozelené dřeviny

Autor: Ing. Adriána Francová 9. června 2021 Žádné komentáře

Pro ty z Vás, kteří chtějí být zelenou barvou obklopeni během celého roku, ale opadavé živé ploty Vám nepřipadají pohledné zejména během zimy, můžete si vybrat stálozelené dřeviny. Díky jejich listům se obohatíte o pohlednou zahradu během celého roku, ale zároveň se ochudíte o přeměnu během podzimního vybarvování. 

Stálozelené dřeviny

Ve většině případů se na výsadbu používají jehličnany jako túje, cypřiše, smrky, tisy. V mnoha případech je třeba důkladně zvážit výběr dřevin kvůli dětem. Jedovaté plody, které rostou i na jehličnanech, by je mohly lákat. Proto se vyvarujte zejména tisu (Taxus baccata).

Pokud chcete vytvořit vysoký živý plot a chcete ho vytvořit z jehličnanů, vybírejte druhy, které jsou zajímavé tvarem, rychlostí růstu nebo barvou. Z jehličnanů jsou vhodné zerav západní Smaragd (Thuja occidentalis Smaragd), cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) nebo cyprusovec (Cupressocyparis).


Další stálezelené rostliny ze sortimentu jehličnanů najdete v našem eshopu


Z listnatých stálezelených druhů můžete uvažovat nad bobkovišně, ptačím zobem, které jsou během celého roku zelené s minimálním úbytkem listů během zimního a brzkého předjarního období.

Stálozelene rostlinyMůže se stát, že dřeviny během zimy namrznou, ale po správném ošetření a řezu můžete udržet opravdu zajímavý živý plot.

Jehličnany nejsou jen zelené, mají různé odstíny zelené, šedé, modré, stříbrné až zlaté. Kombinujte, vybírejte a obklopte se barvami.

I živý plot z tújí může být zajímavý a nemusí to hned vypadat jako hřbitovní výsadba, jak si mnozí myslí. Stačí zkombinovat více druhů, barvy a vše vyzní úplně jinak.


Nabídka stálezelených okrasných keřů


Samozřejmě pozor na množství barev. I výsadba by měla podléhat architektuře domu a typu zahrady, aby na sebe plynule navazovaly a vzájemně se doplňovaly.

Pokud se rozhodnete pro zimostráz (Buxus), počítejte sice s pěkným hustým plotem, ale pomalu rostoucím. Možná z něj vytvoříte živý plot podle svých představ (nízký lem nebo vysoký plot se střiží oblouky a různými otvory), jen mu to bude několik let trvat.

Tip: Jehličnany můžete vhodně doplnit neopadavými listnatými stromy.

Sběr prvních plodů a práce v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 8. června 2021 Žádné komentáře

Červen v ovocné zahradě přináší první plody naší práce. Není to už jen o zalévání a hnojení, anebo aplikace nutných postřiků. V tomto měsíci se můžete těšit na brzké třešně, sběr zimolezu kamčatského, prvních sladkých jahod.

Sběr prvních plodů

Sbírejte v době slunečného počasí, kdy plody nejsou mokré. Plody by měly být tak zralé podle toho, co s nimi plánujete dělat.

Tvrdší plody jsou vhodné ke zpracování, zavařování. Měkké plody v konzumní zralosti jsou obyčejně měkké, chutné a sladké. Některé přezrálé plody využijte spíše na zpracování džemů, marmelád, šťáv a na výrobu pyré. Letní ovoce je vhodné použít i do koláčů, zákusků, ovocných pohárů a salátů.První plody v zahradě


Sladká nabídka jahod do zahrady


Jahody sbírejte s asi centimetrovým stonkem. Vydrží déle čerstvé. Poškozené a nahnilé plody odstraňujte a likvidujte. Zamezíte výskytu hmyzu, který přiláká sladká vůně. Nebezpečné jsou pak vosy a sršni.

V zahradě byste měli vždy pěstovat jen tolik ovocných stromů, které reálně i využijete a dokážete množství plodů zpracovat. Ideální je, pokud máte vysazené ovocné stromy s postupným termínem zrání. Tím docílíte, že vždy bude v zahradě něco chutné na konzum a stihnete i ovoce zpracovat.

Nejen na stromě, ale i pod stromem

Spadané ovoce ze země sbírejte. Trávník Vám bude vděčný a stejně Vaše sekačka. Estetické hledisko snad ani nemusíme vyzvedávat. Sběrem se rozumí česání ovoce ze stromů a keřů. V některých případech musíte použít i žebřík. Obírat ovoce proto může být i nebezpečné. Dětem, kterým chutnají třešně, nikdy nedovolte lézt na vysoké stromy.


První úroda v zahradě, vyberte si z odrůd - zimolez kamčatský


Červen je charakteristický i samovolným opadem plodů, po kterém následuje ještě ruční probírka. To platí zejména u jabloní, hrušní, broskvoní. Množství plodů může samotnou větev poškodit, zlomit a není ani vhodné mladé stromky nechat přerodit.

Na jednom místě obvykle vyrůstá i 5 kusů jablek. Minimálně 3 z nich odstraňte. Nejdříve však počkejte, zda samy neodpadnou. Plody po přejímce budou větší. Plody by se neměly ani dotýkat navzájem.

TIP: Pokud ještě zimolez neznáte, v našem článku vám ho představíme a vysvětlíme jak zimolez pěstovat.

Péče o zeleninové planty v nádobách

Autor: Ing. Adriána Francová 7. června 2021 Žádné komentáře

Začíná to nákupem semen a obyčejně končí sklizní skvělé úrody. Abyste se k ní však dopracovali, musíte se o sazeničky postarat. Přečtěte si návod jak na to.

Péče o zeleninové planty

Po dosažení dvou pravých listů je nutné je přesadit do větších nádob. Postačí nádobky od jogurtů nebo smetany.

Papriky můžete přesazovat rovnou po 2 kusech. Platí to i pro chilli papričky a feferonky, beraní rohy. Je to kvůli jednoduššímu opylení a stabilitě rostlin. Pokud však později rostliny vysadíte i jednotlivě v těsné blízkosti, účel bude splněn.

Zeleninové sazenice pak umístěte na rozptýlené světlo, v blízkosti okna. Pokud se budou za světlem táhnout, otáčejte je, případně je přes den otužujte venku na terase a balkoně. Pozor na přímé slunce. V prvních dnech otužování jim přímé slunce může popálit listy.


Od semínek až po vlastní úrodu - nabídka semen zeleniny


Zeleninové plantySamozřejmostí je zálivka. V květnu, ve vhodném období, už bez pozdních mrazíků můžete osázení ponechat na chráněném místě, bez silného větru. Když už sazenice dosáhnou požadovanou výšku, mnohé budou vyžadovat oporu. Použít můžete různé kolíky, dřevěné, kovové či plastové paličky a spirály.

Listy na úkor plodů

Rajčata musíte vyštipovat. Z podpaží listů vyrůstají často nové výhonky, které umí také rozkvést a zarodí, ale zbytečně rostlinu vysilují a ta množství energie vkládá do zelené hmoty listů a ne do tvorby a velikosti plodů. I spodní listy, které jsou obyčejně nevzhledné, můžete odstranit.

Pokud rostlina vytvoří třásně plodů nebo jednotlivé plody, můžete odstranit všechny listy pod střapcem. I kvůli tomu, aby měly plody více světla, slunce a tím i rychleji dozrály a můžete se tak vyhnout i možným plísním, pokud je více rostlin pohromadě, stíní si a dotýkají se navzájem, případně pokud by trpěly přebytečnou vlhkostí.

Nádoby, ve kterých je plánujete pěstovat, musí být dostatečně velké, s propustným a zároveň výživným substrátem a s drenážní vrstvou na dně. Otvor pro odtok přebytečné vody by měl být samozřejmostí.

Nezapomínejte i na jinou plodovou zeleninu

Rajčata se do nádob vysazují nižší, než byly původně. Nejen kvůli stabilitě ale i kvůli své výšce. Je to liána, která dokáže vytvořit kořeny i na stonku. Příliš vysoká rajčata můžete zaštípnout na vrcholu. Dělá se to i na konci sezóny, kdy je zjevné, že už plody nestihnou dozrát. Proto rostlinu raději zkraťte, aby vyživovala stávající plody a nedával energii do růstu a případně nových květů.

Zelená rajčata můžete sklidit a nechat dozrát na parapetu okna, nebo ve skleněné láhvi. Chuť už bude sice jiná, ale i tyto plody se dají zpracovat.

Na paprice kontrolujte výskyt škůdců. Pokud má paprika nahozených více plodů, malé a deformované odstraňte.

Stejně na balkoně můžete vypěstovat lilky nebo salátové okurky na konstrukci.

Tip: Jak správně na výsev zeleniny.

Boj proti škůdcům

Autor: Ing. Adriána Francová 6. června 2021 Žádné komentáře

Ne vždy se dá bojovat proti škůdcům nechemicky, ale stojí za to to vyzkoušet. V minulosti nebyly žádné podpůrné látky na růst a rychlení ovoce a zeleniny, ani na ochranu proti škůdcům.

Boj proti škůdcum

V dnešní době se i u rezistentních odrůd může stát, že se na stromech objeví molice, mšice, mravenci a hniloba.

Během léta se mnozí trápí i s náletem ptáků, kterým také chutná drobné ovoce, třešně a menší plody. Umístěte na stromy plašiče. Není to však trvalé řešení, neboť ptáci si na tyto strašáky a alobalové pásky rychle zvyknou a jsou natolik inteligentní, že si odsledují jejich pohyb a význam. Je lepší využít spleť jemnějších vláken nití nad porostem, který má být ochráněn, neboť jim znemožňuje přístup přímo k plodům. Dá se to aplikovat však jen na nízkých porostech. Keře rybízu a malin můžete zakrýt síťkou, stejně jako se zakrývají hlávky slunečnic.Škůdci v zahradě

Samotní mravenci nejsou až takovým problémem, ale tito malí tvorové ochraňují mšice, neboť jim chutná právě výměšek mšic. Takže tam, kde jsou mšice, jsou i mravenci, kteří jim doslova vytvářejí prostředky dopravy. Mravenci pak dokážou kromě mšic přenést i onemocnění jako padlí, roznášejí i semena plevelů. Ani mravenců se nedá jen tak jednoduše zbavit. Přesto, že umí být i užiteční, umí znepříjemnit pobyt v zahradě. Mají výborně vyvinuté čichové ústrojí, a proto nemají rádi intenzivní vůně jako skořice, rajčatové listy, citrony.

Jsou i větší živočiši, se kterými si neumíme  poradit - kočky, hraboši, krtek. Kočky se nejraději vydovádí v nižší okrasné trávě nebo v trsu. Porost, který chcete ochránit, zakryjte pichlavými větvemi, aby tam nedokázali vykonat svou potřebu nebo na trvalky umístěte větvičky růží, šipek, malinčia. Případně si pořiďte psa.

Myši a krtci milují zejména cibule a hlízy. Pořiďte si plastové misky a košíky a do nich vysazujte cibule. Docílíte i toho, aby nezustupovali příliš do hloubky a vždy budete vědět, kde jsou vysazeny a také přesazení bude jednodušší.

Krtek je tvor vychytralý, pokud je u souseda, zaručeně navštíví časem i Vás. Pokud nemáte sítě pod trávníkem, za chvíli může vypadat trávník jako po bojišti. Jsou různé plašiče a návnady, jejich použití necháme už na Vás. Pokud ho konečně chytíte, přeneste ho dál do lesa, je chráněný. Jeho nepřítelem je i pes. Navzdory škodám, které dokáže v krátké době, někdy z noci do rána napáchat, je i velmi užitečný.

TIP: Přilákejte do zahrady užitečný hmyz, který pomůže i v boji se škůdci. Jedna z možností je květinová louka. Přečtěte si jak ji založit.

Dekorativní stromy a keře pro oživení zahrady

Autor: Ing. Adriána Francová 4. června 2021 Žádné komentáře

Zahrada je po bytě druhým obydlím člověka, proto by měla být pohodlná, atraktivní, upravená, účelová i užitková zároveň. Vyhovovat by měla nám, dětem, návštěvě i zvířatům, které jsou součástí našeho života, a proto je od zahrady ani nedokážeme eliminovat.

Jehličnany do zahrady

Celková kompozice je nejkrásnější tehdy, když ladí s okolím, se zástavbou, architekturou domu, případně umístěním v urbanistickém územním plánu. Musí obsahovat dřeviny atraktivní vzhledem, tvarem a habitem, aby dokonale vypovídali o zahradě, o její tajemnosti a poslání.

Každý strom i keř je něčím zajímavý: velikostí listů, barvou, kůrou, květy, plody. Toto všechno bychom o nich měli vědět ještě před samotnou koupí, před samotným umístěním do zahrady a výsadbou. Výběr stromu ovlivňují podmínky světelné, půdní, velikost plochy a samozřejmě i Váš pohled na zahradu i Vaše očekávání.

Jehličnany do zahrady

Dekorativní stromyNěkomu se nelíbí množství listů, a proto vysadí raději jehličnaté dřeviny, o které je třeba se minimálně starat.

Výhodou jehličnatých dřevin je, že poskytují celoroční pohled na zelenou zahradu. Navíc mají různé odstíny zelené, žluté, smaragdové až modré.


Vyberte si jehličnany z naší nabídky


Při vhodné kombinaci dokáží i bez listnáčů dotvořit zahradu a to jen díky různým výškám, šířkám, barvám a tvarům.

Nevýhodou je, že během roku působí téměř stejně. Jen působením oblohy a její barvy unmí změnit barvu a odstín. Na rozdíl od listnáčů, které mění svůj vzhled podle ročních období, nebo podle povětrnostních podmínkách.

Během silné bouře může přijít strom na podzim o téměř všechny listy. Na druhé straně, listy se během několika dnů mohou vybarvit ze zelených na žluté, hnědé nebo červené.

Po opadu listů se na trávníku nacházejí listy a je čas na úklid, hrabání a to mnohé odrazuje, protože nemají kompostér a možnosti uskladnění, zpracování listů.

Většina keřů vyžaduje i pravidelné stříhání, také je třeba počítat s odpadem a pořídit si drtič větví.

Tip: Také neopadavé listnaté stromy mají v zahradě své místo.

Trávy - návod na pěstování

Autor: Adriána Francová 3. června 2021 2 Komentář

Trávy přinášejí půvab do zahrádky po celý rok. Myslíme tím samozřejmě ty okrasné trávy, dominantní a vznešené, se zajímavými soukvětími. Zajímavě působí svěží a sytá zelená barva dlouhých listů, jakož i žluté, panašované, červeno-hnědé a zejména velmi ozdobné namodralé a stříbřité zbarvení listů.

Okrasné trávy pěstování

V podzimním období jsou vyhledávány zejména pro atraktivní květenství, které jsou vhodné pro zimní výzdobu interiérů a na aranžování.

Okrasné trávy pěstování

I když některé z okrasných trav jsou cizokrajného původu, patří i v našich klimatických podmínkách k rostlinám dobře odolným proti zimě. Mnoha z nich vyhovuje slunečné a suché stanovisko, jiným zase velmi vlhké místo.Okrasné trávy eshop

Aby si okrasné trávy zachovaly přirozený vzrůst, pěkný vzhled a zejména typické zbarvení listů, je třeba je vysazovat podle osobitých požadavků buď na slunečná místa nebo do polostínu, vždy raději do chudší propustné půdy, případně s příměsí říčního písku.

Všechny druhy trav dobře kryjí půdu, zabraňují jejímu vysychání, jsou pevné a vytrvalé a dobře se rozrůstají.

Při výsadbě trav postupujeme podobně jako při výsadbě trvalek, po výsadbě je třeba je důkladně zavlažit.

Větší druhy trav se doporučuje na zimu svázat, suché stébla se seřezávají až na jaře, když pomine nebezpečí jarních mrazů. Přečtěte si článek jak správně zazimovat okrasné trávy.

Samotná výsadba a rozestupy jsou závislé na použitém druhu.

Ozdobnice (Miscanthus) jsou trávy vyšších rozměrů a také širší. Za 5 let dokáže trs vyrůst i na šířku 60-100 cm. Proto pokud je máte v plánu vysazovat vedle sebe, nezapomeňte na tento údaj.

Dochan (Pennisetum) je nižší, do 60 cm v květu, ale zato vyžaduje více prostoru do šířky. V případě, že chcete pěstovat 3 ks ve tvaru trojúhelníku, potřebujete šířku i 1,5 m, aby pěkně yynikly samostatně.


Okrasné trávy najdete také v nabídce našeho eshopu


Okrasné trávy jsou nenáročné na pěstování a mnohé dokáží růst i na extrémně suchých místech v písku a štěrku.

Kortadérie pěstování

Kortaderie je jednou z náročnějších trav na pěstování. Vysazuje se na slunečné a teplé stanoviště, přičemž půda musí být drenážována.

Na zimu je třeba rostlinu kromě svázání i překrýt plastovým pytlem, který zabrání proniknutí vlhkosti doprostřed trsu. Vlhkost spojená s mrazem by způsobila vyhnití rostliny. Spodní část rostliny je vhodné obsypat suchým listím, hoblinami, případně jiným lehkým a vzdušným izolačním materiálem.

Nenechte se nachytat na krásné fotky na internetu, kde jsou právě tyto kortadérie a jejich květenství přibarvované do neonově růžových či zářivě fialových barev. Opravdu nic takového neexistuje. Kortadérie jsou přirozené pouze bílé a jemně růžové.

Kortaderie pěstováníObr 1.

A – místo svázání kortadérie

Obr 2.

A – místo svázání, B – juta, C – otvor na proudění vzduchu

Obr. 3.

Jarní řez kortadérie na 20 cm  

 

Trvalky do skalky

Autor: Ing. Adriána Francová 2. června 2021 Žádné komentáře

Plánujete zakládat novou skalku nebo suchou zídku a ještě jste se nerozhodli, které druhy použijete na výsadbu? V každém případě sáhněte po nízkých skalničkových druzích, které kromě přímého slunce snesou štěrkovité a písčité podloží, chudou půdu bez jakéhokoliv hnojení a nadměrného zavlažování.

Trvalky do skalky

Výhodou je, pokud rostliny vytvářejí koberce nebo polštáře, rychle se rozrůstají a kromě dekorativních listů dokáží i bohatě vykvést.

Rostliny do skalky

Drobné trvalky do skalky a zídky

Mezi nejkrásnější drobné trvalky do skalky a zídky patří kvetoucí plamenky (Phlox), mateřídouška (Thymus sp.), mydlice (Saponaria), štěničník (Iberis) a například měkká trvalka úrazník (Sagina) a tařička (Aubrieta). Ty tradičnější jsou rozchodníky (Sedum) a skalní růže (Sempervivum). Zajímavé převisy vytvoří i Aster ericoides 'Snowflurry'. Na konci podzimu vás zaplaví množství bílých drobných převislýchkvítků. Proto je lepší, když bude růst ze zídky či jiného vyvýšeného místa.Rostliny do skalky

Mezi další atraktivní skalničky patří hořec (Gentiana), trávnička (Armeria), protěž (Leontopodium), koniklec (Pulsatilla) a nízké astry hvězdnice (Aster alpinus) a jiné.


Výběr skalniček na jednom místě


Vyplňte všechny prázdné spáry a časem se skalničky rozrostou a nedají tak šanci plevelům.

Nezapomeňte vysadit i drobné cibuloviny, které brzy na jaře prosvětlí skalku svými nádhernými květy (sněženky, modřence, bledule a šafrán).

Nečekejte zázraky hned po výsadbě. Skalka je asi nejpracnější a nejnáročnější dominanta zahrady, která vyžaduje preciznost, správný výběr rostlin a výsadbu takovou, aby postupně rozkvetla a nikdy tam nezůstalo prázdné místo.

Vytvořte si plán kvetení. Shromážděte všechny informace o rostlinách, které chcete použít, všímejte si termínu kvetení a šířky v dospělosti a podle toho je vysaďte. Zajistíte tak plynulé kvetení.

Jako doplněk zvolte nízké a zakrslé jehličnany, stálezelené dřeviny, které dotvoří skalku v zimních měsících.

Ve skalce není prostor na používání textilie. Základem je čistá odplevelená plocha, vhodné kameny, štěrk, skály. Skalku můžete založit i na rovině, ale je hezčí, pokud se snažíte kopírovat terén. Počáteční období po výsadbě je náročnější na údržbu. Pokud se skalničky již zakoření a rozrostou, plevelům nedají šanci. Nebojte se nových výzev.

Tip: Plánujete kromě skalky i trvalkový záhon? Inspirujte se například dlouho kvetoucími trvalkami.

Zahrada v červnu

Autor: Ing. Adriána Francová 1. června 2021 Žádné komentáře

Zahrada v letním hávu je opravdu kouzelná. Rozkvétají květiny, které v jiném období nekvetou, raší první hlíznaté rostliny vysázené koncem dubna, dokonce dozrávají první plody v ovocné zahradě.

Zahrada v červnu

Léto však není jen o práci. Je to o pobytu v zahradě, která má dokonalou kompozici a proto si můžete dovolit odpočinek, relax, grilování nebo koupání. A pravá grilovačka se neobejde bez aromatických bylinek.

Vyberte si v zahradě slunné místo v blízkosti terasy nebo altánku, grilu, krbu, abyste je měli co nejblíže. Bylinky můžete pěstovat v záhoně nebo ve spirále. Vyžadují minimální péči, slunce a pravidelné střihání, aby se udržoval kompaktní tvar a zbytečně nešly do květu. Určitě nezapomeňte vysadit bazalku, saturejku, rozmarýn, tymián, levanduli, jarní cibulku, cibuli sibiřskou nebo petržel. Bylinek je samozřejmě více, ale je zbytečné jich vysazovat mnoho, některé ani nepoužijete.

Pěstování je nenáročné. Zajistěte jim propustnou i písčitou půdu, mírnou zálivku a určitě se jim bude dařit. Na maso a ryby využijete určitě saturejku a rozmarýn. Na zeleninové saláty určitě použijte bazalku. Brambory pečené ochuťte petrželkou, rozmarýnem a majoránkou. A na osvěžující nápoj určitě pěstujte mátu. Momentálně je k dispozici mnoho druhů, které jsou opravdu atraktivní a voňavé. Máta žvýkačková, mojito, fíková, zázvorová, čokoládová, jahodová, pomerančová, jablečná, ananasová. Do 2l lahve čisté vody vložte na půl hodiny několik dlouhých výhonků máty například čokoládové a osvěžující nápoj Vás opravdu povzbudí a osvěží.

Zeleninová zahrada v červnu

Zeleninová zahrada v červnuI zelenina potřebuje pravidelnou péči zejména v období bez srážek. Bez vody nepřežije. V době tvorby plodů je velmi důležitá. Stejně myslete na optimální hnojení a boj proti chorobám a škůdcům. Upravená zahrádka je základem dobrého pocitu správného zahrádkáře.

- čistíme záhony po sklizni rané zeleniny a brambor

- připravujeme další výsevy salátu a ředkvičky

- vysazujeme košťáloviny, fazolky, fenykl a červenou řepu

- pravidelně zaléváme teplomilnou zeleninu a v době sucha celou plochu

- vyvazujeme rajčata a odstraňujeme boční výhonky

- posečenou trávu můžeme vysypávat pod rajčata

- sestříháváme průběžně bylinky a sklízíme nať ke zpracování nebo sušení

- vyséváme rostliny pro zelené hnojení

- v parných dnech větráme ve fóliovnících a sklenících a zastiňujeme během horkých dnů

- odstraňujeme plevel

Ovocná zahrada v červnu

Ovocná zahrada v červnuV ovocné zahradě se to červená. Nejsou to však rozpaky přírody ale první plody, které dozrávají na slunci a voní teplem a jejich sladkost rozvoní až do poloviny zahrady. Dozrávají jahody a třešně, rebarbora je také připravena na řezání a šťavnatý koláč. Zároveň Vám to voní i v kuchyni.

 - podkládáme pod jahody textilii nebo jiné podložky proti znečištění a hnití plodů

- sklízíme první úrodu jahod a třešní

- jahody sklízíme s krátkou stopkou a brzy ráno nebo večer, vydrží déle čerstvé

- koncem měsíce se připravíme na sběr rybízu, angreštu a malin

- přihnojujeme ovocné dřeviny a důkladně zavlažujeme

- probírku plodů provádíme na peckovin a po červnovém opadu i na jádrovin

- ošetřujeme ovocné druhy napadené škůdci a chorobami

- konzervujeme nebo jinak zpracováváme plody jahod a třešní

- do konce června seřízneme a použijeme rebarboru

 

Okrasná zahrada v červnu

Patří mezi nejoblíbenější části zahrady právě na začátku léta, kdy Vás kromě práce potěší květy, které jsou charakteristické pro toto období. Vůně posečené trávy, slunce, šepot vody a možná Vás i osvěží proud vody ze zavlažovače.Okrasná zahrada v červnu

 - zkracujeme výhonky na přísně tvarovaných živých plotech a okrasně střižených dřevinách

 - pravidelně sekáme a zaléváme trávník

 - přihnojujeme trávník a balkónové rostliny

 - balkónové rostliny zaštipujeme a odstraňujeme jim odkvetlé květenství, tím podporujeme bohaté kvetení a rozvětvení rostlin

 - vybíráme z půdy zataženo jarní cibuloviny (po zežloutnutí listů) a sušíme jejich ve stínu na vzdušném místě

 - vysazujeme předpěstované letničky do nádob a na záhony

 - odstraňujeme odkvetlé květenství květů a odkvetlé dvouletky

 - pravidelně odstraňujeme plevel a prokopáváme povrch půdy, zavlažujeme všechny rostliny

 - v červnu seřízneme lupy, odkvetlé kopretiny pro další kvetení

 - přihnojujeme růže a vyvazujeme je k oporám

 - těžkým květenství pomůžeme oporou (pivoňky, růže)

 - sestříháváme odkvetlé rododendrony, šeříky, azalky

 - vyséváme dvouletky jako zvonky, macešky, náprstníky

 - stále je vhodný čas na pokládání travnatých koberců

 - odstraňujeme plevele z trávníku

 - pokud jste nestihli v minulém měsíci, je ještě vhodný čas na vertikutaci trávníku

 - stále vysazujeme okrasné dřeviny a trvalky s kořenovým balem

 - zaštipujeme výhonky borovic pro kompaktní růst

 - odkvetlé trvalky rozmnožujeme dělením trsů

 - průběžně doplňujeme mulčovací kůru na záhony

Pro jistotu si ještě zkontrolujte naše doporučení na práce v květnové zahradě a pokud jste ji stihli připravit, léto může začít. První prázdninový měsíc se nezadržitelně blíží a ani v červenci nesmiene zapomenout na péči o zahradu.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
  • Kalina pěstování
    29. listopadu 2024
    Dobrý deň, kalina veľmi dobre zvláda rez ale je dôležité naozaj zistiť o akú ide kalinu....
  • Kamélie pěstování
    29. listopadu 2024
    Dobrý deň, deje sa to obyčajne vtedy, ak má nevhodné podmienky, prievan, chladný vzduch z...
  • Kamélie pěstování
    28. listopadu 2024
    Prosím o radu. mám druhý rok kamelii. Právě začíná nakvétat,ale květ se zcela neotevře,...
  • Kalina pěstování
    11. listopadu 2024
    Dobry den mam Kalinu strom bile barvy květy tak zvanou obyčejnou nechci aaby byla vysoka ted ma...
  • Mišpule pěstování
    8. listopadu 2024
    Dobrý deň, žiaľ nie je to pravda. Neviem, kde ste to čítali ale ani odborná literatúra to...
Archív blogu