+420 730 235 493

Teplomilná zelenina na podzim

Autor: Ing. Adriána Francová 9. září 2021 Žádné komentáře

Už je to tak, pomalu se nám léto končí a dostáváme se opět pod nadvládu podzimu. I v tomto období však zahrada nabízí množství plodů, o které se však musíte ještě postarat. Na konci měsíce se mohou objevit teploty kolem 0 ° C a méně a to už není příznivá teplota pro teplomilnou zeleninu, která zůstala na záhonech.

Teplomilná zelenina na podzim

Rajčatům, jež jsou ještě plné plodů, odstraňte všechny přebytečné spodní listy. Rostlinu ve vrcholu zaštípněte a odstraňte všechny nové střapce plodů, které kvetou. Tím rostlinu přinutíte nevěnovat se růstu a tvorbě plodů, ale dozrávání a růstu stávajících. Zelená rajčata dozrají i bez rostliny volně položené na parapetu okna nebo ve velké 4 litrové zavařeninové láhve.Zelenina na podzim

Paprika, která je ještě na rostlinách, také nemá ráda nízké teploty. Proto, pokud hrozí první přízemní mrazíky, přikryjte je nebo jim vytvořte trvalejší kryty. Pokud máte papriky ještě malé a nedozrálé a potřebujete se porostů zbavit a vyčistit plochu, tak jejich oberte a naložte do sklenic spolu s míchanou zeleninou jako jednohubky.

Cukety, dýně a melouny pomalu také uskladňujte. Mrazíky je sice zpočátku ještě velmi nepoškodí, pokud je tam dostatek listů, ale je čas k uskladňování. Nechcete přece přijít o pěknou úrodu. Pokud máte přebytek, nastrouhejte je na velkém struhadle a uskladněte v mrazničce. Dají se během zimního období použít na chutné zeleninové placky, koláče, nádivky.

Klasické melouny a melouny vodní se dají také konzervovat a zavařovat s okurkovým nálevem. Pro někoho možná novinka, pro někoho běžná věc. Vyzkoušejte.

Nezapomeňte po sklizni vyčistit všechny plochy od plevele. Později bude plocha připravena na podzimní zapracování hnojiv.

Zelenina na podzim

V tomto období byste už měli mít vytrháný česnek. Ten vybělte, svažte a zavěste do sucha a mírného průvanu, aby se dosušil. Cibuli vytrhávejte, až když větší část leží na zemi a krček je suchý a zlomený. Také ji dosušte na slunci, odstraňte suché a odlupující se slupky a zavěste nebo umístěte do bedýnek.

Průběžně sbírejte dýně, cukety a patisony. Můžete je i mrazit, stačí je nastrouhat na větší nudličky. I v zimě si pak můžete pochutnat na výborných cuketových plackách. Stačí přidat nastrouhanou mrkev, petržel a brambory. Aby byly na zahradě co nejdéle, podložte pod plody kartony a příliš dlouhé šlahouny bez květů a plodů odstraňte.Podzimní zelenina

V tomto období dominují rajčata a okurky. Nezapomínejte na sběr a zpracování. Spodní listy na rajčatech odstraňujte a vrcholky zkraťte, aby stihli všechny třásně s plody ještě dorůst a dozrát. Vysoká rajčata stále přivazujte k oporám. Nemusíte je sbírat úplně dozrálá, dozrají i mimo rostliny. Pokud je sesbírátei se stonkem, vydrží déle svěží.

Toto období je plodné a kuchyně se plní zavařeninami a zásobami na zimu. Vyzkoušejte kombinovat zeleninu v jednom poháru. Do jedné sklenice skombinujte kolečka, kostky různé zeleniny jako okurky, mrkve, cukety, kedlubny a cibulky, zalijte sladkokyselým nálevem a běžně sterilizovat.

Po sklizni zeleniny zůstávají na ploše prázdná místa. Ty stále udržujte ve stavu bez plevele. Můžete vysít například rostliny pro zelené hnojení, které pak zaryjete do půdy.

Již nyní můžete uvažovat nad výsadbou podzimního česneku. Samozřejmě, zatím jen nad místem jeho výsadby. Vyhněte se stejnému místu, kde byl vysazen a i místu, kde byla vysazena cibule.


Česnek na podzimní výsadbu najdete také v naší nabídce mezi semeny zeleniny


Stejně můžete vybírat brzkou mrkev. Mrkvi stačí být v půdě 100 dní. Během sklizně používejte košíky nebo bedničky. Zeleninu můžete mrazit, sušit, uskladňovat ve sklepích a skladech, či v komoře. Jak na sušení? Nejlepší je použít sušičku. Kořenovou zeleninu nakrájejte na malé kousky a ty poklademe na otočné talíře v sušičce. Usušené kousky je vhodné používat v kuchyni pro přípravu polévek a na dochucení jídel.

TIP: Máte stinnou zahradu, ale nechcete se vzdát vlastní zeleniny? Přečtěte si jak to je s pěstováním zeleniny ve stínu.

První jarní květiny

Autor: Ing. Adriána Francová 8. září 2021 Žádné komentáře

Mezi první jarní květiny v zahradě můžeme zařadit drobné cibuloviny. I když samotný název mluví o drobnokvětých cibulovinách, dokážou udělat asi nejatraktivnější záhon díky delšímu kvetení oproti klasickým velkokvětým druhům jako tulipány a narcisy.

Drobné jarní cibuloviny

Mezi zajímavé drobné cibuloviny, které často vyčnívají již koncem ledna a v únoru zpod sněhu, patří: sněženky (Galanthus nivalis), šafrán (Crocus sp.) a modřence (Muscari), později vykvétá talovín (Eranthis), scilla (Scilla), puškínie (Puschinia) a ladonička (Chionodoxa).

Kromě nádherných květů rychle vyplní každé místo a jsou vhodné jako podrost, případně dělají společnost vyšším druhům cibulovin. Dají se pěstovat i v nádobách. Kvítky často voní a dají se z nich vytvořit i první jarní aranžmá. Určitě je nezapomeňte v budoucnu vysadit pod opadavé stromy s řídkou korunou, na okraje záhonu nebo do smíšených cibulovinových záhonů do popředí. Vysazují se v podzimním období, mělce a nevyžadují žádnou další péči. Jsou to vděčné květiny, které potěší každého.


Náš aktuální sortiment jarních cibulovin


Mnohé z nich se velmi rychle rozmnožují dceřinými cibulemi a jsou určeny i pro pěstování v trávníku. Takto Vás umí brzy na jaře přivítat i rozkvetlý trávník. Důležité je pak posekat trávník až tehdy, když se cibule zatáhnou a budou mít dostatek zásobních látek na budoucí kvetení. Tyto drobné cibule není nutné každoročně vybírat z půdy. V případě potřeby je můžete rozdělit na více míst. Pokud je pěstujete na zplanění, sami se rozrostou pod stromy. Nečekejte však, že to bude za rok nebo dva. Na to byste potřebovali velký počet cibulí.První jarní květiny

Cibuloviny patří mezi první jarní květiny, bez kterých nevynikne žádná zahrada. Osvěží prázdná místa, často ještě i sněhové mapy, a pokud budou vysazeny před tmavozelené jehličnany, dopřejí jim zajímavé kulisy. Jsou variabilní květinami, vůní a barvami.

Dobře se kombinují se skalničkami a nízkými trvalkami, které v té době často nemají ani pořádně listy a teprve se probouzejí k životu. Vhodným společníkem jsou: rozchodníky (Sedum), kotula (Cotula), barvínek (Vinca), boubelík (Polycodon). Cibule nevysazujte jednotlivě ale do skupiny, do malého kruhu, aby vytvořily objem a vedlejší osázenou trvalku byste také měli znát, aby se v budoucnu nestalo, že překryje i místo osázená cibulovinami.

Cibuloviny v květináči

Cibuloviny je možné pěstovat kromě záhonu a trávníku i v nádobách. Je to důležitý moment zejména pro ty, kteří nevlastní zahradu a své zelené království si tak postupně vytvářejí na terase, balkoně nebo lodžii.

Jsou dvě možnosti jak získat rozkvetlý jarní balkon. Můžete si zakoupit již hotové cibuloviny v truhlíkuv, které již brzy budou k vidění na pultech různých obchodů za lákavé ceny. Nejprodávanější jsou hyacinty, mini narcisy, nízké tulipány a modřence.

Také si takové nádoby můžete připravit sami a potěšit se s nimi o to více, pokud Vám rozkvetou. Nejdůležitější je správná výsadba a splnění teplotních podmínek, aby na jaře vykvetly. Vysadit byste je mohli ještě teď. Rozkvetou o něco později než obvykle. Ideální je vysazovat cibule do nádob okolo prosince.

Můžete vysadit jeden druh do mělké nádoby nebo více druhů do velkého květináče. Nízké druhy jako sněženky, krokusy a modřence jsou kompaktní a vyniknou i samostatně v menších nádobách.

Cibuloviny v květináčiVytvořte na dně květináče drenáž, protože nesnášejí přemokření. Poté zasypte cibule vrstvou substrátu podle toho, jak velká je cibulka. Drobné méně, velké cibule do 3 násobku velikosti cibule. Nastelte na květináče listí, kůru a zazimujte. Nádoby musí zůstat venku, aby prošly obdobím chladu. Bez této fáze na jaře nevykvetou, ale samozřejmě nesmí zmrznout. Nádoby obalte jutou, vložte do krabic vystlaných listím a podobně. Umístěte na terasu nebo do kůlny či sklepa, kde je zima a chlad. Může být i tma. Po cca 2 měsících, kdy uvidíte náznak scházení, nádoby přemístěte do teplejších podmínek. Zaručeně vykvetou a Váš balkon bude ten nejkrásnější a vlastnoručně vypěstovaný. Jednotlivé nádoby pak vykládejte na balkon a těšte se z nádherných a voňavých květů.

Co s cibulemi po odkvětu

Možná se Vám už někdy stalo, že jste dostali jako dárek nádherný hyacint nebo narcisy v nádobě a pak jste ani nevěděli, co s odkvetlými cibulemi dělat. Možná jste se jejich krásou ani dlouho netěšili. Kde nastal problém?

Cibule v nádobě z obchodních řetězců jsou často vystaveny extrémním podmínkám, nemluvě o změnách teplot nebo přebytečné vlhkosti. Po příjezdu do Vašeho bytu také musí čelit novým podmínkám a přizpůsobení se jim. Někdy cibule vyčnívají z nádoby. Máte pocit, že jsou tak nahuštěné, že už nemají ani vzduch. A v krátkém čase po umístění na okenní parapet zjistíte, že květy schnou, listy žloutnou a celkový dojem není takový, jak jste očekávali. Už v obchodě měli zvýšenou zálivku a teplo. U vás možná sucho a teplo. Nádoby nikdy neumísťujte na okenní parapet, pod kterým je radiátor. Dopřejte jim chladnější prostředí, budou kvést déle.

Po odkvětu stále zalévejte, dokud listy nezačnou žloutnout. Pak už nepolévejte a dopřejte jim sucho a teplo, aby se cibule zatáhly, a tím naberou dostatečnou energii na kvetení v příštím roce, pokud je vhodně uskladníte. Můžete je uložit na tmavé a suché místo do pilin nebo do papírového sáčku.

V podzimním období je umíte vysadit přímo na záhon a potěšit se květinami na jaře. Tam se jim bude dařit nejlépe. Nebo je znovu vysadíte do nádob a přirychlením docílíte toho, že Vám vykvetou již v únoru nebo počátkem března přímo na stole v kuchyni. Naše rada: Skladujte jen pevné a zdravé cibule, které musí být dokonale suché, aby vydržely období až do podzimu či další výsadby.

TIP: Chtěli byste uskladnit své zakoupené cibulky a nevíte jak na to? Přečtěte si článek o uskladnění cibulovin a péče o ně.

 

Pěstování a zazimování rostlin na balkoně

Autor: Ing. Adriána Francová 7. září 2021 Žádné komentáře

Ne všichni mají tu možnost vlastnit zahradu. Ti, co ji nemají k dispozici, využívají právě balkony jako svou odpočinkovou mini zahrádku a zároveň i jako vnější obývák během léta. Váš balkon nemusí být prázdný ani v zimě. Nebudete tam moci pěstovat žádnou exotickou flóru, ale mnohé dřeviny a trvalky zimu přežijí i na balkoně v nádobách, pokud je vhodně zazimujete.

Pěstování a zazimování rostlin na balkoně

Vše závisí na vhodném výběru dřevin, velikosti nádoby, drenážní vrstvy a zálivky. Není dáno, zda se daří více jehličnatým nebo listnatým druhem. Vše závisí na péči. Jehličnan, stejně tak i opadavý strom dokáže během zimy vyschnout.

Více se však pěstují jehličnaté druhy, které přinášejí estetický zážitek právě v zimním období, kdy je většina dřevin bez listů. Pokud však máte možnost pěstovat druhy na kmínku, které jsou naopak charakteristické zajímavým zbarvením kůry, kmene, případně barvou výhonků, určitě v zimě vyniknou také (například vrby, břízy, platan, svída).

Z jehličnanů se nejčastěji pěstují túje, cypřiše, borovice, jalovce. Aby kořenový bal nepřemrzl, je nutné zvolit správnou nádobu. Výhodou je, pokud to není plast, který opravdu hodně reaguje na vnější podmínky. Vybírejte výrobky z pálené hlíny, keramiky či betonu. Vnitřek nádoby vystelte textilií, starou dekou nebo pytlovinou a až potom nasypte štěrk, kameny jako drenáž a dřevinu vysaďte do vhodného a vzdušného substrátu, který dobře saje vodu. Nezapomeňte na podmisky a otvor v květináči.


Vyberte si z kompletního sortimentu jehličnanů v našem eshopu


Jehličnan můžete před Vánocemi vyzdobit jedlými ozdobami jako sušená jablka a pomeranče, skořicí, kolečky, na které nalepíme různá semínka slunečnic a máku, případně zavěsíte vyloupané ořechy a perníčky. Brzy uvidíte na balkoně mnoho nových návštěvníků, kteří si rádi odtrhnou ze stromku pochoutku.Pěstování rostlin na balkoně

V zimě je důležité nádoby ještě obalit, zejména pokud se přece jen rozhodnete dřeviny pěstovat v plastu. Nádoby poklademe do dřevěné bedýnky, kterou můžete vystlat slámou, senem, polystyrenem, suchým listím nebo bublinkovou fólií. Barevně je můžete obalit do flísu, plyše nebo pytloviny, dekoviny, a tak jí dát zase jiný vzhled.

Nezapomeňte na pravidelné zalévání. Neznamená to v tomto případě každodenní, ale přiměřené vůči počasí. Nespoléhejte na to, že je zima, že nepotřebujete zalévat. Rostliny i dřeviny vodu potřebují, a aby se dožily jara, je to nutnost. Zalévat je vhodné tak jednou za týden v době kdy nemrzne, vydatně a přebytečnou vodu slijete.

Úplně stejně v nádobách můžete pěstovat vysoké okrasné trávy, které musíte před zimou svázat. Přestože na balkoně nehrozí nadměrná vlhkostani množství sněhu, ochráníte je takto před mrazy. Svázáním vytvoříte kužel, jenž si můžete ozdobit také a na jaře suchou trávu ostříháte.

Trvalky jsou na pěstování také vhodné. Vybírejte druhy, které se však nezatahují do země. Jinak se může stát, že na ně zapomenete, případně se budete zbytečně trápit nad tím, že asi vyhynuli. Na jaře by Vás však možná opětovným růstem překvapily. Jedná se o funkie a kapradiny. Vyžadují však polostínné stanoviště.Balkónové květiny na podzim

V podzimním období je stále možné ozdobit balkon i květy. Určitě Vám chybí rozkvetlé vodopády letniček a muškátů či petúnii, které v tomto období právě dokvétají a měli byste je už uložit do sklepů a bytových přijatelnějších podmínek, kde neklesají teploty pod bod mrazu. Balkon však nemusí zůstat prázdný. Naopak, dokážete pomocí vhodných rostlin vyčarovat velmi pěkné kombinace.

Balkónové květiny na podzim

Nejžádanějšími trvalkami podzimního období jsou určitě chryzantémy. Od maličkých rostlin, které se vejdou do truhlíků po muškátech, si můžete vysadit i velké chryzantémy v samostatných nádobách. Dokonce je umíte zakoupit v dvoubarevných a tříbarevných kombinacích.

Chryzantémy jsou však náchylné na mráz. S prvními intenzivními mrazy ztratí krásné květiny a zůstanou jen listy. Některé můžete vysadit na záhony. Pokud se chcete těšit z jejich krásy co nejdéle, umístěte je co nejblíže ke stěně nebo je přikrývejte na noc bílou textilií. Menší rostliny se dobře kombinují s jinými na podzim kvetoucími trvalkami, jako jsou vřesy, vřesovce, stříbrný drátek, rozchodníky.

Pokud toužíte po částečně stálezelené kráse, vysaďte trvalky spolu se zakrslými jehličnany do nádob. Vřesy a vřesovce vyžadují kyselou půdu, proto nezapomeňte zakoupit balení rašeliny. Jinak se jim dařit nebude. Také je vhodné dbát na počet rostlin v nádobě. Přestože v přeplněném květináči vyniknou víc, nebude se jim dlouhodobě dařit. Jednotlivé mísy a nádoby můžete ozdobit větvičkami keřů s okrasnými plody, dýně a barevnými listy.

Výhonky břečťanu a nejen toho zeleného dokážou vytvořit nápadné převisy a odlehčit celkovou výsadbu.

Kombinujte, vymýšlejte a tvořte. Balkon je rozšířeným obydlím člověka, Vaše další obývací místnost, ačkoli nyní už chladná, ale díky květům může být stále příjemná a barevná.

TIP: Víte, že na balkoně se dá pěstovat i ovoce? Přečtěte si více v článku o pěstování balkónových ovocných stromů.

Podzimní rozmnožování trvalek

Autor: Ing. Adriána Francová 6. září 2021 Žádné komentáře

Podzim je ideální období pro množení trvalek - dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme.

Rozmnožování trvalek

Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.                                                 

Vybereme si rostlinu vhodnou pro dělení, v tomto případě jde o echinaceu purpurovou  (Echinacea purpurea), nyní by již měla být odkvetlá.

Rozmnožování trvalek

Vybereme si rostlinu vhodnou pro dělení, v tomto případě jde o Echinaceu purpurovou (Echinaceae purpurea), nyní by už měla být odkvetlá.

Fotopostup rozmnožování trvalek - část 1.

Fotka vlevo nahoře je z období kvetení.Celý trs důkladně a opatrně odkopeme, vyryjeme s celým kořenovým balem a vyjmeme z půdy - fotka vpravo nahoře.

Fotopostup rozmnožování trvalek - část 2.

Rostlinu rozdělíme podle velikosti trsu na několik částí. Můžeme použít rýč na proseknutí, nůž nebo opatrně dělit rukou. Trvalku jsme rozdělili na 3 přibližně stejné části.

Fotopostup rozmnožování trvalek - část 3.

Jednu získanou rostlinu můžeme vysadit na původní místo. Při výsadbě použijte kvalitní substrát a dobře upěchujte kolem kořenů. Rostliny po výsadbě důkladně zalijeme. Už nepřihnojujeme.

Fotopostup rozmnožování trvalek - část 4.

Ostatní získané rostliny vysadíme na vhodné slunné místo a během celé suchého podzimu zaléváme, aby do zimy zakořenily. V létě se Vám odvděčí kvetením.


Pokud ještě echinaceu v zahradě nemáte, vyberte si z naší nabídky nebo se podívejte do našeho eshopu na trvalky všech barev


Doufáme, že dnešní fotopostup vám poskytl srozumitelný návod jak rozmnožit echinaceu a jiné podzimní trvalky.

Další způsob jak si rozmnožit trvalky, případně jiné květiny, je pěstování ze semen.

Pěstování trvalek ze semen

Z výsevu si přímo doma můžete kromě letniček vypěstovat i trvalky či dvouleté rostlinky. Je to ideální zejména pro ty, kteří nechtějí příliš investovat do hotových rostlin a zároveň mají možnosti a prostor vypěstovat zdravé sazenice trvalek a pak je vysadit na připravené záhony.

Ne všechny trvalky se však dají vysévat v jarním období. Některé se vysévají již na podzim, po dozrání semen, protože potřebují projít obdobím chladu, čili stratifikacína to, aby začaly klíčit. Tedy nejdříve jim musíte imitovat podmínky chladu, jakoby byli venku, vypadlé z mateřské rostliny. Stačí, když je vysejete do nádob a umístěte do studeného pařeniště, sklepy na 3 měsíce. Pokud nemáte takovou možnost, můžete je zabalit do ubrousku a papírového sáčku a uložit na dno v chladničce. Po období 3 měsíců je můžete vysadit jako trvalky, které se vysazují na jaře.

Stratifikovat se musí například : srdcovka (Dicentra), čemeřice (Helleborus), hlaváček (Adonis), lupina (Lupinus), hořec (Gentiana), primulky - aurikule (Primula auricula). Velmi drobná semínka se vůbec nezasypávají substrátem, volně se položí na povrch. Vyžadují světlo: třapatka (Rudbeckia), zvonky (Campanula).

Některé dvouletky jako sedmikrásky (Bellis) a macešky (Viola) a náprstník (Digitalis) se vysévají koncem léta do řádku a kolem září, října se přesazují na trvalé stanoviště. Na jaře můžete vysázet orlíček (Aquilegia), kokarda (Gaillardia), echinacea (Echinacea).

Výsevy jsou prakticky obdobné jako u letniček do připravených nádob. Umístěte je podle toho jaké teplotní podmínky potřebují. Jen tak se dočkáte sazenic. Pokud zvolíte nesprávné období, některá semena ztratí klíčivost.

TIP: Pokud chcete poskytnout vašemu trvalkovému záhonu kompletní péči, přečtěte si článek o pěstování trvalek.                                                                                           

Září v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 1. září 2021 Žádné komentáře

Kalendářní léto je nenávratně pryč. A přestože to ještě není tolik cítit, příroda se připravuje pomalým  tempem na zimu. Tento měsíc je charakteristický ustáleným počasím. Teploty na začátku měsíce připomínají léto, ale rána jsou chladná a občas i mlhavá. Na konci měsíce mohou přijít již první noční mrazíky. Po tomto období obvykle po dvou až třech mrazivých nocích ještě nastanou krásné slunečné a dny až týdny bez mrazů - babí léto.

Září v zahradě

Máme tedy na vše čas. Obdivovat podzimní trvalky, okrasné trávy v květu, vybarvování se listů okrasných dřevin a keřů nebo solitérů na zahradě, zaposlouchat se do šumu listů ve větru. Končí letní sběry, na záhonech zbývá jen zelenina a ovoce na zimní uskladnění, kterým mrazíky neuškodí. Papriky a rajčata je třeba chránit před mrazíky. Je důležité sledovat předpovědi počasí a podle toho si naplánovat i práce v zahradě. Koncem měsíce se připravte na zahradní podzimní úklid.

Září v okrasné zahradě

Ačkoli podzim nemá mnoho svých příznivců, v květinové zahradě je stále co obdivovat. Zahrádkáři - starší pěstitelé právě toto období zbožňují, protože v okrasných záhonech právě kvetou druhy, které během jiného období odříkání nekvetla. Toto období je také plné barev a proměnlivosti. Nabízíme vám několik praktických tipů, co musíte, můžete právě v září ve své zahradě dělat:Jehličnany v zářijové zahradě

- Vysazujte jehličnany a stálezelené okrasné rostliny

- Začátkem měsíce můžete ještě zakládat trávník, případně dosévat poškozená suchá místa nebo dokládat drnově koberce

- Starší trávníky provzdušňujte vertikutátorem

- Koncem měsíce po provzdušnění naposled přihnojte trávník hnojivem s vysokým obsahem draslíku

- Trávník zavlažujte

- Záhonové růže mírně zkraťte a odstraňte plody

- Popínavým a sadům růží šipky neodstraňujte

- Nakupte cibuloviny kvetoucí na jaře

- Koncem měsíce začněte s výsadbou jarních cibulovin jako narcisy, šafrán, hyacinty a ladoňky

- Tulipány vysazujte až v říjnu

- Koncem měsíce začněte s rychlením hyacintů a jiných jarních cibulovin

- Z výsevních řádků na trvalé místo přesazujte dvouletky

- Trvalky, které dokvetly, můžete dělit a přesazovat

- Koncem měsíce vyberte hlízy a letní cibuloviny, které jsou citlivé na mráz (jiřiny, mečíky, begónie, kany, acidantery, sasanky ....)

- Hlízy vyčistěte a nechte vyschnout

- Zdravé ukládejte do písku nebo do bedniček ve sklepích, na suchém a chladném místě

- Na chráněná místa přeneste mobilní nádoby a rostliny pěstované na záhonech v nádobách

- Zkontrolujte stav rostlin v nádobách, podle potřeby proveďte řez

- Snižte hnojivé zálivky

- Zakořeňujte odřezky z muškátů

- Kaktusy a sukulenty ještě můžete nechat venku, dokud teplota neklesne pod 5 ° C

- Krátkodobé mrazíky nepoškodí agáve, myrtu, oleandr, juku

- Naopak, velmi citlivé jsou ibišky, durmany a bungenvilea

- Vydatně zavlažujte chryzantémy a chraňte je před nočními mrazíky

- Během teplých dnů stále zavlažujte všechny porosty a rostliny

- Je ideální čas na výsev květinové louky

- Odstraňujte odkvetlé a suché letničky a kompostujte je

- Posbírejte semena z letniček a trvalek

- Za pěkného počasí sbírejte bylinky

- Vysaďte zakořeněné řízky ze srpnového množení

- Zornici, klívii a gloxínii omezte zálivku na 2 měsíce, aby znovu zakvetly

- Muškátům, petúniím a jiným balkónovým rostlinám stále odstraňujte odkvetlé květenství a zalévejte

- Některé odkvetlé balkónovky nahraďte atraktivními podzimními rostlinami jako chryzantémy, hebe, starček, břečťan, vřesovce

- Vysazujte vřesy a vřesovce, pivoňky

- Naposled přihnojte rododendrony a azalky

- Pokud jste nestihli, seřízněte ještě suché a poškozené větve na stromech

- Je poslední možnost sestříhat živý plot

Zeleninová zahrada v září

Ovoce a zelenina v záříAni zde se práce nekončí. V tomto období již půjde většina zeleniny ven z řad. Pro některé se však začne nový výsev a růst. Ještě můžete stihnout získat vitamíny v zelené formě do konce podzimu.

- Ukončete sklizeň teplomilné zeleniny nebo si připravte krycí materiál jako zajištění proti nočním mrazům

- Vysejte špenát na přezimování

- Vysejte rostliny na volné záhony na zelené hnojení

- Odstraňujte porosty okurek, fazolí

- Můžete založit kompost

- Plochy, které už nebudete používat,  zrýčujte a přihnojte kompostem

- Posbírejte cukety a dýně, které již dozrály

- Můžete začít vytahovat petržel a mrkev

Ovocná zahrada v září

V ní dozrávají plody, které jsou určeny především na zimní uskladnění. Připravte si vše potřebné k tomu, aby ovoce bylo vhodně uskladněno a vydrželo dlouho a Vy jste tak z něj měli užitek co nejdéle. Plody spadlé na zem zpracujte průběžně.

- Ukončete výsadbu jahod z odnoží a během suchých dní je zalévejte

- Kontejnerované jahody můžete vysazovat do konce října

- Starší porosty jahod odstraňte a nahraďte novými, případně je zmlaďte posekáním

- Pravidelně sbírejte spadané ovoce, nemocné a poškozené likvidujte už na stromě

- Vysazujte a rozmnožujte dělením rebarboru

- Podle odrůdy a zralosti začněte sklízet koncem měsíce jablka a hrušky na zimní uskladnění

- Ovoce protřiďte, uskladněte jen nepoškozené, tvrdé plody

- Maliny vyčistěte, odstraňte porozeny, suché a nemocné výhony

- Připravte si seznam ovocných stromů, které plánujete vysadit

- Vykopejte jámy pro podzimní výsadbu ovocných stromů

- Stále zavlažujte

Ptačí budky

Během celého roku nám dělali společnost i ptáci, které jsou většinu období samostatné, co se týče vyhledávání si potravy. V zimním období, kdy je dostatek sněhové pokrývky, však nastává problém právě pro ptactvo, které nemá na přežití dostatek potravy. Ačkoliv se to nezdá, měli bychom na ně myslet již nyní.Ptačí budky

Nezastřihávejte na záhoně všechny trvalky a neodstraňujte všechny plody ze stromu (jablka, jeřabina, hloh, rakytník, maliny), aby si i oni mohli najít něco do zobáku. Okrasné trávy svázané do snopů také obsahují v soukvětích dostatek semen, stejně jako trvalkové odkvetlé květenství, které i působením jinovatky dokážou výrazně prospět k zimnímu obrazu zahrady.

Ptactvu pomohou zejména ptačí budky, kde se mohou v klidu nakrmit. Musí být však vhodně umístěné. Vybírejte takové místo, které je ochráněno z jedné strany keři, je v závětří a kočky k němu nemají přístup. Sledováním z okna budou mít zážitek zejména děti. Můžete pak počítat, kolik ptáčků navštívilo vlastnoručně vyrobený nebo koupený domek. Ty můžete umístit do výšky na pevno nebo je zavěsit na pevnější větev. Ptákům houpání nevadí .

Co se týče potravy, musí být specifická a zejména určená pro ptáky. Z domácích produktů jim chutná suchý rohlík umletý na strouhanku, drobky ze suchého chleba, mleté ořechy, mák, rozinky, jadérka, slunečnice, proso.

Dají se však zakoupit i speciální krmiva pro běžné venkovní ptactvo, i speciálně pro sýkorky a pěnkavy. Ptáci mají rádi i lojové kulky obalené semínky a různé obalované tyčinky, které dokážou ozobat dočista.

Kromě ptáků můžete podpořit i drobné brouky a hmyz vytvořením jednoduchých domků, které zároveň zkrášlí zahradní zeď nebo část záhonu. Postačí Vám na to různé kousky dutých dřívek, stébel, pár květináčů z pálené hlíny, pletivo, síťka, sláma, mech, karton nebo popraskaná cihla.

Jak vidět, září v zahradě určitě nebude nudný, ale věříme, že podzimní tipy do zářijové zahrady vám pomohli a na nic jste nezapomněli. Přečtěte si, jaké práce nás čekají v říjnu, případně si zopakujte srpnové tipy do zahrady.

Nákup cibulovin

Autor: Ing. Adriána Francová 31. srpna 2021 Žádné komentáře

Září je obdobím nákupu cibulovin. Poradíme vám, čeho si všímat při nákupu, jaké cibuloviny jsou vhodné a na jaká místa je můžete vysadit. To vše je první důležitý krok k úspěšnému pěstování a bohatě kvetoucímu záhonu.

Nákup cibulovin

Schránky jsou plné nabídek na nákup cibulovin. Pokud se Vám nějaké zalíbí, nenakupujte urychleně. Dobře si promyslete, zda máte vhodné místo na pěstování.

Cibuloviny mají rády slunné až polostinné místo, propustnou půdu. Pokud je chcete pěstovat v mělké nádobě, vybírejte druhy nižší, skalkové nebo drobné cibuloviny (krokusy, modřence, sněženky, bledule, ladoňky, puškinie, skalkové tulipány nebo drobné narcisy). Do větších a vyšších nádob jsou vhodné všechny vyšší druhy tulipánů, lilií, korunkovek.Cibulky jarních cibulovin

Při nákupu cibulí si všímejte počet cibulek v balíku, velikosti cibulek. I při internetovém nákupu je vždy uvedena velikost. Např. lilie 14/16, tulipány 11/12.

Pokud nakupujete v obchodě, všímejte si kvality cibulek, velikosti, zda jsou tvrdé a zdravé, bez náznaku plísně, nejlépe umístěné ve vzdušném obalu nebo v pilinách. Nebojte se porovnávat. Rozhodněte se na základě několika faktorů, nikoli pouze na základě vyobrazené rostliny. Cena je také důležitá, ale pokud chcete zaplatit, musí být obchod výhodný i pro Vás.

Platí pravidlo, že čím je cibulka větší, tím má i hezčí a větší květy. U tulipánů by měla být velikost minimálně 11/12, záhonových narcisů 12/14, hyacintů 14/15 či velkokvětých mečíků 12/14. Proto si všímejte počtu cibulek v balíku, jejich velikosti. Pokud si už vyberete konkrétní druh, všímejte si i popisu rostlin, případně jak jsou odolné zejména v zimním období. Vybírejte společnost také podle referencí, online poradenství, či jiných pozitivních ohlasů od známých, na diskusních fórech.

Pokud cibule nechcete každoročně vybírat z půdy, vysaďte je do košíků, které také zakoupíte spolu s cibulovinami, v každém dobrém online i běžném obchodě se zahradnickými potřebami.

Přečtěte si článek věnovaný pěstování cibulovin v košících.

Zabráníte tak sestupování cibulí do hloubky a zabezpečíte tak každoroční kvetení, ochráníte cibule před ohryzem a doslova ztracením se.


Podzim je vhodná na vysazování cibulovin, které rozkvetou na jaře, vyberte si z nabídky jarních cibulovin v našem eshopu


Volně vysazené cibule by se měli alespoň po 4 letech z půdy vyjmout a vysadit na nové místo nebo alespoň prosadit, jelikož lety dosáhnete vyššího počtu cibulí a cibule se nebudou zatahovat do hloubky a nebudou malé. Tulipány by se neměly vysazovat na místech, kde jste předtím pěstovali narcisy. Pokud budou v košíku, snadno je vyberete, prosadíte, jen si musíte zapamatovat, kde jsou vysazeny.

Zdravé a kvalitní cibule jsou zárukou kvalitních květů a nádherně rozkvetlých záhonů na jaře.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Tradiční drobné ovoce v zahradě

Autor: Ing. Adriána Francová 30. srpna 2021 1 Komentář

Nic není krásnějšího, než upravená praktická zahrada, ze které máte i užitek. Zahradu si představuje každý po svém a pro svůj obraz ji i vytváří. Někteří z nás si zahradu však nedovedou představit bez ovocných stromů a keřů a samozřejmě bez zeleninových záhonů.

Drobné ovoce na zahradě

V každé zahradě by ste si měli najít místo pro všechno co máte rádi, co Vám chutná, z čehož je užitek a osvěžení. I v té nejmenší zahradě lze pěstovat i drobné ovoce v podobě keřů nebo stromků v nádobách nebo v malém záhoně.

Drobné ovoce na zahradě

Stromečkové druhy rybízu a angreštu nezabírají mnoho místa v zahradě. Postačí jim souvislý pás podél plotu, u zdi, který jim zajistí ochranu proti silným větrům. Vy jim dodáte pouze kolíky na oporu. Ze stromkových druhů sesbíráte sice méně úrody než z těch keřových, které naopak potřebují větší prostor pro pěstování, ale svůj účel určitě splní. Máte na výběr z bílých, červených a černých odrůd rybízu, případně z křížence rybízu a angreštu - Josty, která má zajímavou chuť a velké černé plody. I v našem e-shopu naleznete množství kvalitních odrůd, které si oblíbíte.Ovocné keře na zahradu

Angrešty jsou bílé, žluté i červené. Třeba si vybírat hlavně z rezistentních odrůd, které nejsou náchylné na množství chorob a škůdců, které bohužel tyto rostliny napadají. Toto ovoce je vhodné ke konzervaci a mražení na výrobu šťáv a džemů, marmelád, ideální do letních šťavnatých koláčů.

Mezi další zajímavé ovoce patří borůvky a brusinky, které výborně rostou ve vlhkých půdách s kyselým pH. Jsou to jinak nenáročné vytrvalé rostliny, které si vybírejte do zahrady podle velikosti plochy. Jsou druhy nízké i vysoké.

V malé zahrádce vyčleňte místo na pěstování jahod, které milují zejména děti. I zde máte na výběr množství odrůd podle termínu plození, dokonce si můžete nakombinovat jahody s postupným sběrem. Dokonalé jsou stáloplodící jahody, které nemají zvláštní požadavky na pěstování od klasických jahod. Na rozdíl od nich však plodí vícekrát do roka, některé za dobrého počasí ještě i začátkem listopadu. Jahody se dají všestranně použít a jsou opravdu pochoutkou pro každého.


Prohlédněte si kompletní nabídku drobného ovoce z našeho eshopu


Pokud toužíte po malinách, také máte na výběr z odrůd s červenými a žlutými plody, sladkými, šťavnatými, dvakrát produktivními. Vyžadují větší plochu na pěstování, rozrůstají se. Nejlepší je umístit je na plochu vzdálenější od okrasné části záhady. Například na konec zahrady, vedle zděného plotu. Nejsou náročné na pěstování, vyžadují jen vystříhávání a zalévání, pravidelný sběr a poté nápad, jak plody zužitkovat.

Přečtěte si také článek, kde se dozvíte více o pěstování malin.

Drobné ovoce a jeho pěstování je význačné tím, že se dá pěstovat všude. Stačí jen upravit podmínky, někdy zastínit, ochránit, vysadit v blízkosti zdi nebo pěstovat v nádobě. Nemusíte se už omezovat a vyzkoušejte pěstovat několik druhů drobného ovoce i u Vás na zahradě.

Výběr druhů a jejich počet je závislý na velikosti plochy. Na malou plochu vybírejte ze stromkových forem, ve velké zahradě vysaďte keře drobného ovoce. Výborně doplní Váš jídelníček a Vaše děti se naučí o pěstování, sklizni a péče. Dejte jim za úkol postarat se o nějaký stromeček, keř. Pokud zarodí, bude to jistě pro ně úspěch.

 

Drobné ovoce se vysazuje nejlépe na podzim, kdy je i lepší výběr kultivarů. Při výběru kultivaru si všímejte zejména typu a velikosti plodů, beztrnosti, rezistence - odolnost vůči většině nemocí, nenáročnosti pěstování, výnosnost a chuť. Samozřejmě, ne každému chutná ovoce stejně, a proto můžete číst recenze na kultivar a vybírat podle toho nebo vyzkoušet samotné pěstování.

 

Kultivary se dají rozdělit na staré a nové. Staré jsou většinou osvědčené a logicky vyplývá, že pokud se nějaká starší odrůda stále pěstuje a prodává, je pravděpodobně oblíbená z hlediska chutě a velikosti plodů. Nové kultivary vznikají na podnět pěstitelů, nebo pokud nějaký chybí, co se týče barvy, chuti či jiných anomálií.

 

Dá se vysazovat i na jaře za předpokladu vyšší zálivky během roku. Jaro v poslední době nastupuje současně s létem, takže je nedostatek vláhy. Jarní nabídky už nejsou tak pestré, co se týče kultivarů, ale samozřejmě vybrat se dá.

Méně známé popínavé rostliny

Autor: Adriána Francová 27. srpna 2021 Žádné komentáře

Snad každý z nás zná typické a obecně známé popínavé rostliny. Běžně se v zahradě pěstují, jsou oblíbené, ale druhů je však mnohem více a pro mnohé jsou neznámé. Nyní máte možnost poznat jednotlivé popínavé rostliny.

Méně známé popínavé rostliny

Nádherná Tecoma capensis (Tekoma kapská) je zajímavá vždyzelená liána dorůstající až do 7 metrů. Kvete téměř během celého roku nádhernými trubkovitými květy oranžové až červenooranžové barvy. Vhodná na popínání stěn, zdí. Pěstuje se podobně jako trubač kořenující (Campsis radicans).Netradiční popínavky

Lapageria rosea (Lapagerie) je také stálezelená liána, která vynikne na chráněných zdech a stěnách, protože na nechráněných místech ji může poškodit pozdní i brzký jarní mráz, případně slunce v zimních měsících. Vyžaduje kyselou půdu. Vynikne krásnými cukrkandlově růžovými zvonkovitými květy. Pod popínavou rostlinou můžete vysadit podrost rostlin, které ochrání kořeny a budou je udržovat ve stínu. Rostliny musí být kyselomilné. Ideální je použít vřesy a vřesovce.

Méně známá akébie pětičetná (Akebia quinata) je dokonalá popínavka, na jejíž květy nikdy nezapomenete. Nádherně voní a vytváří menší vínově červené květy, které dominují nad listy. Výborná na ploty. Má silné ovíjivé stonky a je poloopadavá. V mírné zimě si své listy dlouho ponechává až do rašení nových. Podobná je akébie trojpočetná (Akebia trifoliata)

Mezi netradiční stálezelené druhy patří: Trachelospermum, Tecoma capensis, Staunton hexaphylla, Pileostegia viburnoides, Lapageria rosea, Holboellia coriacea, Eccremocarpus scaber, Berberidopsis corralina.


Kompletní sortiment tradičních i méně tradičních popínavých rostlin


Určitě je z čeho vybírat. Klasika je klasika a méně známé druhy si zaslouží být na výsluní a dostat se do povědomí.

TIP: I mezi ozdobnými keři se najdou ne zcela běžné druhy. Inspirujte se v našem článku o méně známých ozdobných keřích.

Kdy a jak vysázet

Autor: Ing. Adriána Francová 26. srpna 2021 Žádné komentáře

Viděli jste v zahradnictví zajímavé rostliny a dřeviny a nejste si jisti, zda je můžete vysazovat kdykoliv? Platí zde jisté pravidlo výsadby, díky kterému naše nově vysazené dřeviny budou mít hned na počátku vhodné startovací podmínky pro svůj zdravý růst.

Kdy a jak sázet

Rostliny, které běžně zakoupíte v plastových nádobách, můžete vysazovat do záhonů i nádob na terase a balkoně kdykoliv. Tyto dřeviny a rostliny mají kompaktní kořenový systém, kterému nehrozí žádné poškození. Zpravidla se pak vysazují do větších nádob. Před samotnou výsadbou je ponořte do vody, lépe se uvolní z původní nádoby a kromě toho se také dobře nasají vodou.Výsadba dřevin

Výsadba prostokořenných dřevin

Dřeviny, které Vám jde prodejce přímo vykopat nebo mají obalený kořen v jutovině, se nazývají prostokořenné a ty se vysazují většinou na jaře nebo na podzim.


Vyberte si ovocné dřeviny z naší nabídky


Během vykopávání zde může dojít k poškození hlavního kořene a takto vysazené dřeviny se lépe ujmou a zakoření právě na podzim a na jaře, kdy je více přirozené vlhkosti a období růstu.

Samotná jutovina se nemusí z kořenů odstraňovat. Stačí, když ji po stranách uvolníte nebo nařežete. Pokud však chcete vidět, v jakém stavu je kořenový systém, opatrně ji odstraňte. Ne vždy budete spokojeni s výsledkem, pak můžete dřeviny reklamovat. Bez hlavního kořene jim bude zakořenění v novém prostředí trvat déle.

Dřeviny se vysazují tak, jak byly původně vysázeny ve školce. U ovocných druhů platí, že místo očkování musí být nad zemí, u keřů drobného ovoce zase platí, že by měli jít do půdy hlouběji.


V eshopu najdete i bohatý výběr keřů nebo stromků drobného ovoce


Některé rostliny jsou plytcekorěnící, proto je vysazujte mělce a akceptujte, že nesnášejí konkurenci jiných rostlin v jedné nádobě. Každá dřevina má své požadavky na stanoviště, půdu, vláhu, živiny, hnojení a řez. A ty byste měli vždy zohledňovat. Jen tehdy budou růst a prosperovat i k Vašemu užitku.

TIP: Po vysazení potřebuje každá rostlina jistou míru péče. Přečtěte si náš článek jak pečovat o ovocné stromy a keře během roku.

Množení řízkováním

Autor: Ing. Adriána Francová 25. srpna 2021 Žádné komentáře

Kromě výsevu z mateřských rostlin a rozmnožování rostlin dělením můžete v létě získávat nové rostliny pomocí řízků. Jde o rychlejší a jednodušší způsob rozmnožování.

Množení řízkováním

Podmínkou je vybrat z dřevin takové výhonky, které nejsou příliš dřevnaté, ale ani příliš bylinné. Musí být vyzrálé, dostatečně velké, ale bez květu.

Bobkovišeň množení

Množení rostlin řízkováním je u některých druhů jednoduché. Řízkovat můžete tímto způsobem právě zmíněný bobkovišeň, komuli, vajgélie, brslen, zimostráz, bobkovišeň, kalinu a růže. Rychle se rozmnožuje zlatý déšť, tavolníky i pustoryl, ale tyto dřeviny je vhodnější řízkovat na jaře, kdy právě vyrůstají nové výhonky.Rozmnožování řízkováním

V krátkém čase dokážete z jedné rostliny získat několik set až tisíc mladých rostlin například na založení živého plotu. Ušetříte množství peněz i času. Je to nejpraktičtější způsob rozmnožování.

Z trvalek takovýmto způsobem můžete získat nové a mladé rostlinky rozmarýnu či levandule.

Z odřezků můžete získat i jehličnany. Odřezek je však nutné získat s patkou a na zakořeňování používejte raději urychlovač a stimulátor.

Nařízněte několik výhonků, protože ne všechny Vám musí zakořenit. Pokud mají velkou plochu listu, sestřihněte ho na polovinu. Vysaďte je do polostínu nebo do nádob, které můžete zakrýt fólií nebo skleněnou lahví. Neumísťujte nádoby na přímé slunce, určitě by spíše vyschly, než by se zakořenily. Do jedné nádoby vysaďte jen několik kusů, aby se navzájem nedotýkaly listy. V takovém mikroskleníku je v případě zvýšené vlhkosti vhodné prostředí pro rozvoj houbových chorob, které se mohou tvořit právě pod listy. Proto je důležité řízky s velkými listy zkrátit a spodní listy odstranit.

Množení růží v bramboře

Slyšeli jste už o rozmnožování růží řízkováním, které zapíchnete do bramboru? Je to výborný způsob, jak získat novou rostlinu. Odřezek dlouhý alespoň 30 cm očistěte od spodních listů a trnů, zapíchněte jej do zdravého bramboru. Vyhlubte hlubokou rýhu a do ní vysaďte bramborové hlízy s růžovými řízky. Na jaře uvidíte nové lístky a rostlinky, které pak můžete vysadit na trvalé stanoviště.

TIP: Blíží se podzim a ta je vhodná na rozmnožování trvalek dělením trsů. Přečtěte si článek, který se věnuje právě tomuto tématu.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada
POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu
Nedávno zobrazené produkty
  1. podnož Colt, 8-10 mm

  2. podnož M26, 6-8 mm