+420 730 235 493

Chryzantémy pěstování

Autor: Ing. Adriána Francová 5. listopadu 2021 Žádné komentáře

Patří k nejtypičtějším trvalkám podzimu. Jejich charakteristická vůně má své kouzlo. Většina lidí si ji spojuje se svátkem všech svatých a hřbitovem. Nejsou však jen druhy, které běžně vidíte na hřbitovech.

Chryzantémy pěstování

Zkuste jim přijít na chuť i Vy. V minulosti bylo v zahradách mnohem více chryzantém. Různé výšky, tvary a barevné druhy lemovaly přírodně upravené záhony.

V zahradách se více pěstují drobnokvěté kultivary, které jsou dostatečně odolné vůči zimě a nemusí se na zimu vybírat z půdy. Venku však dokážou přezimovat i kultivary se středně velkými květy.

Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, po mrazech. Je třeba jim vybrat vhodné místo v trvalkovém záhoně s dostatečným prostorem, protože se jedná o větší rozpínavé rostliny.

Pro bohaté kvetení vyžadují zaštipování, dostatek slunce, vhodný substrát, průměrné množství vody a výživy. Od října se již nehnojí. Citlivější druhy se po odkvětu seříznou asi 5 cm nad zemí a přikryjí se vrstvou rašeliny nebo chvojím, suchým listím. Mohou se také vybrat z půdy a s kořenovým balem položit do bedýnky a umístit ve studeném skleníku, sklepě s teplotou 5 - 8°C. Vyžadují asi 4 - 6 týdenní období vegetačního klidu.

Chryzantémy druhy

Rozdělení chryzantém podle formy úborů: Jednoduché, kulovité, přechodné, baletkovité, kulovitě zvlněné, sasankové, pompónkovité, lžícovité, trubkovité, pavoukovité

Základní rozdělení chryzantém: hybridní, hrnkové a chryzantémy skupiny Rubellum

Hybridní: vyštipované a nevyštipované

Nevyštipované se dále dělí na: rozvětvené, drobnokvěté, kaskádovité a pompónkovité


Pozdní podzim je v našem eshopu typický výprodejem rostlin, vyberte si například trvalky za skvělé ceny


Chryzantémy jsou krásné a variabilní. Svou typickou vůní nám připomínají, že přišel opravdu podzim. Jsou vhodné i pro výsadby do nádob na balkony a terasy. Nejvíce prodávané druhy nízkého kompaktního růstu jsou však opravdu jen sezónní záležitostí, jelikož byly vypěstovány ve specifických podmínkách s řízenou teplotou a upravenou délkou dne, ošetřované trpasličím hormonem. Pokud se Vám je podaří přezimovat, tak v příštím roce už obvykle nedosahují původní výši, ale jsou vyšší. Podmínkou úspěšného přezimování je vhodná teplota a minimum vody. Substrát před další zálivkou musí být proschlý. Na zimu je zapusťte i s nádobou do záhonu, zasypte zeminou a přikryjte chvojím.Chryzantémy druhy

Vyštipování chryzantém

Pro kompaktní tvar a bohaté kvetení se musí chryzantémy vždy vyštipovat. Vyštipování se provádí v červnu, kolem Jana (24.6). Kde se vrcholový výhonek vezme mezi 2 prsty - palec a ukazováček a zaštípne se nehtem, tedy odstraní, v paždí listů tak, aby se tam rozvětvil a nasadil tak více květních poupat. V opačném případě se vytvoří jen jeden výhonek s jedním pukem. Nevyštípávají se velkokvěté odrůdy. Zároveň tak udržujeme kompaktní tvar, stabilní základ a květní poupata po celém obvodu. Nedělá se to nůžkami, neboť rána je obyčejně po řezu rovná a otevřená. Pokud to uděláte nehtem, výhonek zároveň zmáčknete a uzavřete a není tam tak velký prostor pro přenos infekce nebo volný prostor pro vstup houbových a jiných onemocnění.

Jak hnojit chryzantémy

Chryzantémy se nemusí hnojit ihned po výsadbě, hnojí se v průběhu roku do září - října, podle počasí. Od října se již nehnojí. Používá se hnojivo s postupným uvolňováním živin, kapalné nebo granulované.

Chryzantémy v květináči

Kromě záhonu můžete chryzantémy pěstovat také v nádobě. Vyniknou tak v době podzimní na balkoně, terase, při vstupu do domu či na parapetu okna. Rostliny lze v nádobě pěstovat dlouhodobě, pokud se potom správně zazimují. Obvykle se setkáváme s otázkami pěstitelů, že v době kvetení byly chryzantémy krásně rozkvetlé, později začaly chřadnout, po ostříhání začaly vadnout i stonky, a nakonec se celé vysušily. Ano, stává se to. Důvodů je několik.

V první řadě, je třeba si uvědomit, že většina chryzantém před 1.11. je zakoupených v obchodních řetězcích, které nemají vhodné podmínky pro pěstování, zálivku, mnohdy jsou vystaveny nevhodným podmínkám, mrazům či umělému osvětlení, procházejí změnami přes vyschnutí substrátu, následně přelití, plísně atd., tedy kupujete většinou vystresovanou rostlinu. Mnozí ji také kupujete jako krátkodobou rostlinu, tedy jen na konkrétní období, mnohdy v akci. Chryzantémy jsou však trvalky a pokud se Vám je podaří zakoupit v dobrém stavu a přezimovat, můžete se z nich těšit i další rok. Doporučujeme však nakupovat u ověřených pěstitelů, v zahradních centrech, kde se jim věnuje příslušná péče a jsou pěstovány venku po celou dobu. Před mrazy obyčejně kvetou. Chcete-li je udržet déle v květu, sledujte noční a ranní teploty a přikrývejte je, prodloužíte tak kvetení

Nemoci chryzantém

Nejčastěji trpí houbovými onemocněními, konkrétně septoriovou skvrnitostí listů. Na listech jsou tmavě hnědé až černé skvrny, tečky. Šíří se zejména za vlhkého počasí, deště, ale i při nevhodné zálivce. Proto dbejte na vhodnou výsadbu, také hustotu sponu a pro výsadbu zvolte vždy vhodné místo, dostatečně slunečné a nepodmáčené, se střídmou závlahou.

Mšice – zelené malé mšice bývají viditelné zejména na vrcholových výhoncích, dokonce i květinách. Nic estetického ale boj s nimi se dá zvládnout.

Jako postřik na mšice můžete použít Karate Zeon 5 CS.

TIP: Pokud přemýšlíte nad záhonem trvalek, přečtěte si článek o tom jak založit trvalkový záhon, stále je čas...

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Kaktusy i sukulenty

Autor: Ing. Adriána Francová 4. listopadu 2021 Žádné komentáře

Pokud jste venku letnili své kaktusy a sukulenty a později jste je přenesli pod střechu terasy a balkonu, tak nyní je čas přenést je opět do bytových podmínek. Kaktusy venku zpevnily, dokonce vyrostly a také to platí pro sukulenty jako echeverie, tlustice a rozchodníky.

Kaktusy i sukulenty

Mnoho pěstitelů nabralo své zkušenosti s pěstováním sukulentů v různých podmínkách a jednotně tvrdí, že pokud sukulenty vysadíte na jižní, sluncem zalitý záhon a během léta si jich nebudete téměř všímat, tak právě na podzim je nepoznáte. Růžice echeverií zvětší své hlávky a vytvoří mnoho dceřiných rostlin. Podobají se skalní růži pěstované ve skalkách. Ty se pěstují celoročně venku.

Kaktusy a sukulenty pěstováníV listopadu je nejvyšší čas sukulenty znovu přesadit do nádob a pěstovat opět v zimních zahradách, na okenním parapetu s jižní orientací s minimem vláhy během zimy. Pokud na ně zapomenete a necháte je venku, zimu nepřežijí. Nadbytečná vláha, srážky a rosa nadměrně ovlivňují listy a růžice zůstávají poškozené, flekaté a opadávají.

Echeveria pěstování

Echeverie patří mezi citlivé rostliny a proto je třeba s nimi manipulovat opatrně, jinak hrozí, že během přesazování Vám lupeny budou padat na zem. Tehdy neváhejte a poklaďte je na substrát. V krátkém čase pustí kořínky. Určitě je nedávejte zakořeňovat do vody. Takovýmto způsobem se rychle rozmnožují. Pro pěstování nejsou náročné. Pokud s nimi začnete, už nebudete moct přestat.

Jak rozmnožit kaktus

Pokud chcete rozmnožit velké kaktusy dělením, nechte oddělené rostlinky alespoň jeden den zaschnout a až poté je vysaďte do suchého substrátu určeného speciálně pro kaktusy a sukulenty.

Během zimy nevyžadují téměř žádnou vodu. Pokud v bytě topíte a je tam dlouhodobě teplo, můžete jim rosit substrát. Kaktusy a sukulenty, které zimujete v místnostech s nižšími teplotami nebo v zimní nevytápěné zahradě, nemusíte zalévat vůbec. Je to důležité i pro kvetení kaktusů.

Pokud jste si je oblíbili, můžete vytvořit různé misky, do nichž vysadíte několik druhů echeverií a přidáte několik kamínků.

TIP: Orchidej je oblíbená pokojová rostlina. V našem článku se blíže podíváme jak se orchidej v bytě pěstuje.

Péče o květiny v zimě

Autor: Ing. Adriána Francová 3. listopadu 2021 Žádné komentáře

Zimní období je charakteristické minimem kvetoucích rostlin. Ty, co jste přenesly ze zahrady a terasy do bytu, nadále potřebují péči a specifické podmínky, které zajistí příjemné prožití a odpočinek do jara. Nadále Vás těší svěží zelenou barvou, případně panašované kultivary pestrými listy.

Péče o květiny v zimě

V bytě je v zimě tepleji než obvykle, neboť i nám zimní období rychleji ubíhá v příjemném teplém prostředí. Ne všem rostlinám však vyhovují vysoké teploty kolem 22 - 25°C.

Jsou rostliny, které v zimě vyžadují absolutní odpočinek v podobě minimální zálivky a nižších teplot. Takto přezimují hořcový stromeček (Solanum rantonnetii resp. Lycianthes rantonnetii), olovník (Plumbago auriculata), muškáty  (Pelargonium), fuchsie (Fuchsia), oleandry (Nerinum oleander). Postačuje jim teplota kolem 5-10°C. Vánoční kaktus (Schlumbergera) vyžaduje před obdobím kvetení několikaměsíční období bez zálivky a chladné podmínky, aby právě v období Vánoc vykvetl do krásy.

Pokud podlehnete kráse vánoční růže (Euphorbia pulcherrima) vězte, že když ji přenesete do teplého bytu, v krátkém čase přijde rostlina o veškeré listy. Vyžaduje hodně světla a chlad. V prodejnách je obyčejně prodávána levně, ve velkém množství, často je prolita, dokonce napadena houbovými chorobami. Pokud se Vám líbí, umístěte ji jen krátkodobě jako kvetoucí dekoraci na prostřený vánoční stůl. Jinak ji pěstujte v chladné místnosti, na chodbě s nízkou zálivkou. Je to trvalka, ne jednorázová vánoční dekorace.

Květiny, které během celého roku pěstujete v bytě, jsou zvyklé i na zimní období v teple. Je však třeba dodržovat pravidelnou zálivku a znát jednotlivé rostliny a jejich požadavky na množství vody. Na parapetech se daří violkám (Saintpaulia) - vyžaduje zálivku do misky, když proschne substrát, tchýniným jazykům (Sansevieria) - vyžaduje teplo a sucho, lopatkovcům (Spathiphyllum) - vyžaduje zálivku až když proschne substrát a spíše sucho než vlhko, orchidejím, jasmínu pokojovému (Stephanotis), které se zalévají jednou za týden. Ve větších nádobách v blízkosti okna umísťujte palmy, dracény a juky. Rostlin je mnohem více, každý pěstuje něco jiného. S něčím máte zkušenosti, některé rostliny pěstujete poprvé.

Zde je několik zásad, které je třeba dodržet :Rostliny na terase

V zimě nepřihnojujte, výjimkou jsou kvetoucí rostliny, kterým dopřejte hnojivo střídmě a optimálně

Větrejte, ale nezpůsobujte průvan

Dopřejte jim maximum světla

Zalévejte podle teploty prostředí, ve kterém rostliny pěstujete, případně dle požadavků jednotlivých druhů

Listy otírejte od prachu, popřípadě druhy k tomu určené můžete osprchovat

Mírně opadávání listů je v zimním období běžným jevem

Kontrolujte výskyt škůdců a chorob

V případě výskytu rostlinu izolujte od ostatních a ošetřete

Rostliny minimálně přenášejte

Přezimování muškátů v bytě

Muškáty i jiné balkonové rostliny vyžadují péči podle toho, v jakých podmínkách je pěstujete. Pokud jsou vystaveny vyšším teplotám kolem 20 ° C, je nutné je také pravidelně a více zalévat. Rostliny pěstované v chladu nevyžadují vydatnou zálivku.

Je nedostatek slunce, proto by měly být umístěny v těsné blízkosti okna. Nadměrný opad listů je běžným jevem zejména po přenesení rostlin z vnějších podmínek do bytu. Rostliny se tím přizpůsobují novým podmínkám. Shazují listy a tím snižují odpařovací plochu. Nebojte se, ve většině případů s přicházejícím příznivým obdobím začnou růst nové.

Dávejte však pozor na větrání během mrazů. Když odcházíte z domu či bytu, zkontrolujte okna, nejen kvůli zlodějům, ale i kvůli rostlinám. Mnohé by několikadenní mrazivé dny u okna nepřežily. Také se může zdát, že rostliny jsou vytáhlejší, slabší.

Pravidelně je otáčejte, umístěte je na okno, snižte teplotu. Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců. Smutnice v substrátu nejsou nebezpečné, ale nepříjemné. Zmenšete intenzitu zalévání, případně zkontrolujte substrát. Na oleandru a datuře si všímejte třásněnky a včas se je snažte likvidovat. Echeverie a jiné tlustice pěstujte v chladnějších podmínkách a méně zalévejte. Pokud se vytáhnou za světlem, na jaře je zasaďte níže do substrátu.

Pokud v bytě nemáte dostatek místa na uskladnění a přezimování všech balkónových rostlin, můžete je přenést k známým do sklepa nebo jednoduše muškáty nepřezimovávat a každoročně si kupovat nové. Nějaké druhy však přežijí cca 4 - 5 měsíců s 2 - 3 zálivkami i ve sklepě bez světla. Jde zejména o muškáty, verbeny, sanvitálie (oba druhy se dají přezimovat podobně jako muškát) či opadavé dřeviny pěstované v nádobách.

TIP: I v bytě se můžete věnovat pěstování rostlin. Třeba i takových, které mají i využití pro naše zdraví. Přečtěte si článek o pěstování rýmovníku nebo o tom, jak pěstovat aloe vera.

Pěstování orchidejí v bytě

Autor: Ing. Adriána Francová 2. listopadu 2021 Žádné komentáře

Orchideje jsou stále moderní a žádané interiérové rostliny v domácnosti. Už podle názvu se zdá, že jsou ušlechtilé a náročné na pěstování, ale není to tak. Našli si oblibu u mnoha pěstitelů a staly se tak populární, že je obdivují po celém světě.

Pěstování orchidejí v bytě

Nejznámější jsou asi druhy Phalaenopsis. Vy je ještě nepěstujete ? Bojíte se, že to nezvládnete ? V deseti krocích Vám ukážeme, že to náročné není a zvládnete to.

Kvalitní nákup je první a zároveň nejdůležitější krok

Mnohé obchodní řetězce lákají lidi na cenu, kteří pak bezhlavě nakupují rostliny bez kontroly. Mnohokrát se stane, že nakoupíte poškozené, nahnilé, případně rostlinu se škůdcem. V obchodě zkontrolujte substrát, přemokření, škůdce, poškození, vzdušné kořeny, pevnost rostliny v květináči.

Po příchodu domů

Rostlinu nejdříve přizpůsobte aktuálním podmínkám (adaptujte). Platí to zejména v zimním období. Pokud se dá, rostlinu si nechte zabalit do papíru a po příchodu domů ji v papíře nechte 2 hodinky na ne moc teplém místě. Teprve pak se přenese do teplejších prostor.

Výběr místa

Orchidejím vyhovuje světlé místo, západní nebo východní okno se žaluziemi, které jsou prospěšné zejména v letním období. Nevadí jim ani umístění nad radiátorem na parapetu. Pozor však na zimní chladné větrání.Pěstování orchidejí v květináči

Jak zalévat orchidej

Pěstování orchidejí se vyznačuje zejména nízkou zálivkou. Voda by se nikdy neměla dostat do srdíčka, odkud vyrůstají listy. Zalévejte měkkou, odstátou (nebo převařenou vodou, vyhovuje i dešťová). Do každé zálivky přidávejte hnojivo na podporu kvetení. Ne během vegetačního období. Zalijte a přebytečnou vodu odstraňte. Pokud pěstujete orchideje ve speciálních vyvýšených obalech dbejte na to, aby květináč s orchidejí nebyl ponořen ve vodě. A jak často zalévat orchidej? Zalévejte 1x za 2 týdny v zimním období, 1x za týden v letním období.

Teplota a vlhkost

Vyžadují vyšší teploty. Jiné druhy zase vyžadují před květem nižší teplotu na nastartování kvetení. Druhu Phalaenopsis se daří při teplotě cca 20°C, vlhkosti 60 - 70%, nesnášejí průvan, větrání ano. V létě je můžete umístit na terasu nebo balkon, kde nepálí slunce.

Pokud dodržíte tyto základní pěstitelské podmínky, dočkáte se úspěchu a květů.

Vzdušné kořeny

Jsou základním předpokladem zdravé rostliny. Pokud již přerostly květináč, je čas na přesazení. Kořeny mají být zelené, pružné. Není chybou, pokud jsou venku z květináče. Obyčejně se to stává, pokud ji pěstujete v neprůhledné nádobě.

Přesazování orchideje

Pěsazování se uskutečňujte v období, kdy orchidej nekvete. Zvolte o něco větší novou a vyčištěnou nádobu, vhodný substrát určený pro orchideje nebo si ho namícháte sami. Poškozené, hnědé vzdušné kořeny odstraníte, s ostatními pracujte opatrně. Nestříhejte je.

Orchidej nekvete, ale tvoří keiky

Může se vám to stát. Je to ideální cesta jak získat identické mladé rostliny. Počkejte však, dokud vytvoří vlastní vzdušné kořínky, jen tak dokážou růst v novém substrátu. Často se stává, že rostliny vytvoří keiky, i kvetou.

Pokud úspěšně pěstujete orchideje a chcete si je rozmnožit, přečtěte si náš článek o rozmnožování orchidejí pomocí keiky.

Bílé potvůrky na listech

pokud najdete něco podobného na listech orchidejí, okamžitě rostlinu izolujte a zvolte postup ochrany. Boj s vlnatkou nebo s červci je často složitý, někdy zdlouhavý, ale ne nemožný. Zejména pokud máte napadených několik rostlin. Napadenou orchidej jemně osprchujte, pokud kvete, odstraňte květiny, neboť mnohdy se škůdce drží právě tam a na stoncích. Rostlinu vyberte ze substrátu, opatrně vysprchujte kořeny. Vydezinfikujte nádobu. Použijte nový substrát a rostlinu postříkejte vhodným chemickým prostředkem proti červcům (nejlépe dva různé přípravky v jednom dnu) a postřik za 7-10 dnů opakujte a pravidelně kontrolujte.

Vrásčité listy bez pevnosti a pružnosti

Takové listy se vyskytují zejména tehdy, pokud nedodržujete výše uvedené pěstitelské podmínky zalévání. Nejčastěji se však vyskytují v době, kdy si rostlinku donesete domů. Mnozí prodejci, nevědí, jak se dané rostliny pěstují a zalévají a každý druhý den je po otevření květinářství preventivně zalijí. Čili prvotní příčinou je nadbytek vody, která může později vést k úhynu rostliny, nebo se projevuje při změnách v zálivce. Jedno období zaléváte pravidelně, podle plánu a pak měsíc dva, zapomenete.

TIP: Věděli jste, že existují i zahradní druhy orchidejí? Ty by vám v bytových podmínkách vydržely zřejmě jen krátce, neboť jsou určeny k pěstování v zahradách. Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si článek o pěstování zahradních orchidejí.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Zahrada v listopadu

Autor: Ing. Adriána Francová 1. listopadu 2021 Žádné komentáře

Podzim je téměř na konci, a přestože po ní následuje zima, první týdny nemusí být až tak špatné. Tyto dny nás bude provázet těžká jarní mlha, málo slunce a přízemní mrazíky. Objevit se může ovšem i slunečný den nebo silný vítr, který zcela setřese listí ze stromů. Stále je to příznivé období na dokončení zazimování rostlin nebo přípravu půdy na jarní výsevy.

Zahrada v listopadu

Okrasná zahrada v listopadu

Na záhonech vynikají okrasné dřeviny s barevnými plody, okrasné trávy, vřesy a chryzantémy, které musíme pravidelně přikrývat, pokud je chceme mít dlouhé období hezké.

Dominantou zahrady jsou majestátní jehličnany jako solitéry nebo vysazeny v živých plotech, stálezelené keře a keře ozdobné kůrou. Je to vhodné období na množství práce, proto Vám nabízíme důležitý přehled toho nejdůležitějšího, aby zahrada byla krásná i po zimě.

- Ukončete výsadbu opadavých dřevinOkrasná zahrada v listopadu

- Před zamrznutím půdy zavlažte stálezelené dřeviny a jehličnany, zejména vysazené v běžném roce a na podzim

- Můžete stále vysazovat jarní cibuloviny

- Letní cibuloviny a hlízy na začátku měsíce vyjměte z půdy a uskladněte vyčištěné na místech bez mrazů

- Z chodníků a trávníků odstraňujte a vyhrabujte listí

- Během silnějších mrazů nestoupejte zbytečně na trávník

- Po opadu listů si připravte odřezky z okrasných dřevin na množení

- Uskladněte nářadí, nádoby, květináče, substrát a nepoužitou kůru

- Pravidelně kontrolujte uskladněné hlízy květin a cibule

- Zazimované květiny v nádobách podle potřeby zavlažujte

- Semena letniček a trvalek uskladněte na suché a chladné místo

- Některé z nich připravte na stratifikaci

- Chraňte před mrazem různé nátěry, barvy a laky

- Očistěte všechny záhony od zbytků letniček

- Svažte okrasné trávy a ochraňte je tak před vymrznutím

- Choulostivé druhy skalniček a trvalek zakryjte chvojím

 

Do poloviny měsíce můžete ještě vysazovat růže, které pak i nakopcujte

 

- Pokud trávník ještě roste, naposled ho posekejte na výšku 4 cm

- Nejvyšší čas zazimovat vodní rostliny

- Ze záhonů seberte všechny plastiky, keramické sochy a květináče

- Rostliny, které zůstávají na terasách a balkonech, obalte bublinkovou fólií, jutovým pytlem, slámou

- Můžete začít s přípravou na přirychlování cibulovin

Zeleninová zahrada v listopadu

Možná trochu zpustla a je vidět jen půda, která vynikne zejména tehdy, pokud je bez plevele. Můžete tam ponechat kapustu růžičkovou a dokončit to, co jste nestihli minulý měsíc.

- Začátkem měsíce ukončete sklizeň zeleniny, kterou jste nestihli sesbírat v říjnu

- Záhony s přezimující zeleninou kontrolujte a podle potřeby ošetřete

- Připravte pažitku na zimní rychlení

- Sesbírejte kopr a jinou zeleninu pěstovány v srpnu

- Porýčujte volné záhony, zarýčujte rostliny na zelené hnojení

- Hnojte hnojem a kompostem

- Očistěte a uskladněte pracovní nářadí a pomůcky do zahrady

- Zakryjte pařeniště

- Zrušte fóliovníky

- Po sklizni ve skleníku půdu pohnojte, zavlažte a porýčujte

- Pravidelně kontrolujte uskladněnou zeleninu

- Do nádob můžete vysadit zeleninu a bylinky pěstované pro nať a umístit je v kuchyni

- Semena a cibulky pro jarní výsev uskladněte na suché a chladné místoZeleninová zahrada v listopadu

- Hnojiva a chemii, postřiky chraňte před mrazy v dobře uzavíratelných nádobách na místě mimo dosah dětí

- Zbytky ze zahrady dávejte na kompost, případně drťte

- Kompost nakypřete, zalijte vodou

- Dokud nemrzne, vysaďte podzimní česnek, který v severnějších lokalitách přikryjte listím a větvemi

Jak uskladnit mrkev

Mrkev a petržel byly během celého období v půdě a je to i přirozený způsob přezimování ve sklepích a skladech, v místech, kde nemrzne. Dobře se uskladňují ve vlhkém písku, kde jednotlivě naskládáné rady přesypete pískem. Pokud máte dostatek prostoru, zvolte vysoké nádoby a vědra a mrkev pokladejte do spirály tak, aby se navzájem nedotýkaly. Bude méně hnít.

Stejně můžete uskladnit petržel a pórek. Můžete vyzkoušet i balení do novin nebo jednotlivé vrstvy mrkve překrývejte novinami a vrstvěte na sebe. Uskladněnou zeleninu pravidelně kontrolujte.

Kedlubny a celery se uskladňují tak, že je vyberete z půdy, necháte trochu přesušit a očistíte je od zeminy a poškozených listů. Část listů jim ponechte. Kořeny položte do vlhkého písku nebo rašeliny. Dlouhodobě si zachovají svou svěžest. Pokud máte hodně zeleniny a málo skladovacích prostor, zkuste část zeleniny očistit a vytvořit si balíčky do mrazáku. Porcovanou zeleninu použijete v zimním období na omáčky a polévky.


Už teď můžete začít přemýšlet o tom, jaké nové druhy zeleniny vyzkoušíte pěstovat v příští sezóně


Pokud chcete ještě na záhonech ponechat salát, stačí jej na noc přikrýt textilií nebo větvemi z jehličnanů. A i během chladnějších dnů si tak pochutnáte na křupavé listové zelenině plné vitamínů. Salát nelze dlouhodobě skladovat, proto na záhoně vydrží déle. V tomto období na zahradě zůstávají listy křenu a rebarbora pomalu zatahuje. Nakopcujte místo, kde vyrůstá a uvadlé listy odstraňte. Na záhonech můžete ponechat růžičkovou kapustu a cibuli sibiřskou, kterým nevadí ani sníh a mráz. Podstatou pěkné zeleninové zahrady je odstranit všechny plevele, rajčata nebo jejich torza, půdu překopat, zrýt, případně pohnojit, aby si v zimním období dostatečně odpočinula a byla připravena na jarní výsevy.

Listopadová ovocná zahrada

Ovocný sad je téměř bez listí, a proto je více vidět co je třeba ještě dokončit.

- Připravte si odřezky z drobného ovoce na rozmnožování

- Vysazujte ovocné stromy až do konce listopadu - do trvalého zamrznutí půdy

- Zavlažujte a odplevelte mísy kolem kmenů stromů

- Chraňte kmen před okusování, například pletivem

- Opravte ploty v ovocném sadu, zejména ty, které jsou v blízkosti lesa

- Zkontrolujte ve skladech a sklepích uskladněné bedýnky s ovocem, včas odstraňte poškozené a shnilé

Doufáme, že listopadové tipy vám pomohly před příchodem zimy ukončit všechny potřebné práce a pomalu se můžete připravit na prosinec. Pro jistotu si zkontrolujte, zda jste stihli všechny práce na zahradě v říjnu.

Cypripedium - návod na pěstování

Autor: Adriána Francová 29. října 2021 Žádné komentáře

Střevíčník je na pohled zajímavá, téměř až exoticky působící rostlina, kterou při dodržení jistých zásad můžete bez problémů pěstovat ve své zahradě.

Cypripedium

Střevičník pantoflíček

kroky k úspěšnému pěstování

Přečtěte si v našem návodu jaké pěstitelské podmínky jsou potřebné pro přijetí po vysazení, přežití a celkový růst cypripedií.

Vhodné stanoviště

Polostín bez přímého slunce v poledne. Velmi vhodné místo je na severní straně budovy. Většina střevíčníků jsou lesní rostliny a proto upřednostňují chladná místa, která moc nevysychají a nepřehřívají se v létě. Ideální jsou také místa, v nichž se daří kapradinám. Své střevíčníky rovněž nevysazujte poblíž stromů nebo velkých keřů, aby jim jejich kořeny neodčerpávaly vodu a živiny!

Půda

Střevíčníky potřebují vzdušnou propustnou (hloubka 10 cm) a středně vlhkou půdu. Těžké a jílovité půdy je potřeba vylepšit například příměsí písku. Pokud je plánované umístění příliš vlhké, je nutné zajistit drenáž. V písčitých půdách, které rychle vysychají, se doporučuje zvýšit jejich schopnost udržet vodu přídavkem perlitu. Pokrytí půdy vrstvou bukového listí nebo jehličí má pozitivní vliv na strukturu a vlhkost. Střevíčníky jsou zcela mrazuvzdorné a proto nepotřebují žádnou doplňující ochranu v období zimy.Střevičník pantoflíček

Výsadba 

Kořeny rozložte v horních 10 cm půdy tak, aby pupen byl asi 2-3 cm pod úrovní půdy. Zbývající substrát nasypte kolem bez přitlačení a důkladně zalijte. Zálivka a hnojení Půda by neměla nikdy úplně vyschnout a proto je v období suchého léta nevyhnutelná pravidelná zálivka. Na jaře se doporučuje rostliny pravidelně přihnojovat běžnými hnojivy, ale v poloviční koncentraci.

Výsadba společně s jinými rostlinami

Střevíčníky vypadají nejlépe v kombinaci s pomalu rostoucími kapraděmi, škornicemi (Epimedium) nebo bohyškami. Nedokážou ale soupeřit s bujně rostoucími trvalkami, keři a stromy. Dávejte proto pozor na tyto vznešené rostliny!


Aktuální nabídka cypripedií z našeho eshopu


Ochrana střevíčníků

Slimáci dokáží způsobit pohromu za jednu noc. Obzvlášť na jaře je potřeba na mladé výhonky střevíčníků dávat pozor a zabezpečit jim přiměřenou ochranu.

Abyste předešli ztrátám v zimě, pozorně si přečtěte následující pokyny.

1. Pokud během zimy panuje vlhké a deštivé počasí, (teploty do +5 °C jsou dostatečné pro spánek cypripedií), měli byste chránit zahradní rostliny v květináčích dobře provzdušněným dešťovým přístřeškem, a tak předcházet zahnívání.

2. V chladných oblastech s teplotami -20 °C nebo nižšími, nejsou žádné problémy s přezimováním, a to ani v případě rostlin v květináčích. Během zimy je důležitá ochrana proti přímému slunci, aby se zabránilo probouzení rostlin během dne. V opačném případě kolísání teploty způsobuje ztráty, zejména v prvním zimním období po vysazení do květináče. Kromě toho se doporučuje zakrytí rostlin větvemi jehličnanů.

3. Nepoužívejte mrazuvzdornou textilii ani jiné pevné kryty. Pod takovými přístřešky se rády zdržují myši a zvyšuje se tak i možnost hniloby nebo brzkého začátku růstu. Fóliové tunely nebo skleníkové přístřešky se také nedoporučují, protože teplota v nich během slunečných dnů stoupá příliš vysoko. Cypripedie mají raději polostín, přímo venku v mrazivých podmínkách během celé zimy a zejména rovnoměrnou teplotu, která nestoupá!

Shrnutí

Není to mráz, který by mohl zničit Vaše rostliny. Je to právě zahřívání během dne nebo dlouhotrvající vlhkost. Rostliny vysazené v květináčích, které ponoříte do písku, mají oddenky zcela v bezpečí bez jakýchkoliv dalších opatření.

TIP: Přečtěte si článek o rostlinách, které jsou vhodné do stínu.

Lišejník na ovocných stromech

Autor: Adriána Francová 28. října 2021 Žádné komentáře

Mnozí se na nás obracíte s otázkami, co to je, resp. zda je to škodlivé pro ovocné stromy. Jedná se o lišejníky, které v podstatě nejsou pro strom škodlivé, neparazitují, ani kůru viditelně a ihned nepoškozují.

Lišejník na ovocných stromech

Tedy pokud Vám nepřekáží esteticky, nemusí překážet ani Vám. Pokud samozřejmě nepokrývají již celý strom. Zde se však přidruží i další otázka, proč vznikají právě na vašich stromech?

Určitě jste si všimli, že jsou zejména na starších porostech, možná i na takových, které jste zanedbali. Jde zejména o meruňky, švestky, višně, jabloně, ořechy.

Lišejníky na stromechDá se tedy říci, že se vaše ovocné stromy nacházejí v nevhodných podmínkách, jsou starší a nevhodně ošetřované. Lišejníkem totiž vyhovuje vyšší vlhkost, blízkost jezírka, či jiné vodní plochy, vyšší hladina podzemní vody, celkově vlhký pozemek, zastíněná plocha, tmavý pozemek, severní orientace, hustá výsadba, neprosvětlování starších porostů, porosty bez ošetření.


Dopřejte při výsadbě ovocných stromů dřevinám péči v podobně mykorhizních hub


Lišejníky se nacházejí na kmeni i kůře, většinou jde o terčovku, terčovník, dutohlávka a zemepisník. Při silném napadení již omezují dýchání přes kůru a celkový stav staršího stromu, pokud pokryjí více než 80% plochy kůry. Proto v konečné fázi nejsou až tak neškodné. Takže trochu si tu protiřečíme.

Na mladých výsadbách ovocných stromů jen těžko najdete lišejníky. Jsou totiž vitální, plné síly. Ale pro starší porosty mohou být nevhodné, protože kromě vzhledu, mohou vytvářet i další příležitosti pro oslabení stromu, zkracují mu život a vytvářejí skrýše pro jiných škůdců či volné brány pro vstup bakteriálních onemocnění.

Jak odstranit lišejník ze stromů

Dají se jemně odstraňovat hadříkem, můžete také s částí kůry. Na větších plochách používejte kartáče. Doporučujeme následné kmeny a části větví bělit vápenatými přípravky. Případně doporučujeme používat měďnaté přípravky, například Kuprikol 50.

TIP: O ovocný sad se samozřejmě musíme i náležitě starat. Přečtěte si náš článek o tom, jakou péči potřebují ovocné stromy po celý rok.

Eko-zahrada

Autor: Ing. Adriána Francová 27. října 2021 Žádné komentáře

Určitě jste o ní již slyšeli a všemožně se i snažíte docílit, aby i ta Vaše byla výjimečná a zároveň ekologická. Toho dosáhnete jen tehdy, když vynaložíte všechny zkušenosti našich babiček a budete sledovat vše kolem sebe - to znamená přírodu.

Eko zahrada

To je jediná cesta k symbióze - ideálnímu soužití rostlin a plodin.

Dále platí, že je třeba vynechat chemickou ochranu pro řešení problémů s chorobami a škůdci. Nabízíme Vám několik tipů jak začít pěstovat a zakládat zahradu ekologicky.

Odplevelování a mulčování

Plocha musí být odplevelená, nebo vysazena tak, aby plevel neměl šanci. K tomu Vám stačí vysadit zeleninu a květiny blízko u sebe, případně využít vyvýšené záhony, vysazovat je hustější, ale v rovnováze a nakonec mulčovat. Zeleninu mulčujte posekanou trávou, dřeviny a keře drcenými větvemi, třískami.

Zálivka

Možná je to něco tak prostého a jednoduchého, ale i zalévat je nutné umět. Raději zalévejte intenzivněji a déle, i každý druhý den jakoby mělce, jen popraškem každý večer. Mělkou zálivkou rostliny i mělce koření. Zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou s ideální teplotou. Studniční voda je příliš studená a tvrdá. Ideální zalévání provádějte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy už nepálí slunce a zem není přehřátá.

Pokud ničíte pýr, určitě ho nehoďte na kompost

Pýr nepatří na kompost, ale ani do komunálního odpadu. Můžete z něj a jiných agresivních plevelů připravit výluh, a tak ho vrátit v přijatelné formě opět půdě.Ekozahrada - pěstujte zeleninu zdravým způsobem

Pokud už musíte použít chemickou ochranu správně určete nemoc nebo škůdce

V první řadě se snažte použít biologickou ochranu nebo bio přípravky ve formě výluhů, macerátů. Škůdce ničte, poškozené listí palte, neházejte na zem ani do kompostu.

Nepěstujte za každou cenu všechno

Pěstujte druhy a plodiny, které se Vám osvědčily, jsou vhodné do Vašich pěstitelských podmínek a dobře snášejí Vámi vybrané stanoviště.

Hnojení

Využívejte přírodní, vlastní kompost. Z kuchyně, jako slupky ze zeleniny a ovoce, skořápek, trávy a zbytků rostlin, za několik měsíců získáte kvalitní kompost, který je nesrovnatelně lepší než kupovaná hnojiva.


Pokud nemáte kompost, použijte přírodní hnojiva, vhodná pro ekologické pěstování, například CONAVIT ®


A to je jen část úspěšného ekologického zahradničení.

TIP: I na balkoně můžete pěstovat zeleninu ekologickým způsobem. Přečtěte si náš článek jak vytvořit eko-zahradu na balkoně.

Ochrana rostlin před zimou

Autor: Ing. Adriána Francová 26. října 2021 Žádné komentáře

Zima, zima, zima, už se k nám blíží. Nejsme nadšeni, ale také zahrada a vše v ní si musí odpočinout po náročné sezóně. Rostliny rostly, bujnely, kvetly, některé vytvořily i plody a nyní nadchází čas, kdy musí načerpat síly do jarního probuzení.

Ochrana rostlin před zimou

Určité druhy jsou zvyklé na sněhovou pokrývku či silné mrazy a nevyžadují žádné přikrývání. Mnohé rostliny však bez naší pomoci zimu nepřežijí.

Mráz versus vyschnutí

Toto je snad nejčastější problém zimního období. Pro mnoho začátečníků pěstitelů končí období pravidelných zálivek s poklesem teplot. Slunce nesvítí, je chladno, zalévat netřeba. To je omyl. Během celého podzimního období, dokonce i bez mrazivé zimy, je zálivka pro mnoho dřevin a rostlin tou nejdůležitější součástí kvalitního přezimování. Jedná se nejvíce o stálezelené jehličnany, starší a nové výsadby, živé ploty, okrasné dřeviny jako javory, komule, vajgélie, růže.

Mnohé dřeviny bez vody přežijí sice dlouho, ale pokud je jí nedostatek, projevuje se to v kořenech, které v zimě mráz poškodí a na jaře už je pozdě na cokoliv, i na reklamace. Na jaře, když všichni kontrolujeme záhony a počítáme škody po zimě, první čeho si všimneme je, že keř, strom se neprobudil, větve jsou bez života, vymrzlé.Zimní ochrana rostlin

Pravdou však je, že vyschl, během mrazivých dnů zimy a na jaře už neměl dostatek sil. Prevencí je dostatek vody. Samozřejmě netřeba vytvářet bažiny, ale určitě zalévat. Podzimní deště jsou velmi prospěšné, ale nejsou tak intenzivní, aby nahradily kvalitní podzimní zálivku, která rostliny zásobí na zimu.

Zimní ochrana rostlin

Jiné rostliny, zejména ve skalce kromě zálivky vyžadují přikrývání. Vhodným materiálem je chvojí, větve ještě s listím, které když opadají, vytvoří dokonalý kryt.

Choulostivé druhy, kterých by nám bylo líto, raději v chladných oblastech vykopejte a zasaďte do nádob a přezimujte na místě bez mrazů (fíkovníky).

Okrasné trávy vyžadují svázání, dokonce i některé příliš košaté jehličnany, které by se mohly pod váhou sněhu polámat. V hornatějčích oblastech České republiky je nutné přikrývat i trvalky, které pocházejí ze Středomoří - bylinky a levandule, okrasnou trávu lalang (imperata).


Bohatý sortiment okrasných rostlin pro podzimní výsadbu naleznete také v našem eshopu


Dokonalé zakořenění a ukotvení je dalším úspěchem přezimování. Vysoké dřeviny s kmenem, zejména ty, které nyní vysazujete musíte i přivazovat ke kolíku a jiným oporám, aby je silný zimní vítr nevyvrátil. Snažte se je vysazovat mimo směr silného severního větru a místa, kde se vítr točí. Pokud je to nutné, dřeviny vhodně upevněte a také zajistěte měkkou podložku, která zabrání odírání kmene o kolík. Platí to i o nových výsadbách stromkových růží a ovocných stromů

Ovocné stromy a jiné dřeviny, zejména vysázené v blízkosti lesa, louky a pozemků bez oplocení obalte zaječím pletivem. Ochráníte mladé stromky před okusováním. Velmi rádi si na mladé kůře pochutnávají srny a zajíci. Pokud je pozemek oplocený, zkontrolujte stav pletiva a oplocení, zahrabte jámy a zpevněte plochy, kudy by se zvěř mohla dostat k jednoduché potravě.

Vysoké trvalky, které kvetou, svažte a odstraňte až na jaře. Listy, které již nyní nevypadají vábně a působí na záhoně neesteticky nemusíte odstraňovat je to výborná a přirozená ochrana rostlin před zimou, mokrým sněhem nebo holomrazy. Jarní úklid v záhonech bude o to radostnější, když zjistíte, že Vaše rostliny se bez problémů probouzejí a v zimě se jim dařilo dobře i díky Vám.

TIP: Pokud právě plánujete výsadbu rostlin do okrasné zahrady, inspirujte se například článkem o stálozelených dřevinách.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: zimní zahrada

Bylinky na čaj a na koupel

Autor: Ute Rodermond, Blu-Blumen 25. října 2021 Žádné komentáře

Bylinky nejsou vhodné jen pro dochucení jídel, nebo pro výrobu bylinného oleje a octa, ale také pro přípravu léčivých čajů a dobře slouží také k přípravě přísad do koupele.

Bylinky na čaj

Bylinková koupel

Právě po stresujícím snu, bylinková koupel dokáže divy. I v dávných dobách bylo známo, že teplá koupel obohacená o aromatické byliny, udělá dobře po těle i na duši. Aplikace je také docela jednoduchá. Vše, co potřebujete, jsou dvě hrsti čerstvých bylinek a bavlněné kapsa. Byliny se umístí do kapsy a ponoří do vařící vody po dobu asi 10 minut. Pak se přidá koncentrát do vodní lázně.

V teplé vodě bylinky uvolňují své éterické oleje. Zde se spojuje opojný účinek vůně s pozitivními regeneračními nebo léčivými vlastnostmi rostlinných složek. Na uvolnění se používá například pomerančový tymián. Má pozitivní vliv na dýchací soustavu. Jeho svěží pomerančové aroma zvyšuje očekávání příjemné relaxační koupele.Čaj z bylinek

Také, ananasová šalvěj spadá do této kategorie. Měla by působit proti kašli a na vykašlávání. Ale i listy získané z keříku máty a eukalyptu pomáhají při nemocech dýchacího ústrojí. V úzkosti, neklidu nebo proti bolesti hlavy a migrény se osvědčila levandule.


Vyberte si léčivé bylinky z naší aktuální nabídky


Kdo vyhledává čerstvou citrónovou vůni, sáhne po citronové verdeně. Taková koupel je uvolňující a osvěžující zároveň. Budete brzy klidní a bez únavy.

Jako alternativu k bylinné koupelové soli si můžete samozřejmě také připravit vlastní bylinné směsi. Fantazie nezná mezí. Jen vyzkoušejte své štěstí a objevte tu nejlepší směs pro sebe. Bylinnou koupel můžete zjemnit tak, že na hladinu vysypete několik sušených okvětních lístků, například z růží. Takto nestojí nic Vaší "mini-dovolené" v cestě.

Bylinky na čaj

Pokud potřebujete jen malou 5 minutovou relaxační přestávku, můžete dosáhnout regeneračního efektu bylinkovým čajem. Rychle se dá připravit a můžete také dosáhnout léčivých účinků. Listy grapefruitové máty např. šíří svěží, ovocně-kyselou chuť.


V našem eshopu najdete i semena bylinek


Připomínají čerstvě vylisovaný nebo rozřezaný grapefruit. Grapefruitově tonikový čaj osvěží zejména v horkých letních dnech. Listy ovocné šalvěje vyniknou optimálně v čerstvé infuzi ovocných čajů, ať teplých nebo studených. Skvělé jsou pro děti! Mimořádně dobře zahánějící žízeň  nealkoholický nápoj pro horké letní dny můžete vykouzlit z marocké máty. Po ochlazení v lednici do něj přidejte trochu citronu. To také dodá svěží ovocnou chuť.

Smoothie - čerstvé zelené osvěžení s energií

 Ať už jako jídlo na nastartování dne, malé rozveselení v kanceláři, zahnání hladu nebo osvěžení po cvičení: zelené smoothies jsou chutné, zdravé a mají nízký obsah kalorií.

Jsou obvykle vyrobeny ze zelených listů a ovoce. Zelené listy - to jsou saláty, jako je hlávkový salát, listový salát, listy mrkve, červené řepy a různých odrůd zelí. Pak jsou tu zahradní bylinky, jako bazalka Tulsi, citrónová meduňka, houbová bylinka, česneková tráva, jiaogulan - bylina nesmrtelnosti, koriandr nebo Brahmi. Obsahují velké množství alkaloidů, saponinů, hořkých látek a tříslovin. Pomáhají trávení, stimulují imunitní systém, působí anti-bakteriálně a protizánětlivě, snižují hladinu cholesterolu a podle dostupných zdrjov mají různé další účinky.

Už středověká lékařka Hildegarda von Bingen používala ve svých terapiích mnoho různých bylin. Listy šťovíku jsou skutečnými zdravými bombami. Obsahují vlákninu a hodně minerálů. To vše dělá ze zelených "smoothies" neocenitelné dávky zdraví, které byste si měli sami dopřát každý den.

Zahradní bylinky jsou však méně vnímány jako hlavní složka, ale spíše jako nosič aroma. Meduňka v kombinaci s listy salátu vytváří citrónové potěšení v pusince, lístky máty 'Hugo' zase jemnou příchuť máty. Kdo by si chtěl pohrát s citronem a anýzem, sáhne po limonádové bylince. Experimentování se meze nekladou.

Příprava zelených "smoothies" je jednoduchá. Složky je třeba vložit do mixéru, s výkonem min. 30 000 otáček. Čím jemnější struktury dosáhnete mixováním, tím více živin se dokáže absorbovat v těle. Na bylinný nápoj je zapotřebí přibližně 50 % bylinek, 50 % ovoce a trochu vody. Vynikající nízkokalorický nápoj plný energie získáte už po krátkém mixování. Je to opravdu příjemné, napít se zdraví.

TIP: Pokud přemýšlíte nad bylinkami z vlastní zahrady nebo balkonu, přečtěte si náš článek o pěstování bylinek.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu