+420 730 235 493

Pěstování Aloe Vera

Autor: Ing. Adriána Francová 14. února 2021 Žádné komentáře

Rostlina Aloe Vera patří mezi velmi známé sukulenty. Kromě toho, že obsahuje "léčivý gel", je to i atraktivní teplomilná rostlina, kterou při dodržení specifických podmínek zvládne pěstovat úplně každý. Nebojte se, není to nic náročného. Je několik druhů aloe, ale nejznámější a nejžádanější je Aloe Vera - pravá Aloe.

Pěstování Aloe Vera

Jak pěstovat Aloe vera

Po zakoupení rostlinu přesaďte do nového substrátu pro kaktusy a sukulenty a dopřejte jí teplo a světlo. Méně zálivky je někdy více. Na dně nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Odtok přebytečné vody vyřeší odtoková díra v květináči a miska. Neukládejte ji na parapetu okna, pokud je tam radiátor a okno orientované na západ. V létě uvítá stínění. Přihnojujte v létě každé 3 týdny. Nadměrná zálivka může rostlinu poškodit.

Aloe Vera pěstování venku i v bytě

Aloe vera pěstováníV našich podmínkách ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu s letněním venku na terase na slunci (ne však celodenní slunce), v polostínu. Rostlina dosahuje výšky cca 30-50 cm, má štíhlé, masité listy naplněné tekutinou, která se používá v kosmetickém ale i v lékárenském průmyslu a doma pro rychlou pomoc.

Není mrazuvzdorná. Dbejte na časný přesun rostlin do bytových prostor nebo do jiných nemrznoucích podmínek. Mráz by rostlinu trvale poškodil.

V zimním období zvládne i bytové podmínky a teplo, ale je třeba adekvátně k tomu zvolit i závlahu a množství světla. V zimě má ráda teplotu okolo 10 stupňů a minimální zálivku.

Jak získat gel z rostliny a jeho účinky

Odřízněte list z rostliny. Položte na podložku a nožem opatrně odřízněte podélně po celé ploše listu spodní část, tedy zelený obal listu tak, aby vám zůstala viditelná jen plocha s gelem. Potom to opakujte z vrchní strany.

Získaný gel můžete použít okamžitě na štípnutí, popáleniny, čištění pleti, na drobné rány, nebo si ho můžete dát zamrazit do nádobek na led a použít v létě na štípance od komárů nebo včel. List je tvořen z 96 % vodou a také obsahuje vitamíny, minerály, enzymy a aminokyseliny.


Vyzkoušejte léčivé účinky Aloe Vera na vlastní kůži


Využít lze i samotnou šťávu, která se pije a ředí s vodou. Ale na to byste potřebovali několik desítek velkých rostlin, aby bylo užívání pravidelné, a abyste získali dostatek šťávy.

Aloe Vera jako lék

Už starověcí Egypťané tuto rostlinu vděčně využívali a nazývali ji rostlinou nesmrtelnosti, neboť poznali její léčivé účinky, rychlé omlazení pleti a svěžest. Stejně velký vliv má také na trávení, imunitu, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, pomáhá při bolestech hlavy a při hojení popálenin, drobných ran a jsou vhodné i pro dětskou pokožku a citlivou pleť.

Nechte se inspirovat a to, co pěstujete s láskou, se Vám vrátí v jiné podobě.

TIP: Mnoho rostlin má své specifické využití v domácnosti. Jednou z nich je i stévie a v článku se dozvíte více právě o pěstování stévie.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Rýmovník pěstování

Autor: Ing. Adriána Francová 13. února 2021 Žádné komentáře

Tato zajímavá rostlina nese zároveň několik pojmenování: nádchovník v slovenštině stejně jako mexický eukalyptus, španělský tymián, či dokonce mexické oregano. V každém případě jde o Plectranthus amboinicus.

Rýmovník pěstování

Pokojovou rostlinu, která se dá v létě až do mrazů pěstovat na terase či balkoně nebo i mezi letničkami v nádobě. Zimu u nás nepřežije, proto nezapomeňte na podzim před mrazy rostlinu přenést do bytových podmínek. Rýmovník je zajímavá rostlina zejména díky aromatickým listům. Jsou plné, dužnaté, s výraznou vůní po eukalyptu a citrónech. Lístky mají jemné postříbření a chloupky. Je atraktivní vzrůstem a dekorativní i v bytě.

Jak pěstovat rýmovník

Rostlina je nenáročná na pěstování. Většinou se pěstuje v nádobě jako přenosná pokojová rostlinka. Vyžaduje slunné stanoviště až polostín. V trvalém stínu se jí nedaří a rovněž v přemokření. Půda by měla být výživná, prodyšná. Odtok na přebytečnou vodu by měl být samozřejmostí.

Rostlina dosahuje výšky 20 cm, časem však dokáže vytvořit výhonky dlouhé i jeden metr. Je vzrůstem srovnatelná s klasickým letničkovým plektrantem, který vysazujeme spolu s muškáty do truhlíků. Tyto dlouhé výhonky můžete průběžně používat, nebo je stříhat a nechat zakořenit ve vodě. Rozmnožuje se rychle a spolehlivě. Hnojí se během jara a léta hnojivy pro balkónové rostliny. Pokud chcete lístky pravidelně používat, doplňte pravidelně čerstvý substrát a umělá hnojiva nepoužívejte.

Rýmovník použití

Již podle samotného názvu je zřejmé, v jakém případě vám umí pomoci v domácnosti. Jeho lístky obsahují vonné silice, které po rozdrcení a přivonění uvolní váš ucpaný nos. Nejvhodnější je používat lístky v čerstvém stavu nebo sušené, ale obsah vonných látek se výrazně sníží.

Rýmovník použitíDokonce je účinný i při bolestech hlavy. Jemné inhalování vás nastaví pozitivně. Dokonce je můžete použít v kuchyni jako koření k masu, zejména ke zvěřině, pečenému masu a na přípravu salátů. Množství volte podle chuti.


Tuto zajímavou rostlinku si můžete zakoupit i v našem eshopu - rýmovník


Z lístků si můžete připravit i odvar, který se dá použít na drobná poranění, čištění pleti, pro léčbu akné, plísní, proti ztrátě pružnosti pleti ze stresu atd.

Jelikož patří mezi aromatické rostliny, využívá se i jako přírodní repelent proti komárům. Nečekejte však velké výsledky, že komáry během celého letního večera neuvidíte.

Za teplých dní jsou tyto silice při pohybu větru a samotných výhonků cítit podobně jako u citrónového muškátu. Odvar, který nevyužijete, může posloužit do aroma lampy na provonění vzduchu a lepší inhalaci.

Rýmovníků je kolem 350 druhů. Nejčastější jsou P. argentatus, P. amboinicus a P. barbatus a esculentus.

TIP: Mezi zajímavé rostliny s pozoruhodnými účinky řadíme také aloe vera. Přečtěte si článek o pěstování aloe vera.

Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.

Luční květiny - jak úspěšně založit květinovou louku

Autor: Ing. Adriána Francová 11. února 2021 Žádné komentáře

Určitě si na to pamatujete. Letní ráno na chalupě a za domem se prostírá nádherná louka, létají včely a motýli, všude voní sladký nektar a před očima se rozprostírá barevná paleta různých květin. Ne, to není sen. Je to realita, ale v některých případech jsou luční květy i minulost a vzpomínky.

Luční květiny

Luční květiny

Vzhledem k různým změnám i v zemědělství, už je těch květinových luk pomálu. Abychom je však mohli ukázat i našim dětem v budoucnosti, musíme se o založení květinových luk dozvědět co nejvíce, zachovat jejich existenci a pokud po ní toužíte, zvážit všechna pro a proti a například ji i založit.

Květinová louka nejvíce vynikne ve venkovském sídle. Ve větší zahradě, kde nemusíte uvažovat o pravidelném sekání. Potřebujete dostatečně velkou plochu, kterou je třeba odplevelit. Nepoužívejte žádné herbicidy k hubení plevelů, ale porost ručně vyškubejte, případně poorejte. Ideální je, pokud ji založíte na podzim, kdy je dostatek vlhkosti. Při zajištění dostatečné vláhy v podobě zavlažování ji můžete samozřejmě založit i na jaře. Semena vysejte hustě a zasypte substrátem. Na jaře by měly začít pěkně klíčit i ty, co byly vyseté na podzim. Není vhodné kombinovat květinové osivo s travním osivem. Tráva odnožuje a husté trsy by rostlinky lučních květů zadusily. Postupně se Vám na plochu dostanou i jiné trvalky nebo plevele z okolí pomocí větru a ptáků.

Květinové osivo pro založení louky má různé složení. Některé je složeno z letniček, některé i z trvalek, v některých se přesně dočtete, které rostliny převládají a pro které živočichy a hmyz jsou určeny (včely, čmeláci, motýli).

Výhody květinové louky:

Louka plná květů

  • - žádné pravidelné sekání a hnojení
  • - pestrá směs, různé druhy letniček a trvalek
  • - po výsadbě téměř žádná péče
  • - trvalý porost
  • - ekologické pěstování
  • - využití plochy ve prospěch opylovačů

Nevýhody louky:

  • - nevhodné pro alergiky (včely, pyl)
  • - nevhodné pro míčové hry a pravidelnou pochůzku
  • - nevhodné v těsné blízkosti domu
  • - plocha není vzhledná během celého roku
  • - posečenou trávu je třeba 1-2x ročně sesbírat
  • - kam se senem?

Louka je nejkrásnější v létě

Květinová louka po založení nabude svůj celkový vzhled až po roce pěstování. Na podzim vyseté osivo se ve vlhké půdě do jara zakoření a s postupným oteplováním a tajícím sněhem začne klíčit. První květy by se měly objevit v létě. Louka však nebude ještě dostatečně hustá. Po odkvětu je třeba jedenkrát louku posekat, nejlépe ručně. Mnohé rostlinky znovu rozkvetou a vyrostou v závislosti na druhovém složení. Po roce by už louka mohla být podle vašich představ. Pokud chováte včely, bude to určitě ráj na zemi.

Obyčejně v ní uvidíte kopretiny, hřebíček, zvonky, vlčí mák, chrpu, jetel, kukačku/ kohoutek, rmen, šalvěj, koukol, dobromysl, pryskyřník, řebříček s příměsí modernějších zahradních letniček jako krásenka (cosmos), sluncovka (Eschscholzia californica), vlčí bob.

Kromě vhodné plochy je zde velmi důležitý i výběr kvalitního osiva. Nejen cena by měla být rozhodující. Druhové složení, gramáž, cena a reference, a také značka směsí je podstatný ukazatel. Vyplatí se větší balení. Doporučený výsevek pro jarní výsev je 2-5 g / m2, pro podzimní 3-6 g / m2.


Dostupné balení různých směsí pro dokonalou květinovou louku najdete také v našem eshopu

 

Pokud toužíte po květinové louce, ale prostor okolo domu či malá zahrada vám to nedovoluje, založte si ji v podobě pásu na konci zahrady. Pás by neměl být v blízkosti hrací plochy dětí či bazénu. Je třeba opravdu zvážit, kdy si květinovou louku na malé ploše můžete dovolit a kdy ne. Navíc nádherná je až tehdy, když se rozprostírá široko daleko.

Potřebuje také dostatek světla a slunce. Pokud máte volný pozemek, který jen udržujete, je to vhodné řešení pro založení květinové louky. A pak už jen sedět, sesbírat obrovskou kytici lučních květů do vázy a nechat se unášet v myšlenkách, že příroda je opravdu krásná.

TIP: Kromě "klasických" květin na zahradě, či zmiňované louce, můžete ze semen pěstovat i některé popínavky.

Posted in: Okrasná zahrada Tags: výsev semen

Nákup semen

Autor: Ing. Adriána Francová 8. února 2021 Žádné komentáře

V tomto období byste již měli mít promyšlený důsledný osevní plán, kde a které okrasné rostliny a zeleninu ze semen pěstovat. Pokud jste ještě nenakoupili semena, v širokém sortimentu je najdete i na naší stránce.

Nákup semen

Kde koupit semena

Správný výběr semen je zárukou kvalitní a bohaté úrody. Proto nakupujte od spolehlivých partnerů a prodejců, kteří semena testují, procentně umí vyhodnotit klíčení a garantují pravost semen. Obchody a markety jsou plné stojanů se semínky, barevnými kapsami různých druhů zeleniny a květin, že někdy je velmi těžké si vybrat.


Osiva a semena - pestrá nabídka semen zeleniny, lučních květů a jiných rostlin


Zde je několik praktických rad, jak na to.Nákup semen

1. nakupujte jen to, co reálně vysejete, to, co běžně pěstujete nebo chcete zkusit pěstovat

2. nenakupujte mnoho kusů jednoho druhu, pokud nechcete zakládat plantáž. Semena nemají nekonečnou dobu skladování

3. Vybírejte semena od známých a ověřených výrobců. V naší nabídce najdete SEMO semena od tohoto tradičního výrobce. Kromě toho nabízíme i semena od renomovaných výrobců jako Koex Flor a německého výrobce Kiepenkerl / Bruno Nebelung.

4. koupě semen přes inzeráty a na tržnicích je vždy riskantní. Věříte prodejci, rostlina však své plody ukáže až později a můžete být zklamáni.

5. pokud máte vlastní semena, uskladněte je na suchém a tmavém místě, případně před výsadbou zrealizujte test klíčivosti

6. nelekejte se, pokud uvnitř uvidíte různobarevné semínka. Obyčejně jsou to mořené semena, odolné vůči chorobám a škůdcům. Barevné plody bývají i barevně rozlišeny již na semínkách, pro lepší orientaci.

7. existují 2 druhy osiv. Označované jako S nebo jako H, či F1. S označení znamená, že tyto si v budoucnu dokážete i sami zachovat a nasbírat, pokud zabráníte propylení z jiné rostliny. Jejich genetické vlastnosti jsou již fixovány a přenášejí se z generace na generaci. Semena z označených kapes jako F1 nebo H jsou na sběr semen doma nevhodné. Většinou jsou to rajčata, okurky, tykve a paprika. Budoucí rostliny a úroda se s velkou pravděpodobností nebude podobat úrodě předešlých matečných rostlin, neboť jde o hybrid, který nemá své vlastnosti fixováné v genech.

8. nedávnou novinkou jsou i výsevní pásky. Získáte správné odstupy mezi jednotlivými rostlinkami, ušetříte tak prostor, rašení je obyčejně jednotné

9. při koupi vždy kontrolujte stav balení, zda není vlhké nebo jinak poškozené a datum spotřeby. Semínka samozřejmě mohou vyklíčit, ale nemusí. Závisí to samozřejmě na druhu, kultivaru.

Koupí semen si opatříte i vlastnoručně vypěstované květiny a zeleninu nejen na zahradě, ale i na balkoně. Vlastní zelenina chutná nejlépe, protože zároveň víte, jakým způsobem jste ji pěstovali. Tak s chutí do práce.

TIP: Pokud s pěstováním teprve začínáte, v tomto článku vám poradíme jak na výsev zeleniny.

Zahrada v japonském stylu

Autor: Ing. Adriána Francová 6. února 2021 Žádné komentáře

Upravit si zahradu podle východoasijských vzorů není problém, pokud máme cit pro miniaturizace, duchovnost, pořádek a harmonii. Samozřejmě, musíme také počítat s vyššími finančními náklady, jako je tomu při úpravě běžné zahrady.

Zahrada v japonském stylu

Nejlepší cestou k vytoužené japonské zahradě, je použít již vyšší, starší dřeviny, které dodají zahradě okamžitý obraz a charakter, jako by tam rostla roky. Není vhodné používat drobné a mladé rostlinky.Důležité je znát tuto kulturu a alespoň základní zásady a prvky při vytváření kompozici.

Japonská zahrada

Požadovaný efekt získáme zejména použitím rostlin, pro tento typ úpravy, doplňky a samotnou kompozicí, která sestává zejména z kamene, písku, vody a travnatých ploch. Jednotlivé scenérie musí působit jednoduše, duchovně, klidně, mnoho úkazů z nich vyjadřuje skutečný svět avšak ve zmenšené podobě.

Kompoziční struktura japonských zahrad má původ v Číně, původně se však vyvíjela v prostředí ostrovní říše s nedostatkem půdy pro obživu, proto se vytvářely miniaturní zahrady se symbolikou, které představovaly svět skutečný, více umocněn a procítěný a tyto zahrady se dále dědily a uctívaly.Rostliny do japonské zahrady

Rostliny do japonské zahrady

Zahrada v japonském stylu je volnější než striktní japonská zahrada, která nezná omyly a vše musí být na správném místě, každý jeden kámen, čára, má svůj význam, symbol i svou orientaci ke světovým stranám.

Tento styl se vyznačuje tím, že má půvab v každém ročním období, tedy i v zimě. Soulad barev, forem, materiálů, kombinace kamene a písku, vody, dekorativních prvků vytváří neopakovatelnou atmosféru.


Výběr borovic nebo okrasných javorů


Součástí jsou borovice, kosodřeviny, bonsaje, bambus, javor dlanitolistý a jiné javory, japonské třešně, sakury, okrasné trávy, magnólie, kapradiny, kosatce. Nahlédněte a vyberte si ty nejvhodnější.

Doplňky typické pro tento styl jsou můstky ze dřeva i kamene, vázy, kamenné svítidla, brány, sošky Buddhy, čajovny, pavilónky, sluneční hodiny, napajedla a zvonkohry, ale používají se střídmě.

Neodmyslitelná je také vodní plocha, potoky a pozorování vodní hladiny z čajového pavilonu či altánku. Vodní plocha je někdy nahrazena uhrabaný pískem do tvaru vlnovek, posypaným jehličím.

Travnaté plochy jsou menší a dominuje písek a kámen. Okrasné trávy jsou uplatňovány spíše jako solitéry. Zahrada by neměla být striktně ohraničená plotem, volně by měla procházet buď do volné přírody (vhodné na venkově), nebo pokračovat do obytného prostoru, k terase.


Všechny druhy růží nejen do japonské zahrady


Na ploše určitě nesmí chybět pivoňky, kosatce, růže, ke kterým mají domácí vyvinutý neskutečný vztah a na jejich počest byly vytvořeny i slavnosti květů, které jsou známé dodnes.

Než začnete toužit po japonské zahradě, projděte si dostatek informací a literatury o tomto umění, poznejte symboliku a význam, případně duchovnost skrytou v těchto zákoutích. Zahrada se Vám bude vytvářet mnohem jednoduššeji.

TIP: Máte malou zahradu a přesto byste chtěli pěstovat nějaké okrasné stromy? Poradíme vám v článku o okrasných stromech do malé zahrady.

Jak se pnou různé popínavé rostliny

Autor: Ing. Adriána Francová 26. ledna 2021 Žádné komentáře

Možná pro někoho nezajímavé, ale pro správné a úspěšné pěstování na konstrukcích je velmi důležité, abyste věděli, jaký typ konstrukce zvolit (dřevěná treláž, kov, větvičky, lanka). Některé rostliny si najdou cestu i bez vaší pomoci, jiným je třeba méně nebo více pomoci.

Jak se pnou různé popínavé rostliny

Takový přísavník třílaločný (Parthenocissus tricuspidata) se výborně pne po stěnách a zdech i sám, přičemž se přichytává pomocí svých přísavek. Jiné potřebují nutně oporu, jinak nikdy nezískají požadovaný tvar a funkci. A podle toho se také dělí.

Popínání pomocí stonkových kořenů

Ty mají břečťany a také se dokáží bez problémů uchytit na neupravených stěnách a zdech, dokonce i na kůru stromů, kde najdou malou trhlinku a tam stonek zakoření. Ve větším rozsahu však tyto porosty umí např. rozrušit omítku. Mezi takové rostliny kromě břečťanu patří i pileostegia a schizophragma.

Popínání pomocí přísavek

Tak jak již výše bylo zmíněno, patří sem přísavník, který se dokáže pnout samovolně díky těmto přísavkám. V počátečním růstu je však dobré jim pomoci vyvázat výhony.Popínavky

Popínání pomocí ovíjivých listových stonků a úponků

Toto je parketa pro plaménky, mučenky, révu a vilec, které se kolem konstrukce nebo opory ovíjejí pomocí listových stonků dokola. Dokáží se tak ovíjet kolem kmene stromu a jiných keřů. Vhodnější jsou proto mřížky.

Popínání pomocí ovíjivých stonků

Sem patří téměř všechny popínavé rostliny, které se ovíjejí a upevňují na konstrukce díky ovíjivým stonkům. Některé vytvářejí dřevnaté stonky, které se ovíjejí, a to znamená, že na oporu vyvíjejí určitou zátěž. Proto je vhodné nejprve zjistit, která rostlina jak rychle roste a jak vypadá v dospělosti, aby se pod ní konstrukce časem nepoškodila nebo nezhroutila.

Vistárie je liána, která v budoucnu vytvoří mohutné dřevnaté ovíjivé liány, a proto vyžaduje opravdu bezpečnou a pevnou oporu. Patří sem i zimolez, berberodopsis, chmel, hrachor i povijnice. Poslední dva druhy jsou jednoleté rostliny, bylinného charakteru a dokáží se i v nádobě ovíjet okolo tenkých a dlouhých větví posazených okolo nádoby.


Aktuální nabídka popínavých rostlin z našeho eshopu


Popínání pomocí trnů

Toto je samostatná kategorie pro růže, které vyžadují usměrnění, vhodnou konstrukci ze dřeva nebo kovu. Časem výhony dřevnatí, proto je třeba zajistit pevnou a stabilní konstrukci. Podobně se pnou i ostružiny. Pro začátek je vhodné jejich přivázat.

Nyní, když máte základní informaci o tom, jak se jednotlivé rostliny popínají, určitě zvolíte vhodné opory a tím je i rychleji donutíte vyšplhat se do Vámi požadované výšky, a tak je esteticky zapojit do celkové koncepce zahrady. Už za chvíli rozkvetou a obohatí Váš prostor o nádherné květy nebo listy.

TIP: Pokud vás zajímá pěstování popínavek podle stanoviště, přečtěte si náš článek o zajímavých popínavých rostlinách.

Popínavé jahody - realita nebo marketingový tah?

Autor: Ing. Adriána Francová 26. ledna 2021 Žádné komentáře

Jahody patří mezi oblíbené drobné ovoce, které se dá vypěstovat bez náročných úkonů v zahradě na zemi, ve vyvýšených záhonech, na balkoně i v květináči. Jahody mají v oblibě malí i velcí. Nádherně voní, výborně chutnají, mají různá využití a pěstování zvládne i malé dítě.

Popínavé jahody - realita nebo marketing?

Často se setkáváme s otázkami ohledně sazenic jahod, pěstování, sortimentu a také zda máme v nabídce i popínavé jahody. Zklameme vás. Popínavé jahody jsou jen marketingovým tahem na podporu prodeje sazenic běžných jahod od neférových zahradnictví.

Popínavé jahody - jaká je pravda

Kontaktoval nás zákazník, který se nechal nalákat nádhernými obrázky konkurenčních katalogů s vyobrazením "popínavých" jahod. Rozhodl se vykácet vinnou révu a na jejím místě zasadit jahody, které by se nádherně popínaly po sloupcích a drátech jako víno. Byl velmi zklamaný, když jsme ho upozornili, že popínavé jahody neexistují, pouze běžné jahody, které vytvářejí více či méně odnoží. Ty jsou přirozeně ve vodorovné poloze, když je rostlina jahody vysazena ve volné půdě, nebo ve svislé poloze, pokud je jahoda vysazena v závěsné nádobě. Přirozenou gravitaci neoklameme.

Tedy platí následující. Chcete-li docílit převislý vzhled, je to možné. Jahody vysadíte do závěsné nádoby nebo do klasického truhlíku a přirozeně vyrůstající šlahouny vytvoří postupně převis - mladé sazenice, které mohou také podle kultivaru rodit a mít tak plody až do mrazů. Jedná se například o stáleplodící převislé jahody 'Mara de Boise'. Patří mezi nejlepší a nejkvalitnější převislé jahody vhodné pro pěstování v nádobách.jahody popínavé

Pokud si přece jen dáte tu námahu a vyzkoušíte jahody pěstovat jako "popínavé", bude vás to stát opravdu hodně času a energie, než treláž nebo oporu vyvážete výhonky jahod do požadovaného tvaru. Na fotce to za vás udělá photoshop. Vyzkoušejte to a věřte, že zkusíte jen jednou vyvázat každý jednotlivý výhon ručně do výšky 1 m. Budete potřebovat několik desítek jahod a kultivar, který vytváří dlouhé šlahouny. Zároveň tyto šlahouny, které jsou vyživovány mateřskou rostlinou, obírají "matku" o živiny a tedy jahoda méně kvete, má méně a menší plody, protože veškerá energie jde do nových listů a odnoží. Běžně, pokud chcete dosáhnout kvalitní úrody, dceřiné odnože v sezóně odstraňujete, aby se hlavní rostlina nevysílila.

Po několika letech zavádění zákazníků konkurence konečně, i když jen velmi nenápadně, doplnila informaci o potřebě ručního uchycování šlahounů do svých popisů k podle nás zavádějícím způsobem pojmenovaným "popínavým jahodám".


Sladké jahody si můžete vypěstovat i ze sazenic naší aktuální nabídky jahod


Sloup s převislými jahodami dokážete vytvořit jednoduše. Trubku nebo jinou plastovou nádobu výšky 1- 1,5 m vyplníte substrátem a po obvodu vytvoříte otvory, do kterých nasadíte jahody. Ty se budou rozrůstat a vytvářet převislé výhony, které jsou schopné kvést i rodit. Vhodné je použít stáleplodící odrůdy. Stejný efekt vytvoříte, pokud výsadbu založíte v plechovém sudu. Dbejte na otvor ve spodní části a drenáž. Na sluneční straně se jahodám bude dařit lépe.

Skutečně férovou nabídku jahodových sazenic najdete u nás, VK - prostokořenné druhy, frigo sazenice, hotové sazenice v K7, rané, polorané i pozdní odrůdy či stáleplodící jahody - v přehledných kategoriích za příznivou cenu.

TIP: Rádi Vám poradíme s výběrem vhodných jahod pro Váš vysněný jahodový záhon. Více informací, jak založit jahodový záhon, jakou péči jahody potřebují, najdete na našem blogu, v sekci o pěstování jahod.

Vintage zahrada

Autor: Adriána Francová 10. února 2020 Žádné komentáře

Co vlastně znamená Vintage?

V doslovném překladu by mělo jít o něco staré, historické, původně klasické, co již bylo a momentálně je to opět vzácné a nadčasové. V zahradní architektuře je to zahrada našich prababiček, která se vyjímala za dřevěným plotem s hliněnými džbány, zpoza kterého voněl nádherný šeřík.

Vintage zahrada

Celá zahrada voněla sladkým nektarem kvetoucích stromů a keřů, hýřila barvami a ty se střídaly téměř pravidelně po celé ploše. Vynikaly zejména trvalky, pivoňky, plaménky, růže a hortenzie, které svými obrovskými hlávkami téměř do podzimu, dodávaly zahradě jedinečnost a šarm.

Na prvním místě jsou právě trvalkové záhony, které vynikaly tak, jakoby tam byly odjakživa. Nebylo tam místo pro žádné textilie, kůru ani štěrk. Pouze plocha osázená rostlinami, která samovolně jakoby splývala s okolím. Samozřejmostí byly odplevelené záhony.

Správná hustá výsadba a použití vhodných trvalek však zajistila, že plevel neměl šanci a ošetřování jednotlivých záhonů nebylo nutné. Čím byly porosty starší, tím byla zahrada divočejší a krásnější. Z barev vynikala zejména růžová, modrá, fialová a bílá. Nechyběla levandule, stračka, srdcovky, náprstníky, třapatky a kopretiny.

Blízko domu byl i ovocný sad, který na jaře působil opravdu jedinečně, kvetoucí třešně a jabloně se vyjímaly nad ostatním a oznamovaly, že je tu jaro.Vintage

Vintage zahrada

Chtěli byste si i vy založit zahradu ve vintage stylu nebo alespoň část zahrady?

Není nic lehčí než zastavit čas pomocí vhodných dřevin, trvalek, materiálů, doplňků a vytvořit svou vintage zahradu snů. Mezi nejatraktivnější doplňky do vintage zahrady patří bílé lavičky, houpačky, pergoly a oblouky na popínání růží. Může jich být i více kusů než jeden.

K dotvoření použijte okolní předměty, staré kolečka, hliněné džbány a nádoby, které již poznamenal čas a vysaďte do nich zcela jednoduché trvalky nebo letničky na dotvoření kompozice. Pod starou jabloní musí být určitě lavička. Nezapomeňte na staré konve, hodiny, ptačí budky, jmenovky, tabulky, svícny a židle, prostě všechno co je, staré, čemu můžete jemnou patinou vrátit šmrnc a zakomponovat to v zahradě.

Vyberte si místo v zahradě, kde vytvoříte kompozici stejnou jako v bytě. S místem k sezení, obklopené zelení a se vším tak, jakoby právě někdo z toho místa vstal a odešel.

Dbejte na výběr přírodních materiálů,  zejména kamene a dřeva. Nebojte se používat kov, porcelán, keramiku a různé látky s jednoduchým potiskem, polštáře, závěsy a staré bedničky, palety, květináče s bylinkami a kobercovými trvalkami. V jarním období samozřejmě nezapomeňte na drobné cibuloviny. A pak si v houpačce s knihou v ruce nebo na lavičce pod velkým stromem můžete dopřát tu nadčasovost a příjemné chvíle.

V naší nabídce najdete všechny dřeviny a trvalky, se kterými dokážete vytvořit jedinečnou vintage zahradu. Při kombinování použijte jemné barvy dostupných kultivarů. Pro dosažení ještě lepšího efektu vybírejte pastelové barvy a odstíny jedné barvy, například celý kout slaďte do jemně růžova, čistě bíla nebo do modra.

Další vhodné dřeviny a trvalky do vintage zahrady:

komule (Buddleja), kalina (Viburnum), vajgélie (Weigela), pivoňka (Paeonia), srdcovka (Dicentra), hortenzie (Hydrangea), popínavé růže (Rosa CLG.), šalvěj ( Salvia), stračka (Delphinium), náprstník (Digitalis), echinacea, kopretina, lobelka, lobulárie, iberka (Iberis), mydlice (Saponaria), muškáty (Pelargonium), okrasné trávy, mateřídouška...

TIP: Oslovila vás spíše zahrada v asijském stylu? Co takhle vytvořit si japosnkou zahradu, která zaujme na první pohled...

Posted in: Okrasná zahrada Tags: letní zahrada

Péče o muškáty

Autor: Ing. Adriána Francová 29. ledna 2020 Žádné komentáře

Určitě se Vám už stalo, že již několik sezón se snažíte vybrat ty nejvhodnější rostliny pro Váš balkon a neúspěšně. Pálící slunce mnohé rostliny spálí. Rostliny vyžadují množství vody, stínění a přesto nevypadají nejlépe.

Péče o muškáty

Na jižní balkon, kde je celodenní slunce, jsou proto vhodné muškáty. Jsou známé a přesto stále oblíbené. Již v oknech našich babiček a prababiček se pyšnily a vzkvétaly. Od toho času uteklo mnoho let a i muškáty změnily trochu podobu, byly vyšlechtěny nové druhy a kultivary.

Je z čeho vybíratPelargonie

Kromě barev si můžete vybrat i z plnokvětých nebo prázdných kultivarů, jednoduchých až po anglické, převislé nebo vzpřímené.


Různé kultivary barevných muškátů najdete také v našem eshopu


Jsou to nejvděčnější balkónové rostliny pro své snadné pěstování, nenáročnou péči a kvetou dlouho do podzimu.

Po uskladnění v bytě Vám dokážou kvést po celý rok. Jednoduše se rozmnožují. Vyžadují jen zálivku, hnojení, odstraňování suchých listů a odkvetlých květů, zaštipování výhonů, aby byly kompaktnější a hustší a převisy byly delší.

Můžete je pěstovat i na přímém slunci, dokáží kvést i v polostínu. Pokud je chcete pěstovat na balkoně, ve vyšším patře paneláku, zvolte středně vysoké druhy, ne převislé muškáty.

Vysadit je můžete do závěsných nádob i truhlíků, dokonce do klasických květináčů. Určitě Vám dlouho budou dělat radost. Zalévejte vydatně, pozdě večer nebo brzy ráno, když substrát není přehřátý od slunce.

Výhodné je použít samozavlažovací nádoby. Pokud je budete pěstovat v klasických nádobách, nezapomeňte na odtokové otvory. Přebytečná voda v nádobách by způsobila přemokření a uhnití kořene.

TIP: Přečtěte si také náš článek, kde přebíráme témata jako zazimování muškátů a jejich probuzení po zimě.

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY
Poslední komentáře
Archív blogu