Blog
RSS zdrojPěstování zeleniny ve stínu
Zahrada nám poskytuje relax i užitek. Určitě jste si, že během celého roku se mění a taktéž jsou viditelné i změny během samotného dne a to díky množství světla nebo stínu. Není stín jako stín.
Je nutné umět ho rozlišovat. Jen tehdy se bude Vašim rostlinám dařit. Pokud si myslíte, že ve stínu se nedá nic pěstovat, mýlíte se. Mnohé rostliny i zelenina pěstovaná ve stínu je kvalitnější a bohatší na vitamíny a šťávu, než pěstovaná na slunci, kde se zbytečně suší a prohřívá.
V první řadě se musíte naučit rozlišovat stíny. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte pěstovat zeleninu v nádobách a podle toho, jak se jí bude dařit, ji přemisťujte ze stínu na slunce a naopak. Pokud zjistíte, že zelenina není životaschopná nebo chřadne, přemístěte ji. Berte to jako experiment.
Nebudeme se zabývat nyní plodovou zeleninou jako rajčata, dýně, meloun, ty opravdu mají rády slunné stanoviště.
Ale právě takové druhy, které dokážou růst na slunci i ve stínu. Zkuste uhodnout, která z nich Vám bude chutnat více. Ta, která je vystavena více než 7 hodin přímému prudkému slunci, kde se listová plocha přehřívá, půda kolem rychle vysušuje nebo zelenina pěstovaná v polostínu, kde se déle udrží vlhkost a slunce není tak intenzivní? Určitě nemůžeme vyjmenovat všechny druhy zeleniny. Nabízíme Vám však ty nejzákladnější, které dokážete pěstovat i v polostínu, ačkoli předtím, jste si mysleli, že to není vhodné místo a plochu raději vysadili dlužichy, kapradiny a funkie.
Typy stínu:
Polostín - 5 - 6 hodin denně polední sluncebývá nejsilnější. Rostliny nebudou celodenně vystaveny slunci, budou i v polostínu. A to ráno a zbytek dne budou na slunci. Nebudou růst rychle ale stále budou normálně růst. Výhodnější je zalévat brzy ráno. Půda přes noc vychladne, ráno jsou rostliny ve stínu.
Mozaikový stín - způsobený korunami stromů, když už mají listy. Je to lehký, přirozený stín, který rostliny akceptují. Světlo projde přes listy a koruny stromů, není tak prudké. Výsledkem je pouze méně světla.
Plný stín, stín, hluboký stín - způsobený budovami a pevnými body v zahradě, případně hustou kulisou stromů není vhodný na pěstování zeleniny. Pokud se tam slunce nedostane vůbec, není možné vypěstovat zdravé sazenice ani zeleninu. V takovém hlubokém stínu se daří jen několika okrasným rostlinám.
Vyberte si z nabídky sazenic zeleniny nebo ze semen zeleniny v našem eshopu
Zelenina do stínu
Pokud už víte, jaký stín v zahradě máte, můžete se pustit do výsadby zeleninových sazenic nebo i do výsevů. Nyní Vám nabídneme seznam zeleninových druhů, kterým stačí několik hodin slunce na to, aby poskytly kvalitní úrodu i na místě, o kterém jste si doposud mysleli, že je nevhodné pro pěstování.
5 - 6 hodin poledního slunce vystačí pro: brokolici, kapustu, růžičkovou kapustu, zelí, květák
4 - 5 hodin: pro fazole, mrkev, celer, petržel, pastinák, řepu, hrášek, ředkvičky
3 - 4 hodin: pro rukolu, salát, kapusta, špenát (listy jsou zdravější, nekroutí se, nejsou hořké, prohřáté)
3 hodiny: pro bylinky pro kulinářské vaření a dochucování
2 hodiny: pro asijské druhy listové zeleniny a salátů. V našich podmínkách se pěstují méně.
Věříme, že jsme Vám pomohli ujasnit si termín stín a také vyřešit takové místo v zahradě například i na pěstování listové zeleniny.
TIP: Česnek jako tradiční zelenina se pěstuje poměrně často. V článku se dočtete více o pěstování česneku, jeho výsadbě a odrůdách.
Popínavky na balkon
Balkon není jen o sezení nebo pěstování tří rostlin v malém květináči. Určitě jste viděli v nějakém časopise nebo na internetu plný a bohatý zelený balkon, který sršel energií a svěžestí. Na takový balkón však musíte mít i čas. Zalévat rostliny, případně hnojit, zastiňovat a někdy jim také domlouvat.
Ne vždy musí jít o pěstování klasických balkónových druhů jako muškáty, petúnie, begonie ale o bylinky, či pár kusů zeleniny. Zkuste místo rolet a zastínění vytvořit přirozenou zelenou clonu z popínavých rostlin, které vám přinese i plody.
Jde o jednoduché pěstování jednoletých rostlin, které jsou ve vhodných podmínkách schopné vyrůst i do 2 - 3 metrů. Potřebujete jen dostatečně hlubokou nádobu (minimálně 30 cm) a do ní vysejte semena fazole zahradní, okrasné fazole, hrachor vonný, lichořeřišnici nebo povijnici. Všechny tyto rostliny vyžadují oporu. Můžete vytvořit mříž z drátů nebo provázků, případně dřevěnou a kovovou treláž, po níž se budou rychlostí pnout.
Tyto rostliny jsou vhodné na slunné stanoviště. Vzrostlé rostliny Vám poskytnou úchvatné zastíněné místo, kdy se slunce jen přes některé velké listy prodere k Vám. Kromě zelené plochy Vás tyto liány potěší květy od konce jara až do podzimu a dokonce i jedlými plody v případě lichořeřišnice a později i lusky na fazolích. Můžete vysít i hrášek.
Fazole je velmi vděčnou rostlinou. Kvete bílými i červenými květy a tvoří jedlé lusky, které mohou být různé barvy od zelené, červené, strakaté, fialové až černé.
Méně tradiční květiny do truhlíků na balkon z naší nabídky
Povíjnice Vás okouzlí velkými barevnými květy bílé, růžové, fialové barvy.
Jedinou nevýhodou těchto rostlin je, že je musíte vysévat každoročně. Má to však i své výhody. Odpadává nepraktické zazimování v bytě nebo ve sklepích, což u panelákových bytů bývá opravdu problém. Na podzim jednoduše sesbíráte úrodu, strhnete liány a listy a zase na jaře vysejete nové semena.
Rostliny se nepředpěstovávají ale přímo vysévají do nádob. Kromě jednoletých rostlin umíme pěstovat i trvalky.
Náš tip: Doplňte výsadbu na balkoně vhodným jehličnanem v květináči.
Opadavé stromy na živý plot
V dnešní moderní době mají mnozí tendenci obehnat se v zahradě vysokou neprůhlednou zdí a tak si zajistit soukromí. Co tak vyzkoušet živý plot, který umí být stejně funkční, s některými druhy i neproniknutelný a navíc během roku variabilní a přírodní?
Dnes Vám představíme nejkrásnější a nejvhodnější dřeviny na opadavý živý plot. I opadavý plot může ochránit a ohraničit zahradu, a to spletí hustých větví během pozdního podzimu a zimy. Některé druhy však své listy ztrácejí až během jarního růstu nových listů, a tím je dřevina zajímavá vybarvováním během celého roku.
Vhodnými druhy jsou buk lesní (Fagus sylvatica), habr obecný (Carpinus betulus) a javor babyka (Acer campestre). Do výsadby můžete zvolit jeden druh nebo klidně zkombinujte i tři druhy. Dřeviny se dobře snášejí, doplňují se a vytváří zajímavý živý plot.
Na celkový efekt si samozřejmě několik let počkáte, ale výsadba je trvalá a opravdu funkční. Uvedené dřeviny jsou vhodné na stříhané živé ploty. Druhy rostou průměrně rychle.
Roční přírůstek je cca 30 - 40 cm. Raší již brzy na jaře. Listy se na podzim vybarvují do žluta, oranžova, červena až do hněda. Vytvářejí příjemnou kulisu, která zároveň poskytuje úkryt a potravu mnohým ptákům, hmyzu a včelám.
Dřeviny jsou vhodné do moderní zahrady, tak pro lesní zahrady a romantická zákoutí. Nesnášejí sucho, kyselé a chudé půdy. Jsou mrazuvzdorné, dobře odolávají větru a snášejí i prašné městské prostředí.
I živý plot vyžaduje závlahu, ideální je, pokud zabezpečíte kapkovou, která se dá regulovat. Výsadbu proveďte na jaře nebo podzim do trojsponu. Budete překvapeni růstem, vzhledem i celkovou funkčností, i když na tuto krásu si budete muset počkat.
Všechny listnaté stromy z naší nabídky
Z buku a habru umíte vytvořit i stěnu vysokou 4 metry. Dbejte na správnou výživu, stříhání a tento plot bude určitě dominantou Vaší zahrady a navíc bude opravdu přírodní.
Pokud dáváte přednost kvetoucím dřevinám, můžete zvolit kvetoucí živý plot.
Odkvétají cibuloviny - co potom?
I když patří měsíc květen mezi nejkrásnější jarní měsíce, je to také období odkvétání některých druhů cibulovin, které v záhoně už nevypadají lákavě a je třeba je nahradit. My vám nyní poradíme jak a čím.
Péče o odkvetlé narcisy, tulipány
Určitě to nezkoušejte tím způsobem, že rostliny vytrháte, nebo jim ostříháte listy. Každá cibulovina potřebuje zatáhnout, čili je nutné počkat na dobu, kdy zežloutnou listy, cibule se uzavře - tedy už nabrala dostatek živin a energie na kvetení příští rok.
Do té doby je nutné rostliny zalévat. Zejména tehdy, pokud je jaro suché. Po zaschnutí by se měly listy a stonky dát jemně odstranit rukou. Cibule je pak vhodné vytáhnout z půdy, nechat přesušit, uskladnit na vzdušném a teplém místě a na podzim opět vysadit. Nebo můžete do stejného místa vysadit letničkové sazenice, které nemají kolovitý kořen.
Zatažení cibulovin můžete urychlit odstraňováním odkvetlých soukvětí a zároveň i odstraněním semen, které by cibule zbytečně vyčerpávaly. Listy však vždy ponechte, protože cibule potřebuje vytvořit květní základy.
Pokud budete myslet dopředu, na podzim můžete vysadit dvouletky - sazenice, které současně s jarními cibulovinami rozkvetou, a jejich kvetení trvá mnohem déle. Takto zůstane záhon zaplněný i po odkvětu narcisů a tulipánů.
V ideální kombinaci jsou s pomněnkami nebo maceškami. Po zatažení a zežloutnutí cibulovin můžete vysadit na místa po cibulích letničkové sazenice. Například aksamitnice – jsou drobně kvetoucí, vytvářejí kompaktní tvar a jsou žluté a oranžové barvy. Zajímavé jsou také nestařec a sanvitálie. Ty se pěstují především v nádobách, kde vytvářejí pěkné převisy, ale dají se pěstovat i na záhoně, v jeho přední části.
Nezoufejte, ačkoli jarní cibuloviny dokvétají, začne další krásné kvetoucí období jiných rostlin a květin v záhonu. Stačí si jen vybrat a kombinovat. Cibule je dobré po několika letech z půdy vyjmout. Zejména ty, které se nepěstují v košících na cibuloviny, protože mají tendenci zatahovat se hlouběji do země, a tím je ovlivněno i jejich kvetení.
Platí to pro narcisy a tulipány. Vybírají se po zežloutnutí listů a znovu se vysazují na podzim.
Všechny cibuloviny z našeho eshopu *, vyberte si podle vhodného termínu výsadby
* dostupnost jednotlivých druhů se liší podle ročního období vhodného na výsadbu.
TIP: Věděli jste, že také z cibulovin se dá vytvořit nádherný záhon? Přečtěte si článek o tom, jak vytvořit záhon z letních cibulovin, možná se inspirujete.
Pomohl vám tento článek? Chcete-li dostávat pravidelné pěstitelské tipy do zahrady, informace o novinkách v sortimentu a výhodné akční nabídky, registrujte se k odběru našeho newsletteru.
Kvetoucí stromy na balkoně a terase
Toužíte po rozkvetlé zahradě, ale nemůžete si ji dovolit? Váš balkon a terasa je také vhodným místem, kde Vás jaro dokáže přivítat a zaplavit vůní, květy a informací, že zima pominula a blíží se dny, kdy se můžeme těšit z přírody, která se probouzí.
Stromy na balkon
Dřeviny se dají pěstovat i v nádobě. Musíte jim však dopřát čas, na to, aby si tam zvykli, protože popravdě, není to pro ně přirozené. Mají omezené místo, nemohou se rozrůstat a proto je jejich růst zpomalen. Navíc se substrát rychleji prohřívá, ztrácí živiny, rychleji prosychá, ale všechno se to dá zvládnout.
Vyžaduje to jen velké nádoby, kvalitní substrát a péči ve větším měřítku než ve volné půdě. Před zimou se tyto dřeviny pěstované v nádobách musí zazimovat, a to přitisknutím k závětrné straně, případně se nádoba vkládá do ještě větší nádoby nebo bedničky, která je vystlaná listím, fólií, slámou či senem.
Dřeviny, které se dají pěstovat v nádobě, nejsou striktně vymezeny. S oblibou se pěstují stromkové převislé formy vrb, moruší, jedlé stromky jako rybíz, angrešt, sloupovité formy ovocných stromů, okrasné třešně, mandle, ruj, magnólie, rododendron, hortenzie a letní šeřík. Určitě Vás napadne mnohem více rostlin, kterými se můžete obklopit.
Sortiment kvetoucích stromů v našem eshopu
Výhodou pěstování v nádobách je to, že můžete dřeviny kdykoliv přemístit do jiného rohu terasy či balkonu a vytvořit tak úplně jinou kompozici. V okolí kmínku dřevin můžete stejně pěstovat nížší druhy letniček, trvalek nebo dvouletek.
Vyberte si iz aktuální nabídky hrnkových rostlin
Pozor však na druhy mající mělký kořenový systém a nemají rádi jakýkoliv zásah do oblasti kořenů. Například magnolie a rododendrony. Navíc vyžadují polostín a pěstování v rašelině.
Rozkvetlá třešeň nebo japonská sakura patří mezi dominantní dřeviny v nádobě zejména během jara. Po odkvětu jsou zajímavé převislým vzhledem a spoustou zelených listů, které jsou opravdu kvalitní a pěkné pouze tehdy, pokud mají všechno to, co rostlina potřebuje. Všímejte si jich. Potřebují více péče než dřeviny vysázené ve volné půdě.
Tip: Přečtěte si také článek jak dosáhnout aby váš balkón kvetl celý rok.
Malá terasa a balkon s jedním stromem
Toužíte po dokonalé malé zahradě i na malé ploše balkonu a terasy? V tom případě musíte mít určitě vysazen strom, nejlépe již vyšší na kmínku, který svou korunou poskytne i stín.
Strom na balkon
Vhodnými dřevinami jsou právě druhy, které jsou na kmínku a do výše již růst nebudou. Budou zvětšovat jen svou korunu, která se dá upravovat střihem. Většinu druhů s kulovitou korunou již není nutné ošetřovat řezem, protože vytvářejí kouli přirozeně, bez stříhání. Proto si vyberte konečnou výšku stromu např. 1,5 - 2 metry.
Pokud toužíte jen po oživení prostoru, můžete do nádoby vysadit i převislé formy břízy či vrby. Do zastíněného prostředí se hodí i druhy javoru na kmínku s kulovitou korunou a okrasný červený buk.
Na slunce se hodí katalpy, javory se zelenými listy, okrasné třešně a jabloně.
Tip: Podívejte se také na přehled kvetoucích stromů vhodných na balkon a terasu.
Pokud chcete, aby byl strom efektní a během celého roku zelený, vybírejte z jehličnatých a stálezelených druhů. Zajímavé jsou stromkové tvary skalníků, cesmíny, cedrů, modřínů a jiných stříhaných jehličnanů.
Nezapomínejte, že stromy vysazené v nádobě mají omezené podmínky pro růst i přijímání živin a vody a neustále vyžadují Vaši péči.
Kořeny se více přehřívají, je třeba doplňovat živiny nejen ve formě hnojiv, ale také výměnou substrátu. Postupným růstem musíte měnit i nádoby, co se týče velikosti.
Jako podrost můžete vysadit kvetoucí trvalky nebo půdopokryvné rostliny, které vytvoří jemný převis. Na podzim vysaďte jarní cibuloviny, které po zimě balkon výborně rozzáří a provoní.
Rozkvetlá zahrada = šťastná včela
Známý fyzik Albert Einstein kdysi řekl: "Když umře poslední včela, lidstvu zbývá méně než 5 let života". Pro někoho možná přehnaný výrok, ale bohužel je pravdivý. Právě včely zajišťují to, abychom měli na stromech úrodu a tvořily se semena. V opylování jsou na prvním místě. A právě to opylování má pro lidstvo obrovský význam.
Můžeme je podpořit a přilákat do zahrady právě správným výběrem trvalek a stromů, které lákají hmyz a zejména včely. Kromě tohoto přínosu získáme i okrasnou zahradu s množstvím rozkvetlých záhonů, kvetoucích od jara až do prvních mrazů. V našem sortimentu najdete množství trvalek, okrasných i ovocných stromů a keřů, které včely přilákají do zahrady.
Včely láká kromě vůně i barva a tvar květu. Včely vidí barevně. Jen červenou barvu vnímají jako šedou až černou, proto je důležité vysazovat rostliny, které mají různé barvy, různou intenzitu vůně a mají odlišný tvar květu.
První krátké přelety včel začínají už při teplotě 10 ° C, hromadné přelety již od 15 ° C. Proto je třeba zajistit kvetoucí rostliny a dřeviny již při těchto teplotách. Vděčné jsou drobné jarní cibuloviny, kvetoucí ovocné stromy a keře a zejména vrby. Mnohé ovocné dřeviny jsou cizosprašné, čili k opylení je potřebný pyl z jiné dřeviny, a opylení zajišťují právě včely. Větrem opylovány jsou například líska, rakytník, ořech i kaštan.
Trvalky pro včely
Ráj pro včely určitě vytvoříte vysazením těchto rodů kvetoucích trvalek: levandule, echinacea, mateřídouška, yzop, Kleopatřina jehla.
Na jaře kvetoucí rostliny a dřeviny: sněženky, bledule, prvosenky, modřence, kosatce, vrba.
V létě a na podzim kvetoucí rostliny: levandule, šalvěj, lichořeřišnice, echinacea, rudbekie, mateřídouška, komule, přísavník,všechny druhy máty a meduňky, Kleopatřina jehla, šanta, kokarda, kopretiny, rozrazil.
I rostliny v trávníku mají pro včely své opodstatnění. Vyskytují se v něm zejména pampelišky, jetel, sedmikrásky, které včely rády navštěvují. Pokud máte prostor, vytvořte jim květinovou louku. Na velkých plochách je ideální, pokud sečete postupně. Ponechte v pásech nebo kruzích určitou vykvetlou část nebo přirozenou louku. V tomto prostoru najde útočiště a potravu více druhů hmyzu a mnohé zde dokončí i svůj vývojový cyklus. Nezapomeňte na vodní prvek, misku s vodou nebo napajedlo. V horkém létě budete překvapeni, kolik návštěvníků se při něm vystřídá.
Kromě vypěstovaných květů lze použít i semena lučních květů z naší nabídky
Vhodným doplňkem a dekorací v zahradách je v posledním období domeček pro hmyz. Můžete ho vytvořit z různých kousků dřeva, stébel, mechu a rostlinného materiálu. Umístěte ho na tiché a ničím nerušené místo v zadní části zahrady. Pak můžete jen sledovat, jaký hmyz se v něm usídlí. Ušlechtilá včelí rodina to asi nebude, ale mohou to být včely divoké a jiné druhy včel.
Včely kromě květů potřebují mnohem více. Květy pro včely jako potrava jsou jen jednou z podmínek nezbytných pro jejich existenci. Potřebují i útočiště, domov, zdravou přírodu bez chemických postřiků a herbicidů. Přispějme tedy i my správnou květinovou výsadbou, a kromě včel potěšíme i sebe, svou rodinu, zkrášlíme okolí a zahradu.
TIP: Zaujala vás možnost potěšit sebe i užitečný hmyz? Přečtěte si článek jak úspěšně založit louku z lučních květů.
Živý plot - kombinace dřevin
Ani živý plot nemusí být jednotvárný. Dopřejte zahradě nový vzhled díky zajímavým kombinacím dřevin a druhů. Dřeviny, i když jsou opadavé, dokáží během roku různě zpestřit zahradu.
Na jaře krásnými mladými a svěžími listy, na podzim vybarvením do bronzova až měděna a na podzim červeným nebo žlutým zbarvením. Samozřejmě, nesmí chybět hnědá a oranžová.
Tip: přečtěte si článek o tom jak sázet živý plot.
Některé, byť opadavé druhy, si své listí dokážou udržet i během zimy až do nových listů. Tvoří tak kulisu a hustou stěnu. Kombinovaný živý plot vytvoříte výsadbou kvetoucích a stálezelených druhů a tím získáte zajímavý plot plný květin a v zimě zase prázdný prostor vyplní stálozelené druhy. Kombinujte druhy, které nejsou náročné na řez, vytvářejí husté a dostatečně velké keře, které nenamrzají a jsou vhodné právě do Vašich podmínek z hlediska světla, stínu, půdy. Pokud chcete vytvořit kvetoucí živý plot, dřeviny kombinujte tak, aby vždycky něco kvetlo.
Barevný živý plot
Nabízíme Vám zajímavý příklad kombinovaného živého plotu. Vše závisí na délce výsadby. Na 10 metrů budete potřebovat:
Ptačí zob, zlatý déšť, bobkovišeň, komule, ptačí zob, šeřík, bobkovišeň, tavolník, ptačí zob. Dřeviny vysazujte do 3 sponu, na vzdálenost 0,5 m.
Živý plot z jehličnanů
Ani jehličnatý živý plot nemusí být jednotvárný. Kombinujte různé barvy a tvary, případně vytvořte smíšenou stěnu z různých jehličnanů.
Půjde o zajímavé pozadí prostřednictvím různých tvarů, barev, textur, nikoli o klasickou výsadbu jednoho druhu. Kombinujte smrky, borovice, túje a cypřiše.
Vytvořte jemnou linii podél plotu a do popředí vysaďte níže kompaktní jehličnany, túje, jalovce a doplňte okrasné trávy a listnaté keře. Nezapomeňte na barevné kombinování.
Rostliny na živé ploty v eshopu
Další inspirace na nejpoužívanější dřeviny do živých plotů naleznete v tomto přehledu.
Zahrada v květnu
Květen je nejkrásnější jarní měsíc, kde nás ještě mohou potrápit poslední mrazíky. V období "třech zamrzlých" a někdy ještě na Urbana. Po těchto dnech se už můžeme spokojeně pustit do výsadby každého druhu.
Květnové období je charakteristické kvetením třešní, jabloní, šeříku, mandlí a když zafouká vítr, padá na zem květinový déšť. V zahradě jsme mnohem častěji než dříve, nakolik si to sama zahrada vyžaduje a na druhé straně, což je příjemnější, než si posedět v křesle či v houpací síti pod korunami stromů?
Kvetou konvalinky, macešky, srdcovka, lupy, máky. Opravdu romantické rostliny, které by neměly chybět v žádném záhoně. Nabízíme Vám několik důležitých tipů a rad do zahrady, aby byla ještě krásnější a zdravější.
Okrasná zahrada v květnu
Je pro mnohé tím nejdůležitějším v zahradě. Dokonalé záhony a trávník vynikají jen tehdy, když jsou upraveny.
- zakládáme nový trávník a starší trávník ošetřujeme, přihnojujeme
- dokončíme provzdušnění trávníku
- doséváme prázdná místa v trávníku
- volné plochy připravíme na výsadby a výsevy, pravidelně plejeme
- na volnou plochu vysazujeme předpěstované letničky
- můžeme vysévat letničky do volné půdy i ty, které nesnášejí přesazování - jako slunečnice
- vysazujeme hlíznaté rostliny, mečíky, jiřiny, acidantery, kany
- před výsadbou hlíznatých rostlin zkontrolujeme hlízy a odstraníme nahnilé nebo jinak poškozené
- z jarních cibulovin odstraňujeme odkvetlé květy
- trsy sněženek můžeme rozdělit
- pokud jsme drobné cibuloviny pěstovali přímo v trávníku, počkáme na jejich zatažení a až poté sekáme
- na okna a balkony do nádob vysazujeme okrasné rostliny a balkonovky a už je ponecháme trvale na místech, kde je chceme pěstovat
- v druhé polovině měsíce vyložíme rostliny na terasy a balkony, zazimované rostliny také
- zakládáme nové záhony, vysazujeme okrasné dřeviny a keře, trvalky a letničky
- místa po odkvetlých jarních cibulovinách doplňujeme letničkami nebo dvouletými rostlinami
- nakupujeme exotické dřeviny, balkónové rostliny a jiné trvalky do záhonů nebo do nádob
- přihnojujeme růže a okrasné dřeviny
- popínavým rostlinám připravíme treláže a opory na popínání
- zakládáme jezírka, vysazujeme vodní rostliny a lekníny
- stříháme dřeviny kvetoucí na jaře, po odkvětu, např. zlatice, zákuly, trojpuk, tavolníky
- vysoké trvalky vyvazujeme
- zakládáme květinové louky
- pravidelně zaléváme a sekáme trávník
- zaléváme všechny rostliny v zahradě
- vysazujeme jehličnany s kořenovým balem
- připravíme místa na grilování a opékání
- doplňujeme mulčovací kůru na záhony
Květen v ovocné zahradě
Pro ovocnáře je květen další náročný měsíc, co se týče kontroly ovocných stromů, očkování a postřiků.
- v tomto období dokončujeme přeštěpování ovocných dřevin
- na ovocných stěnách vyvazujeme větve
- stromečkovým dřevinám drobného ovoce zajistíme opory a dobře je připevníme
- zavlažujeme jahody, přihnojujeme, případně je můžeme podkládat slámou nebo podložkami
- vysazujeme nové ovocné dřeviny pěstované v kontejnerech
- koncem měsíce začínáme s přejímkou plodů broskví
- stále je vhodné období na prosvětlovací řez jabloní a hrušní
- jádrové ovoce ošetřujeme proti nemocem a škůdcům
- mísy kolem ovocných dřevin ponecháváme nezaplevelené a zavlažujeme
- odstraňujeme odnože na rybízu a angreštu
- na dokvétajících švestkách ukončíme postřik proti pilatce švestkové
- sledujeme pravidelně předpovědi počasí a v případě blížících se mrazů můžeme ovocné dřeviny, které kvetou chránit fumigaci, mladé stromky přikrýváme
Zeleninová zahrada v květnu
Na záhonech se rýsují první lístky ředkviček, hrášku, cibulky, česneku a bylinek. Pro mnohé je tento měsíc však další fází, kdy se vysévá a sází teplomilná zelenina. Nezapomeňte na mrazíky a včas ji přikryjte a ochraňte. Sklizeň může být ohrožena.
Aktuální nabídka semen zeleniny v našem eshopu
- vyséváme fazole, dýně, kukuřici, brambory a okurky
- sázíme celer
- v polovině měsíce vysadíme předpěstované rajčata a papriku, melouny, okurky
- okopáváme a ošetřujeme zeleninu zasetou na podzim
- ošetřujeme stejně zeleninu zasetou březnu a v dubnu
- ve fóliovníku a skleníku větráme, zastiňujeme, nadále vysazujeme novou zeleninu
- ošetřujeme cibuli a česnek postřiky proti vrtálce pórkové a proti plísni
- vyséváme bylinky, dělíme trsy máty, rozsazujeme šalvěj, tymián
- rané brambory ošetřujeme proti mandelince bramborové
- hrášku připravíme oporu
Na závěr si zkontrolujte, zda jste stihli všechny důležité práce v dubnové zahradě a přečtěte si i co vás čeká v červnové zahradě.
Zakrslé jehličnany do truhlíku
Jehličnany jsou vděčné, i když pro mnohé jednotvárné dřeviny. Kromě toho, že jsou stálezelené (většina druhů), umí přesvědčit zbarvením, délkou a hustotou jehlic, výškou, šířkou a vůní. Jsou ideální pro ty, kteří mají rádi zeleň, ale nemají čas na pravidelnou péči, nemusí mít změny v podobě květin, hlavně, ať je balkon zajímavý, skrytý nebo během roku stále zelený.
Doplnit jednoleté rostliny v podobě balkónovek nebo letniček již není problém. Jehličnany pěstované v nádobách potřebují polostín, mělčí nádoby, méně vláhy a minimální péči. Přesto dokáží prosvětlit prostor, neboť kromě zelené jsou i žluté, zlaté, světle zelené, modré a šedé kultivary.
Jehličnany vhodné do nádob
Velké nádoby jsou vhodné pro více typů jehličnanů, do malých nádob můžete vysadit zakrslé formy.
Není to však jen o pěstování a vytváření zeleně na malém prostoru.Jehličnany je třeba i hnojit a připravit na zimu, protože jejich kořenový systém je v nádobě, která dokáže promrznout.
Podívejte se na nabídku zakrslých jehličnanů v našem eshopu
Pokud chcete, aby Váš balkon zpestřili i v příštím roce, vyžadují zazimování. Nádoby by měly být vystlány textilií, na dně s drenáží a nejlepší je použít keramické, terakotové nádoby, případně betonové, které jistě promrznou méně než plast. Nádoby se mohou obalit jutovinou. Pokud zvolíte barevnou a přidáte nějakou mašli nebo zapichovačky, Váš balkon bude působit dekorativní i v zimě.
Kosodřeviny vyžadují nižší zálivku. Nepodceňujte ji však na podzim a v zimním období. Pokud zjistíte výskyt škůdců, ihned zasáhněte. Povrch zamulčujte u všech jehličnanů kůrou nebo kamínky. Případně tam vysaďte skalničky nebo převislé trvalky. Půdopokryvné a převislé dřeviny jako skalník jsou vhodné také, ale do velkých nádob. Nebraňte se použití stálezelených dřevin, ale ani barevných, ačkoli opadavých druhů.
TIP: Jehličnany na balkoně jsou ozdobou během celého roku. Přečtěte si také článek o tom, jak vytvořit celoroční efekt na balkoně.
-
Bezúdržbový živý plot
28. dubna 2025Toužíte po zelené ochraně soukromí, ale nemáte čas na...
-
Netýkavka pěstování
22. dubna 2025Netýkavky se řadí ke krásným rostlinám, které znaly už...
-
Kakost pěstování
14. dubna 2025Kakost je oblíbená rostlina, která se objevuje v nejedné české...
-
Řebříček pěstování
7. dubna 2025Řebříček je nenáročná rostlina, která se stane perfektní...
-
Nejlevnější živý plot - tipy jak a ze kterých rostlin
31. března 2025Pusťte se do tvorby živého plotu a oddělte určitý prostor přírodní...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Je to pravda, samotná 1 rastlinka by mala problém prežiť, používa sa trs cca 3 rastlinky. ...
-
Dichondra pěstování - stříbrný vodopád na balkoně
11. března 2025Prosím o radu, mám letos poprvé stříbrný déšť ze semínek, kolik rostlinek zasadit (po...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Škvrny na listoch photinie môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú choroby, škodcovia...
-
Blýskavka pěstování
10. března 2025Dobrý den, na keřích blýskavky se objevily tmavé fleky. Prosím o radu, jak postupovat,...
-
Jak zasadit semínka
9. března 2025Text jsme upravili, došlo pouze k omylu, překladem, nakolik máme také SK web a blog. Děkujeme...